Listeners:
Top listeners:
Radio Naša Riječ Chicago
Za je glasalo 10, jedna država, Rusija, je bila protiv i četiri zemlje su bile suzdržane. Budući da je Rusija stalna članica Vijeća sigurnosti, a sve stalne članice moraju biti “za”, rezolucija nije usvojena.
Velika Britanija i SAD su sinoć predložile novu varijantu dokumenta, nakon prethodnih šest prijedloga. Pregovori o konačnom tekstu su trajali sinoć do duboko u noć.
Članovi Vijeća ispred sebe danas su imali Nacrt, a prije glasanja predstavnici zemalja članica su se obraćali i iznosili svoje stavove.
Predstavnik Rusije u Vijeću sigurnosti je zatražio da se obrati, a potom je tražio da se prvo oda počast žrtvama minutom šutnje.
– Tokom krize na Balkanu svjedočili smo mnogim zvjerstvima, a Ruska Federacija je uvijek podržavala istraživanje i kažnjavanje ratnih zločina. Moramo se zapitati ko je najviše propatio. Desetina hiljada Srba su propatili jednako, ako ne i više od drugih naroda – rekao je predstavnik Rusije.
Dodao je da se Rusija od samog početka trudi “da ovaj prijedlog bude izbalansiran, s ciljem gledanja naprijed”. U svom govoru je kazao kako je uloga UN-a i međunarodne zajednice da miri, a ne da na “ovaj način učestvuje o ovakvim događajima”.
– Budući da nema konsenzusa u BiH o ovome, da Predsjedništvo i Parlament BiH nisu usvojili rezoluciju, mi također ne smijemo učestvovati u tome. Britanski prijedlog sadrži iskrivljenje istine kojim je krivica prebačena na samo jednu stranu, a to može rezultirati daljim podjelama u bh. društvu. Zato vas molim da ne stavljate Rezoluciju na glasanje, u suprotnom ćemo glasati protiv iz razloga koje sam naveo – rekao je Vitalij Čurkin, ambasador Rusije pri UN-u.
– Događaji u Srebrenici su genocid. To nije presuda Vijeća sigurnosti, već Međunarodnog suda pravde. Od ključne je važnosti da se nastavi sa glasanjem – rekao je predstavnik Britanije.
Nakon toga se glasalo i rezolucija nije dobila podršku.
– Vijeće sigurnosti nije ponovo ispunilo svoje obaveze. Ovo je veto na hiljade i hiljade stranaca koje genocid dokazuju. Negiranje genocida ne može dovesti do napretka i bolje budućnosti – kazala je nakon glasanja ambasadorica SAD-a u UN-u Samantha Power, opisujući stravična ubistva u Srebrenici u julu 1995. godine.
Written by: Nihad Krndzija