< !DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
Vec dugo vremena, galski novinari obradjuju stogodisnjicu posvecenu “Atentatu u Sarajevu 1914 godine”. Jako citani nedjeljni list “Journal du Dimanche”, nedavno je uputio u BiH prijestolnicu specijalne izvjestace, koji su napisali :
“Prvi plamen je zapaljen ovdje, 1914 godine preko puta malog Latinskog mosta, 28 lipnja. Gavrilo Princip, taj 20 godisnjak, je li uopce bio svjestan da je pritiskom na obarac pokrenuo svjetsku kataklizmu? Srbi ga shvataju kao nacionalnog junaka, ostali kao teroristu -navode novinari Laurent Valdiguié guieu i Bernard Bisson. Muzejski vodic Mirsad Avdic ih je provodao po cijelom muzeju, cak i podrumu za reportazu sto se siri na dvije strane velikog formata s ilustracijama mosta, na cijem pocetku se okupila grupa mladih. Ispod gradjevine, Miljackom oker odsjaja, plove cetiri patke.
“Princip je bio glupan; da nije pucao mi Bosnjaci bi danas bili Nijemci i svi bi vozili BMW-a”- povjerio je francuskim izvjestacima, cuvar susjedne, elektricne centrale.
Cijelo stoljece, atentat je u Sarajevu sporna tema slozili su se novinari, naglasujuci : ” U Parizu je odkzana organizacija velikog skupa kojeg je trebala upriliciti aktualna “Misija stogodisnjice atentata”, sto je planirala dolazak brojnih predsjednika drzava, sa sve cetiri strane planete. Zadnjeg svibnja- sjecaju se autori teksta- lokalni sef Milorad Dodik, predsjednik srpske provincije u Bosni i Hercegovini, pisao je Europskoj Uniji spremnoj sponzorirati komemoracije, da se ogradi od njih”. “Dodik je svoje predstavnike naucio da u Federaciji, ne ucestvuju -u nicemu”, obavijestila ih je Jasmina Pasalic, nekadasnja diplomatkinja bivse Jugoslavije, predsjednica “Fondacije Sarajevo, Srce Europe” u Francuskoj. Dodik ima dugogodisnji projekt za srpske zone, sa filmasem Emirom Kusturicom, iako se njegov stav jos moze promijeniti”.
Nije izostalo vidjenje francuskog veleposlanika u BiH, Rolanda Gillesa : “Slijedece godine ce svi ce se posvetiti izborma u Fedeaciji koja ima 44% nezaposlenih osoba medju Bosnjacima muslimanima, Hrvatima -katolicima i pravoslavnim Srbima. Izkazace se prije centralne snage, nego fiktivne i pojedinacne”- rekao je diplomat.
Jasnije receno : nacionalizmi i vjere u Bosni i Hercegovini, smatranoj Libanonom stare Europe. Kao da za cijelo stoljece nije bilo stvarnih promjena. Tim vise sto u Sarajevu, gdje svaka zgrada jos ima tragove granata i druge stigmate srpske opsade izmedju 1992-1996, buka topova nije utihnula. Mladi Princip je izbjegao smrtnu kaznu zbog malodobnosti. Taj 28 lipanj 1914 godine, trebao je Habsburgovcima biti dan “people”. Prijestolonaslijednik je 14 godina ranije uspio ostvariti vjencanje iz ljubavi, neuobicajeno kodovima austrijskog dvora.
Ilegalne tajne sluzbe
“Franjo Ferdinand je dosao u Sarajevo provjeriti moc i prvi puta se fotografirao sa suprugom Sophiom. Doputovali su razlicitim vlakovima i drugo jutro se susreli u hotelu. Princevski par je tog 28 lipnja, prosao otvorenim automobilom kroz masu koja je pozdravljala. Ali grupa srpskih nacionalista iz organizacije Crna ruka, ilegalno naoruzanih iz srbijanskih tajnih sluzbi, diskretno je pripremala akciju-pisu francuski, specijalni izvjestaci.Princip koji je slucajno pucao ubivsi Hasburgovce, odmah je uhvacen.Cetiri godine kasnije, umro je od tuberkuloze u zatvoru”.
Historicar Zijad Sehic, je novinarima ispricao kako je sest vlasnika prijestolonaslijednikovog automobila, poginulo u strasnim uvjetima ali i da je Latinski most, dugovremena nazvan Principovim, nanovo dobio stari naziv.
“Proklestvo se nadvilo na komemoraciju-isticu specijalni izvjestaci iz Pariza, ocito odusevljeni sto mogu iznijeti nove, u Hexagoneu nepoznate, cinjenice i glasine.
Prema ubijedjenjima veleposlanika Gillesa : “Da nije bilo Francuske, dogadjaj ne bi imao jednak znacaj. Prije dvije godine je Joseph Zinat, takodjer veleposlanik i direktor Stogodisnjice atentata, zelio je u Sarajevu organizirati medjunarodnu konferenciju. Na papiru ideja je predivna ali u stvarnosti BiH, projekt je sulud. U ovoj zemlji, velikoj kao nasa oblast Midi-Pyrénées, postoji 14 politickih cjelina, 14 vlada i 14 parlamenta. Zadnjeg 28 svibnja, trijumvirat koji upravlja drzavom, bio je primljen u Elizejsku palacu. Trio je pozvao Françoisa Hollande u Sarajevo, slijedece godine. Sto da ne- odgovorio je predsjednik-ako ostvarite neophodne uvjete”, objasnio je veleposlanik.
Ali Jasmina Pasalic govori o “cudu”, sto bi moglo pomoci ostvarenje plana. Medjutim, galski veleposlanik ima druge projekte : koncert Becke filharmonije, planiran na dan stogodisnjice atentata, Historijsku konferenciju u organizaciji lokalnih i francuskih povjesnicara, pod nazivom “Sarajevo 1914-2014”.
Francuska je spremna finansirati rekostrukciju biblioteke Olimpijskog muzeja iz 1984 godine : “Sarajevo je poznato zbog tri datuma- atentata 1914, Olimpijade i opsade zapocete 1992”-podvukao je direktor muzeja Edin Numenkadic koji smatra da moguce, galsko, materijalno ucesce predstavlja jako pozitivnu i svima korisnu djelatnost.