Listeners:
Top listeners:
Radio Naša Riječ Chicago
Za razliku od mnogih modernih političara, Angela Merkel ne želi da javnost zna mnogo o njenom privatnom životu. Znamo da voli peći kolače od šljiva, sama ide u kupovinu i uživa slušajući Wagnera, a ponekad sa svojim drugim mužem voli planinariti.
Osim ovoga, ona malo toga odaje u svojim intervjuima. Možda ne voli govoriti o sebi jer od malena teško radi kako bi ostvarila svoje ambicije. Njena odlučnost i ambicioznost učinile su da, unatoč teškom djetinjstvu odraste u dominantnu figuru Evrope i najmoćniju ženu svijeta, piše “Daily mail”.
Jednu anegdotu, ipak, voli pričati u intervjuima. Prije 21 godinu prijavila se za posao u službi za štampu njemačke vlade, ali ga nije dobila jer je na medicinskom pregledu ustanovljeno da ima visok pritisak pa se pretpostavljalo da ne bi mogla podnijeti stres posla u vladi.
Umjesto toga odlučila je postati političarka i te godine ušla je u parlament. Od tog trenutka krenula je njena blistava karijera. Trebalo je manje od 10 godina od tog trenutka da stane na čelo svoje stranke i još pet da vodi i cijelu državu.
– Ipak moram malo da pazim na pritisak, rekla je u jednoj televizijskoj emisiji.
Bez obzira na sve što je do sada postigla u životu, Merkel zna da će u historiji ostati zapamćena prema tome kako se bude nosila s dužničkom krizom Evrope.
“Čeličnu Frau” niko ne voli, ali svi je poštuju.
Tako se Angela Merkel, odgojena u komunizmu, bori da spasi kapitalizam.
Profesor Wolfgang Stock, njen biograf kaže:
– Niko je ne voli, niko je ne obožava, ali je svi izuzetno poštuju.
Da bolje razumijemo “Čeličnu Frau”, treba posjetiti njeno rodno mjesto Templin u bivšoj Istočnoj Njemačkoj.
Strogi otac naklonjen komunistima. Tu se 1957. doselio pastor Horst Kasner sa svojom trogodišnjom kćerkom Angelom. Iako je ona sada na čelu države, još uvijek čuva dom iz djetinjstva i posjećuje ga vikendom, kada odmara. Tu je i pokopala oca.
Merkelini prijatelji, kolege, ali i kritičari navode dvije stvari kao ključne u njenom uspjehu: djetinjstvo pod despotskim režimom i obrazovanje i karijera naučnice.
– Znam kako je odrasti u nedemokratskom sistemu, tako glupom da ne možete čitati knjige ili slušati muziku koju želite. Zato sam ušla u politiku, a isto važi za Angelu, rekla je njena bivša kolegica Claudia Crawford.
Potez Merkelinog oca bio je dosta neobičan. Napustio je Hamburg, perspektivan grad koji se razvijao i odselio se u manje mjesto u istočnom dijelu Njemačke, gdje je vodio dom za djecu s poteškoćama u razvoju. Kada je Berlinski zid sagrađen četiri godne poslije, Merkelina majka, učiteljica engleskog, sjedila je u crkvi i plakala, a njen otac, koji je bio uz komuniste izjavio je da se osjeća oslobođenim.
Kasner je bio strog i emocionalno suzdržan otac. Stalno je tjerao Angelu da radi više i bude bolja od ostale djece u školi. I bila je, uvijek u vrhu razreda. Učila je čak i ruski te dobila nagradu na takmičenju. Bila je i članica socijalističke grupe “Slobodna mladež Evrope”.
Dvostruki život
Merkel je pričala o tome kako je u mladosti vodila dvostruki život jer je samo kod kuće mogla slobodno izražavati svoje misli. Upravo je ta vještina skivanja vlastitih misli, u kombinaciji s njenom snažnom pojavom omogućila da postane naučnica i izgradi karijeru iako se nije pridružila komunističkoj partiji.
Dok je studirala radila je kao konobarica u disko-klubu. Za Urlicha Merkela udala se 1977. kada je imala 23 godine. Oboje su studirali fiziku. Brak se uskoro raspao.
– Zvuči glupo, ali u brak nisam stupila s potrebnom ozbiljnošću, priznala je Merkel.
Prije razvoda 1982. upoznala je sadašnjeg muža Joachima Sauera, jednako vrijednog naučnika iz oblasti hemije.
U politiku je stupila sa 35 godina kada se učlanila u organizaciju koja se bori za ljudska prava samo mjesec dana prije nego što je Berlinski zid srušen.
– Pragmatična kao uvijek, pristupila je grupi kada više nije bilo opasnosti, tvrdi Gerd Langguth, još jedan do njenih biografa.
Kada je ta organizacija postala dio Krišćanske Unije, konzervativne stranke Helmuta Kohla, pristupila joj je i Merkel.
Nož u leđa Kohlu
Upravo je Kohl opazio ogroman potencijal Merkelove i postao njen mentor, omogućivši joj da brzo napreduje. Ali, čak je i njega prevario njen nenametljivi izgled. Zvao ju je “moja djevojka”. Potom je stigao momenat kada je “njegova djevojka” pokazala hrabrost i brutalnost. Kada je Kohl upao u skandal oko tajnih fondova, njegova štićenica napisala je članak za naslovnu stranu vodećih konzervativnih njemačkih novina u kojem je zahtijevala njegovu ostavku.
To je bio puč koji je mnoge ostavio bez daha, ali i korak kojim je iskoračila iz svoje pažljivo kreirane maske nenametljivosti.
– Sigurno nisam nikada podcjenjivala sebe. Nema ništa loše u ambicioznosti, uz smješak je jednom prilikom izjavila.
Borac za ženska prava
Iako je loš govornik, ima sjajnu političarsku intuiciju sa urođenim osjećajem za raspoloženje javnosti.
Ipak, u nekim životnim pitanjima je prilično liberalna. Za drugog muža udala se tek nakon pritisaka svoje političke stranke.
Takođe, borac je za ženska prava i jednakost. Ne vjeruje u ideal majke domaćice koja ne radi i ostaje kući da se brine za muža i dijete. Bori se za ideje poput državnih vrtića koje nisu popularne kod pristaša njene stranke.
Written by: hazmirmanija