Listeners:
Top listeners:
Radio Naša Riječ Chicago
Sudeći prema podacima Metro Monitora Šangaj je najbrže rastući grad na svijetu. Istraživanje Instituta Brukings poredi 200 najuspješnijih metropola po zaradama i rastu zaposlenosti. I dok su istočnjački gradovi zabilježili značajan rast u 2011, žrtve krize euro zone, dominiraju začeljem liste. Atina, Lisabon i Dablin, glavni gradovi najugroženijih nacija u evropskoj dužničkoj krizi, zauzeli su posljednja tri mijesta.
Izmir u Turskoj i Santjago u Čileu, dva najbrže rastuća grada na svijetu, takođe se nalaze među 20 najsiromašnijih gradova prema Brukingsovom istraživanju.
Prema istraživanju Brukings Metropoliten Program ovo su najbrže rastući gradovi:
1. Šangaj, Kina
Zanimljivost: Ekonomija Šangaja je veličine Finske.
Iz izvještaja: Šangaj se plasirao na prvo mjesto u ovom izveštaju tako što je osvojio drugo mjesto u kategorijama u prihodina i rastu zaposlenosti. Samo je Šanjang imao veći rast prihoda i samo je Riyadh imao veći rast zaposlenosti, od Shanghaia prošle godine.
2. Rijad, Saudijska Arabija
Zanimljivost: Ni jedna velika svijetska metropola nijeviše popravila svoje prihode u proteklih nekoliko godina nego Rijad.
Iz izvještaja: Dok god svijet zavisi od naftae, ovaj grad će imati mogućnost da utiče na javni sektor, infrastrukturu i trgovinski razvoj.
3. Džeda, Saudijska Arabija
Zanimljivost: Da li ste ikada čuli za Jeddah? Ovaj grad je najveća luka u Crvenom moru i drugi po veličini u Saudijskoj Arabiji poslije Riyadha.
Iz izvještaja: U posljednjih 15 godina, prihodi u Moskvi, Mumbaju su se udvostručili, dok su u Buenos Airesu, Džeda i Kuala Lumpuru.
4. Izmir, Turska
Zanimljivost: Treći grad u Turskoj. Izmir raste brže od Istambula i Ankare, ali je takođe siromašniji prema bruto domaćem proizvodu po glavi stanovnika.
Iz izvještaja: Izmir je jedna od malobrojnih metropola uključujući Hjuston i Kalgari, koje se prevashodno oslanja na robu u pokušaju rasta prihoda. To bi moglo da izazove nevolje u slučaju da usporavanje u Kini i drugim Azijskim zemljama dovede do pada cijena robe u 2012.
5. Hangzhou, Kina
Zanimljivost: Ovaj grad na istoku Kine utrostručio je svoj rast BDP-a u proteklih osam godina.
Iz izvještaja: Zajedno sa Šangaj i Šenženom, drastično prevazilaze ukupni rast Kine u 2011. godini.
6. Ankara, Turska
Zanimljivost: Pojedini ekonomisti predviđaju da bi rast kredita širom Turske mogao da dovede do poteškoća u 2012, posebno za njen glavni grad Ankaru.
Iz izvještaja: Stopa rasta prihoda u Ankari tokom protekle godine je dvostruko viša od stope rasta prihoda u periodu između 1993. i 2007.
7. Istanbul, Turska
Zanimljivost: Prije godinu dana, Istanbul je rangiran kao najbrže rastući grad na svijetu.
Iz izvještaja: Tri turske metropole (Izmir, Ankara, Istanbul) ušle su u prvih 10 na listi, ističući jačinu ekonomije ove zemlje.
8. Šendžen, Kina
Zanimljivost: Ovaj grad jedini je na listi Bruking instituta koji se smjestio među prvih pet prije, za vrijeme i nakon recesije.
Iz izvještaja: U Šendženu prihod se povećao najmanje četvorostruko u proteklih 15 godina.
9. Santiago, Čile
Zanimljivost: Povećanje zaposelnosti u Santiagu dvostruko je brže u poređenju sa Bueonos Airesom i Limom, koji takođe bilježe najveći rast u Južnoj Americi.
Iz izvještaja: Turizam je treća privredna grana ovog grada i donosi 16 posto prihoda.
