play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • play_arrow

    Radio Naša Riječ Chicago

Vijesti

Muftija mostarski o prijetnjama zbog obnove džamije u Livnu: Ef. Smajkić: Hrvati žele izazvati sukobe u FBiH!

today24. Septembra 2011. 8

Background
share close

Hrvati tvrde da su ugroženi zbog gradnje džamije

Dok Hrvatski narodni sabor (HNS) ukazuje na obespravljenost Hrvata u Federaciji BiH i poziva na neposluh prema Federalnoj vladi, Bošnjaci su u dijelovima većeg bh. entiteta s hrvatskom većinom bukvalno građani drugog reda.

Normalan život

I ne samo to. Otvoreno im se prijeti prilikom svakog pokušaja da ukažu na svoje postojanje. Jedan od takvih primjera je i Livno, gdje su zbog obnove džamije Ćurčinica, inače nacionalnog spomenika, posljednjih dana na udaru bošnjački povratnici. Nakon prošlogodišnjeg rušenja mesdžida u livanjskom mjestu Sturba, ovo je još jedan pokušaj da se Bošnjacima kaže da nemaju prava normalan život u tom dijelu naše države.

Otud i peticija udruženja proisteklih iz HVO-a za obustavu obnove Ćurčinice, izgrađene još davne 1870. godine. Da apsurd bude potpun, to su oni isti bojovnici koji su odmah po potpisivanju Vašingtonskog sporazuma “hrabro” minirali i potpuno uništili tu džamiju!

U razgovoru za “Dnevni avaz” muftija mostarski Seid ef. Smajkić kaže da obnova Ćurčinice neće biti obustavljana uprkos prijetnjama.

– Gradnja će biti nastavljena! Neka oni govore šta žele. U pitanju su neke nezvanične, parapolitičke asocijacije i udruge, razne HDVIDR-e. Oni reagiraju na nešto što je legalna vlast odobrila. S takvom vrstom ljudi, koji izmišljaju probleme i tamo gdje ih nema, ne vrijedi diskutirati. Mi imamo svu dokumentaciju, sve dozvole. Od najnižeg, lokalnog, preko federalnog, do državnog nivoa. Čak i Dejtonski sporazum garantira obnovu svih porušenih objekata, pogotovo vjerskih. Vjerujte, ovo je samo izmišljanje razloga za konflikt. Hrvati tvrde da su ugroženi u Livnu zbog gradnje džamije i nekoliko objekata oko nje. Zbilja se ne mogu tome načuditi – tvrdi muftija Smajkić.

Prema njemu, iza svega stoji politika. Duboko vjeruje da je cilj “zagužvati” u Livnu. Sve dovodi i u vezu s Hrvatskim narodnim saborom.

– Ti ljudi nagovoreni su od politike. Oni žele zaoštriti odnose u FBiH, jer su protiv federalne vlasti. Žele izazvati sukobe. Gledajte, toliko godina nakon rata na lokalom radiju se govori i o plamenu koji će neko potpaliti ako muslimani nastave graditi džamiju! To su strašne poruke. Doslovno se prijeti da oni koji nastave gradnju džamije preuzimaju odgovornost za sve ono što se može desiti, pa i sukobe! To govori o toj namjeri izazivanja sukoba. Zašto ne djeluje tužilaštvo? Gdje je visoki predstavnik u BiH Valentin Incko (Inzko) – pita se muftija Smajkić.

Nadmoć katolicizma

Nadalje, potcrtava Smajkić, očito je problem što bi Ćurčinica bila monument koji bi, prema procjenama hrvatskih udruženja, umanjio nadmoć hrvatskog elementa.

– Mi deset godina čekamo izgradnju islamskog kulturnog centra u Mostaru, ali nam se to ne dozvoljava, jer su Hrvati zamislili da će to biti “hrvatski stolni grad”. I Livno je primjer da se ne odustaje od te politike, jer bi džamija narušila njihove vizije, odnosno njihovo hrvatstvo i nadmoć katolicizma. Vidite, Ćurčinica se samo obnavlja. Štaviše, mi našom gradnjom pokrivamo zločinačka djela rušitelja i oni bi nas za to trebali nagraditi. Ali, ne. Džamija ponovo smeta – odlučno konstatira muftija Smajkić.

Križ na Humu

– Kada smo mi u Mostaru svojevremeno pokrenuli peticiju protiv izgradnje križa na Humu, koji tamo nikada nije postojao, niko nije ni prstom maknuo. U slučaju Ćurčinice, sve je legalno. Ponavljam, ne postoji ama daš nijedna šupljina u nizu dokumenata koje je dobio Medžlis IZ Livno. Ali, ništa nije dovoljno kada se gradi džamija. Vjerujem da su u sve ovo indirektno upetljane i lokalne vlasti, odnosno političke stranke. Oni nisu mogli izbjeći da nam daju dozvole, ali onda lukavo pobunjuju razne udruge kako bi se spriječila gradnja Božije kuće – kaže Smajkić.

Ćurčinica u brojkama

  • 1878. godine izgrađena
  • 1994. godine porušena
  • 2006. godine potpuno uklonjeni njeni ostaci
  • 2007. godine uvrštena na listu nacionalnih spomenika
  • 2011. godine počela njena obnova

Written by: hazmirmanija

Rate it
0%