play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • play_arrow

    Radio Naša Riječ Chicago

Vijesti

Veze srbijanskog teroriste s opasnom ideologijom: Jašarević je učio od radikala iz tekfira

today2. Novembra 2011. 4

share close
Balkan: Živi i radi u BečuBalkan: Živi i radi u Beču

Prvi kontakt s radikalnim grupama Mevlid Jašarević imao je u džamiji u sedmom okrugu u Beču, gdje se okupljaju pripadnici tekfir-ideologije. U mesdžidu Sahab, u kojem propovijeda i zloglasni Nedžad Balkan, kojeg još nazivaju i Ebu Muhamed, porijeklom iz Tutina, a kojeg su austrijske vlasti okarakterizirale kao ekstremnog.

Ovo je u ispovijesti za naš list potvrdila i Mevlidova majka Muamera Hasanović. Upravo iz tih krugova, a putem interneta i čestih ličnih kontakata, proširila se opasna ideologija tekfira, kojoj je Jašarević očito bio blizak. Veze teroriste koji je napao Ambasadu SAD u Sarajevu s radikalnim grupama bit će zasigurno važan dio istrage.

Nadzor službi

Profesor islamske teologije Semir Imamović, glavni i odgovorni urednik časopisa “Saff”, upoznao je Balkana još 1999. godine. Već tada čuo je da Balkan ima sklonosti ka tekfiru i da javno govori o tome u jednom bečkom okrugu.

Zanimljivo je, kaže Imamović, da se prostorije u kojima Balkan boravi u Beču nalaze u blizini austrijske obavještajne službe te da se takvim ljudima dozvoljava da propagiraju svoje ideje bez ometanja.

– Ti su ljudi, izgleda, pod nadzorom obavještajnih službi došli na naše prostore. Mevlid Jašarević je instrument, kojim se lako manipuliše. On je produkt Maoče i ljudi koji tvrde da nemaju ništa s njim. Prema mom mišljenju, on i njemu slični produkt su Nusreta Imamovića, koji im možda nije direktno naredio, ali ih je regrutovao svojim idejama – smatra Semir Imamović.

Istovremeno, profesor na Fakultetu islamskih nauka u Sarajevu Ahmet Alibašić ističe da bi fokus nakon napada na Američku ambasadu u Sarajevu trebao biti na nasilju koje te grupe i pojedinci zagovaraju kao put za ostvarenje i promoviranje svojih ubjeđenja.

Proces ograđivanja

– Priča o tekfiru ovdje se, prema ovome što vidimo, ne uklapa. S obzirom na to da njeni zagovornici smatraju druge muslimane, koji ne razumijevaju vjeru kao oni, većim neprijateljima nego nevjernike, čudno je što je ovaj Jašarević, koji možda slijedi tekfir-ideologiju, napao Američku ambasadu, poručujući da ne želi napadati ostale muslimane – kaže prof. Alibašić.

On dodaje da se većina selefija u BiH davno ogradila od radikalnih grupa te su osudili nasilje, a nakon napada na Američku ambasadu to je učinila i grupa iz Gornje Maoče.

Zbog toga očekuje da će se taj proces ograđivanja od onih koji propagiraju nasilje nastaviti te da će, najvjerovatnije, ostati mala grupa tvrdokornih militanata, kojima će se pozabaviti država.

Šta je tekfir-ideologija

Tekfir-ideologija nastavak je učenja sekte haridžija te u prijevodu znači anatemisanje drugih muslimana kao nevjernika, što je samo po sebi suprotno učenju islama. Pripadnici tekfira zbog radikalnih stavova su skloni nasilju.

– Mi smo davno izdali proglas protiv tekfira te smo upozorili na ovu opasnost – kaže Semir Imamović.

Nedžad Balkan bivši kikbokser

Semir Imamović kaže da je Nedžad Balkan poznat u radikalnim krugovima, ali da je bio kikbokser te da je čak bio i prvak Njemačke u ovom sportu. Iako važi za vjerskog ekstremistu, Balkan, prema Imamovićevim riječima, posjećuje noćne klubove.

– Valjda je kod njega ostala sklonost da posjećuje noćne klubove u kojima se organiziraju ti mečevi, pa su ga neki momci viđali na tim događajima. No, kao što sami znate, prateći sadržaji tih mečeva su djevojke koje plešu na štangama – kaže Imamović.

Written by: hazmirmanija

Rate it
0%