play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • play_arrow

    Radio Naša Riječ Chicago

Vijesti

Beograd nikada nece priznati Kosovo

today12. Augusta 2011. 12

Background
share close
U dugom tekstu, pod nazivom “Integracija u UE je jedini put stabilnosti na Balkanu”, objavljenom nedavno u pariskom dnevnom listu “Le Figaro”,  galski novinar i knjizevnik Renaud Girard na cudan i neuk nacin analizira stvarnost u jugoistocnoj Europi, sto je neobicno za jednog “enarka”, odnosno bivseg polaznika ENA-e, ugledne drzavne, administrativne skole.

Specijalni izaslanik, koga je “Le Figaro” uputio u Beograd, najprije iznosi svoje utiske sa Svetog Stefana gdje se odrzavao Forum o suradnji jugo-istocne Europe. Ta po novinarevom misljenju “historijski najnestabilnija europska oblast”, primila je predstavnike Europske Zajedncie, NATO-a, UN-a i Savjeta Europe. Naglasava kako je Forum odnosno sastanak na vrhu, takozvani SEECP, pozdravio ulazak Hrvatske u Uniju, koja je peta balkanska zemlja, sto nakon Grcke, Rumunije, Slovenije i Bugarske dolazi u povlasteni krug razvijenih zemalja. Nesvakidasnja greska za obrazovanog covjeka; posto i djeca u osmogodisnjoj skoli znaju da su Slovenija i Hrvatska, geografski- u centralnoj Europi!
Gospodin Girard je citirao Josipovicevu poletnost, upucenu predstavnicima BiH, Crne Gore, Makedonije i Srbije, odnosno zemalja sa manje srece, od susjedske :”Hrvatska je vas partner i prijatelj. Znajte da jednom u clanstvu Europske Unije, bice vas advokat u borbi za integraciju”. Zna cijenjeni novinar “Le Figaro”-a kako ce Srbija iduce godine preuzeti predsjednistvo SEECP-a pa ce Boris Tadic najprije djelovati za stvaranje povezanosti i povjerenja u oblasti, te zaustavljanja organizovanog kriminala. Tako je ovaj rodjeni Sarajlija u Beogradu potpisao sa Catherine Ashton, ugovor o mijenjanju povjerljivih policijskih dokumenata,  Unije i Srbije.
Renaud Girard podvlaci da su nemiri na Kosovu, koje je od Londonskog ugovora iz 1913 “srpska provincija”, postalo 2008 nezavisno i priznato od strane SAD i ostalih zemalja EZ, osim Spanjolske, zabrinjavajuci. Istice kako njegov novi polozaj ne priznaju, osim Srbije, Rusija, Kina, Brezil i Juzna Afrika. Zatim objasnjava “nedavni upad specijalne kosovske/albanske/ drzavne policije na srpsku teritoriju Sremska Mitrovica, “za  cijeg su trajanja, izgubili jednog covjeka”. Pise Renaud Girard da su “Natoove snage bile sasvim iznenadjene, te se njihovih 5 000 vojnika, isto kao i  3 200 europskih policajaca, zaduzenih za cuvanje mira, nisu snasli. Poduhvat je po njegovom misljenju, Hashim Thaci branio “pravom svake suverene zemlje  kontrolirati vlastite granice” a Srbija je mudro, sazvala urgentnu konferenciju Savjeta bezbjednosti.
 Potom slijedi hvalospijev Srbiji koja je uhvatila dva zadnja zlocinca Mladica i Hadzica, pa otklonila sve prepreke za ulazak u EZ. Citiran je i srbijanski ministar za vanjske poslove, Vuk Jeremic: “Budimo realni, pregovori ce zasigurno trajati oko cetiri godine. Kakvi ce biti nasi odnosi sa Pristinom 2016 godine?Nitko ne moze predvidjeti. Kosovari, takodjer, gledaju vlastitu buducnost u Europi. To, zajednicko odrediste moze nas pribliziti.Na Balkanu je jasno da jedino “europeizacija” drzava moze odkloniti zadnja, neocekivana neslaganja”.
Nakon kronike dogadjaja od 2004 godine pa do danas i blize buducnosti, Renaud Girard daje i pregled “prepreka sto zaustavljaju ulazak u EZ, bivsih jugoslavenskih republika”.
Tako Crna Gora, mala brdovita zemlja, opisana kao “turisticki raj od 500 000 stanovnika, odrzava sa Francuskom diplomatske odnose od 19 stoljeca i ne posjeduje bilo kakavu vecu prepreku, za skoro dobivanje prava ulaska u Europu. Crna Gora ima jako dobre odnose sa susjednima, podrazumijevajuci i Kosovo, koje je priznala. Njezin novac je vec euro. Jedino mora odkloniti jako prisutan i razvijen banditizam.

Sto se Makedonije tice, Girard smatra da je najvise napredovala u pregovorima s Europom. Odnosi izmedju slavenske vecine i albanske manjine su se popravili.Ako se stavi na stranu veliko siromastvo zemlje, jedino sto stvarno predstavlja prepreku je njezin naziv. Grcka smatra kako je ime “Makedonija” neprihvatljivo, posto dio njezinog historijskog naslijedja pa ce joj odbiti  ulazak u EU, sve dok bude tvrdoglavo htjela sacuvati sadasnji naziv. Zbog grckog vetoa, Makedonija je  usla u UN,  pod  mracnim imenom ” Former Yugoslav Republic of Macedonia”. Uprkos medjunarodnim naporima sto traju 19 godina, pregovori nisu donijeli rezultate. Jednako kao i okolnost da se u Skopju, nedavno, podigao gigantski kip Aleksandra Velikog.

Written by: hazmirmanija

Rate it
0%