play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • play_arrow

    Radio Naša Riječ Chicago

Vijesti

Indijska kampanja protiv obiteljske nasilnosti izvor oštrih rasprava

today26. Septembra 2013. 16

Background
share close

< !DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">

Indijsko udruzenje “Save The Children” pokrenulo je nesvakidasnju kampanju o nasilju nad zenama. Nazvana “Napadnute boginje”, predstavlja nekolicinu indijskih, zenskih bozanstava, na cijim se licima vide tragovi udaraca. Udruzenje je odmah kritizirala inteligencija i sveucilisni profesori zbog definicije zene, sto se upisuje u “patrijarhalnu tradiciju”.
Ali boginje Saraswati, Lakshimi ili Durga, sa ozlijedama na licu izazivaju veliku paznju stanovnistava kao i tekst :”Molite se da ovo nikada ne vidimo. Danas u Indiji, 68% zena su zrtve kucnog nasilja. Sutra tome, izgleda nece izbjeci ni jedna zena, cak ni one kojima se molimo”!
Kampanja je poput upozorenja pa podvlaci znacaj sudjenja, sestorici napadaca mlade Jyti Singh, osudjenih na smrt. Oni su  silovali i pretukli na smrt  primjernu studenticu od 23 godine, proslog prosinca, u pola dana u jednom njudelhijskom autobusu. Zlocin je odjeknuo u cijeloj zemlji, kao nikada ranije. Prvi puta je postavljeno pitanje seksiualnih napada u indijskoj, javnoj sferi.
Prema podacima nacionalnog Ureda za zlocin, medju indijskim gradovima napadi su najbrojniji u New Delhiju, izmedju 53 urbane sredine. Prosle godine su ucinjena 227 zvanicna zlocina protiv zena i djevojaka, prema podacima BBI-cija.
 
Kontroverzna kampanja
 
U zemlji gdje se hinduska vjera prakticira od strane 80% stanovnistva, plakati sa ozlijedjenim bozanstvima su razlog mnostva rasprava. Vise nego napad na vjeru, shvacene su kao dehumanizacija zena. Sveucilisna profesorica Brinda Rose, u svojoj tribini objavljenoj u glasniku “Open”, pise :”Fotografije i plakati, koje primjecujemo posvida uskracuju zenama koje predstavljaju njihov individualizam, spolnost i moc”.
Novinaraka Hindustan Timesa, Praneta Jha se cudi:”Kakvu skrivenu poruku nam zeli prenijeti  kampanja? Ne udarajte zene jer su sve boginje?Te zene zasluzuju postovanje i humane odnose jer su boginje?Sta li je s onima sto nemaju jednake odlike obozavanih idola”?-pita se novinarka, sto smatra da  je porodjenje   takodjer diskutabilno, jer su sve smatrane seksualnim objektima. “U svakom slucaju, takvo predstavljanje dehumanizira zene. zatvoriti ih u idealnu sliku je jedna od najstarijih strategija patrijarkata, pa je  postalo  normalno da nas se kaznjava ili siluje, ako ne odovaramo zamisljenom imageu. Zene nisu hinduske boginje.Bracno nasilje je stvarnost-  ljudskih bica. Nece izceznuti objavljivanjem fenomena, idealiziranom slikom”-zakljucila je naljucena novinarka.
Polemike su tako bucne i jake da je Udruzenje “Save The Children” moralo objaviti klauzulu o neodgovornosti :”Kampanja “Spasite nase sestre” koju je ostvario Taproot ne predstavlja djelatnosti niti ideologiju pokreta, koji radi na sprijecavanj preprodaje zena i novo uvodjenje zrtava u drustvo”.

Written by: hazmirmanija

Rate it
0%