< !DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
Prvi put je u Gradu svjetlosti, uprilicena izlozba posvecena mirisu ali i njegovom tvorcu, Christianu Dioru koji od 1947 godine nadahnjuje zensko oblacenje.”Dior” najprije oznacava magicnost elegancije neobicno modernistickog ali i bezvremenskog stila, nikada ponovljenog i avant-gardistickog.
Sva ta privlacnost je djelo jednog covjeka- Christiana Diora pa njegovog kreativnog genija, sto je sublimirao zensku ljepotu, ispunivsi osobni san da zene ucini dopadljivijim i sretnijim. Galski modni creator je sagradio planetarni brand, inventirajuci globalni luksuz. Sposobnost ostvarivanja magicnosti, stilist je konstruirao i izgradjivao godinama. Umio je absorbirati kulturne i umjetnicke novitete svoje epohe, kultivirajuci strast za povijest Francuske, posebno Veliki vijek i Versailles i posebno Marie-Antoinette, koja je nadahnula njegovu kreativnost.
Christian Dior je od djetinjstva nalazio nadahnuce u cvijecu i biljkama te sam uzgajao prekrasne vrtove. U tom, gotovo bajkovitom ugodjaju, postavka “Miss Dior” nastoji podijeliti istinsku genezu kulturnih pokreta, umjetnickih i historijskih dogadjaja, sto su oznacili stvaralastvo darovitog kreatora koji je cijelo svoje postojanje, ispoljavao posebnu strast prema brojnim umjetnostima : slikarstvu, kiparstvu, filmu, teatru…
Djela petnaest suvremenih umjetnica, nadahnutih uvijek trazenim mirisom, dobila su posebno mjesto na izlozbi. Polly Apfelbaum, Lara Baldi, Carole Benzaken, Lee Bul, Karen Kilimnik, Carla Matti, Maria Nepomuceno, Sherin Neshat, Tomoko Shioyasu, Alyson Sholz, Hannah Starkey, Johanna Vasconcelos, Ionna Vautrin, Liang Yuanwei i Slovenka Nika Zupanc, ostvarile su jos ne pokazane umjetnine : instalacije, sculpture, video ili fotografiju, nadahnute bezvremenskim kodovima mitskog mirisa. Tako je “Miss Dior” dobila i umjetnicko obiljezje ali i kozmopolitske utjecaje, pa nove tonove.
Dior prijatelj vodecih umjetnika
Christian Dior je upoznao energicnost i zivost “ludih tridesetih”, koje je provodio u cuvenom restaurantu “Boeuf sur le toit”/Bik na krovu/, upoznavsi najnadarenije stvaratelje svoga vremena, poput “Sestoclane grupe”, glazbenika Henrija Sanguerta koji ga je predstavio Christianu Berardu. Njegovi poznanici su se zvali Darius Milhaud, Georges Aurie, Francis Poulene, Jean Cocteau. Godine 1928 Dior se udruzuje sa Jacquesom Bonjeanom pa sa Pierreom Colle i otvara prvu, umjetnicku galeriju.
Medju njihovim sticenicima su Salvador Dali, Man Ray, Max Ernst, Pablo Ruiz zvani Picasso, Max Jacob ili Alberto Giacometti. Spone s umjetnicima su se vremenom pojacavale, svi su posjedovali jednake ukuse i afinitete, kao i duhovnu otvorenost.
Ali Dior je i sam htio stvarati pa se prestao baviti drugima. Njegova estetska vizija se sasvim ostvaruje i sve vise razvija. Kreator se sve vise sjeca rodne Normandije i velike obiteljske kuce, u kojoj je slusao sustanje raskosnih haljina, udisavsi prekrasne mirise vrtnih ruza.
“Jednog dana sam sa Sergeom Heiftlerom Louiche razgovarao o mirisima…Istrazivali smo nakon toga, cetiri godine i “Miss Dior” je napokon rodjena. Vjerujte, da se miris odrzi trebalo je da bude dugo u srcima onih, koji su ga stvorili”- govorio je Christian Dior
Nematrijalna kreacija, slavni miris je izraz jednog stila ali i univerzalna referenca.