Listeners:
Top listeners:
Radio Naša Riječ Chicago
Podsjećajući da su različite etničke skupine u Bosni i Hercegovini dugo kroz historiju živjele bez sukoba širokih razmjera, Silajdžić je napomenuo kako je rat u ovoj zemlji koji je vođen od 1992. do 1995. započeo zbog nezadovoljstva pojedinih aktera mirnim i multietničkim okruženjem koje je vladalo u BiH.
Diskriminacija
“Ni danas neko nije sretan zbog toga. Kao primjer uzimam popis stanovništva koji se na međunarodnom nivou odvlači sa tehničkog na političko pitanje. Muslimani su i dalje u podređenom položaju. Kao da nije dovoljno što su ubijani i protjerivani, sad im se pokušava i smanjiti broj na papiru”, rekao je Silajdžić i napomenuo kako radikalni desničarski pokreti u Evropi „žele da izbrišu sve muslimane s tog kontinenta, a EU toleriše tu diskriminaciju prema Bošnjacima”.
Na pitanje novinara Anadolije zašto BiH do sada nije postala članica Evropske unije (EU), Silajdžić je odgovorio kako apsolutno podržava članstvo BiH u EU, ali je protiv primjene dvostrukih standarda.
Bivši član Predsjedništva BiH, tokom posjete Univerzitetu Hasan Kalyoncu u turskom gradu Gaziantepu, gdje je pozvan kao gost predavač, rekao je da su kao i u BiH, tako i u Siriji, ciljna grupa civili.
Silajdžić je dodao da je nova dimenzija u modernom ratovanju uzimanje civila za cilj kao i da u Siriji postoje različita mišljenja u vezi sa geopolitičkim interesima.
“Kao i u BiH, u Siriji su ciljna grupa civili. Međunarodna zajednica je pasivna po tom pitanju”, rekao je Silajdžić i podsjetio da je pored pasivnosti međunarodne zajednice u BiH primijenjen i embargo na uvoz oružja.
“Da bismo se odbranili, morali smo krijumčariti oružje u vlastitoj zemlji. To je nešto što se ne zaboravlja. Danas ljudi u Siriji imaju potrebu za oružjem i za drugim stvarima”, dodao je on.
Bivši član Predsjedništva je podsjetio i na pomoć svih koji su je pružali BiH u ratnim godinama.
Prava stvar
“Zato mislim da su turska vlada i narod uradili pravu stvar. Pružaju pomoć i podršku osobama koje su ostale bez svojih domova. Ono što je uradila Turska, ne cijenim samo ja, nego i cijeli svijet. Kada sam išao iz Gaziantepa u Sanliurfu imao sam priliku vidjeti neke kampove koji su odlično organizovani. Turska umjesto praznih priča u vezi sa Sirijom, obavlja veoma dobar posao”, pojasnio je Silajdžić.
Prema njegovim riječima, BiH je u ratnim godinama dobila mnogo pomoći iz Turske, onoliko koliko je ta zemlja tada bila u mogućnosti da pruži.
“Turska je mnogo napredovala u posljednjih 20 godina, postala je svjetska sila”, rekao je Silajdžić i dodao da je Turska promijenila svoj imidž, a pojačala uticaj na polju vanjske politike.
Silajdžić je govoreći o procesu rješenja problema terorizma u Turskoj rekao da je ova zemlja u tom procesu poduzela “historijske, strateške, hrabre i ambiciozne korake” za koje je potrebno vidjeti da prihvataju sve strane u Turskoj.
Odgovarajući na novinarsko pitanje u vezi sa članstvom Turske u EU, Silajdžić je ukazao na prednosti koje bi članstvo te zemlje donijelo Evropskoj uniji.
“Ovo stoljeće je azijsko stoljeće. EU treba da pređe most prije nego što Turska zatvori već otvorena vrata”, poručio je.
Odgovarajući na pitanje u vezi sa pozivom generalnog sekretara Organizacije islamske konferencije (OIC) Ekmeleddina Ihsanoglua za članstvo BiH u toj organizaciji, nekadašnji član Predsjedništva BiH izrazio je nadu da će ta zemlja uskoro podnijeti zahtjev za punopravno članstvo u OIC-u.
“Prošlih dana sam razgovarao sa Ihsanogluom. On dobro poznaje BiH i veoma je aktivan u toj zemlji. Nadam se da će Bosna i Hercegovina, tokom njegovog predsjedavanja, podnijeti zahtjev za članstvo i iskoristiti ovu prednost”, dodao je on.
Written by: hazmirmanija