10. Šanjang, Kina
Zanimljivost: Od 200 najbrže rastućih metropola u svijetu, Šanjang je imao najbrži rast primanja u 2011. godini.
Iz izvještaja: Rast BDP-a u ovom gradu bio je u prošloj godini više nego duplo brži od Santiaga, koji je drugi na listi.
Gradovi čiji se razvoj najviše usporio
1. Atina, Grčka
Zanimljivost: Najveći gubitnik je Atina. Ni jedan veliki svjetski grad nije imao toliki pad BDP, kao ni pad zaposlenosti kao prijestonica Grčke.
Iz izvještaja: Ne iznenađuje što je upravo Atina najlošije plasirana, jer je ona bila glavno žarište evropske fiskalne i finansijske krize tokom 2011. godine.
2. Lisabon, Portugalija
Zanimljivost: Jedan od gradova na listi koji je još u punoj recesiji.
Iz izvještaja: Zabilježio je je jedan od najvećih padova zaposlenosti u 2011. među velikim gradovima.
3. Dablin, Irska
Zanimljivost: Kao i cijela Irska, tokom posljednje dvije decenije Dablin je imao rastom BDP-a od 5,3 posto što je neverovatno za jedan razvijeni grad.
Iz izvještaja: Ako se posmatra svetlija strana, Dablin je četrnaesti najbogatiji grad u Brukingovom izvještaju, ima viši rast BDP-a po stanovniku od Pariza ili Los Anđelesa.
4. Sevilja, Španija
Zanimljiva činjenica: Sevilja je dugo bila simbol gradnje u doba prije recesije, kada se vjerovalo da se ovakvo stanje nikada neće završiti.
Iz izvještaja: U pitanju je grad koji se najmanje razvija u Španiji, ali ne i na čitavom Iberijskom poluostrvu.
5. Sakramento, SAD
Zanimljivost: Prema podacima Brukingsa, ekonomija glavnog grada Kalifornije najviše je podbacila od svih velikih gradskih ekonomija u Sjevernoj Americi, odnosno u obije Amerike
Iz izvještaja: Vlada koja se sve više smanjivala i jadno tržište nekretnina označili su propast gradske ekonomije u 2011. radna snaga je smanjena u dva najveća sektora. Dok cijene kuća ostaju niske, dotle je stepen oduzimanja stambenih objekata najviši u zemlji.
6. Madrid, Španija
Zanimljivost: Nezaposlenost među mladima dostiže i 50 procenata, sudeći prema nekim studijama, što je najviše u razvijenom svijetu.
Iz izvještaja: Iako je Madrid rekorder po izgubljenim poslovima, prihodi ovog grada su se zapravo povećali, mada samo za 0,1 posto.
7. Napulj, Italija
Zanimljivost: Napulj je četvrti najbogatiji grad u zemlji, ali se zaposlenost snažno zasniva na javnom sektoru.
Iz izvještaja: Jedan od šest evropskih gradova koji je iskusio punu recesiju u 2011. godini. Ostali su Atina, Lisabon, Dablin, Sevilja i Valensija.
8. Barselona, Španija
Zanimljivost: Recesija je zaustavila njen razvoj kao prijestonice biznisa u ovom regionu.
Iz izvještaja: Pad zaposlenosti u Barseloni prošle godine iznosio je 4,5 posto više nego rast od 1993. do 2010, što je deseti najgori odnos u izveštaju Brukingsa.
9. Valensia, Španija
Zanimljivost: Jedan od četiri španska grada na listi. Valencia se snažno oslonila na gradnju, kao osnovu za razvoj u posljednjoj deceniji. Nažalost, ta iluzija se raspršila.
Iz izvještaja: Ako je za utjehu, svi ostali španski gradovi prošli su gore u ovom izveštaju.
10. Ričmond, Vajoming
Zanimljivost: Jedan od dva američka grada na listi najmanje dinamičnih. Oba grada osjećaju posljedice štednje od strane Vlade, kao i posljedice finansijskog sloma.
Iz izvještaja: Ričmond je imao rast prihoda od svega 0,2 posto i pad zaposlenosti od jedan posto.
Written by: hazmirmanija