Listeners:
Top listeners:
Radio Naša Riječ Chicago
Pripreme za ovogodišnju kolektivnu dženazu žrtvama genocida u Srebrenici, koja će, kao i proteklih godina, biti održana 11. jula, usporava nedostatak novca.
U Organizacionom odboru za obilježavanje 17. godišnjice genocida ogorčeni su zbog odnosa skoro svih nivoa vlasti u zemlji te najvećih javnih preduzeća prema njihovom zahtjevu za pomoć u pokrivanju neophodnih troškova.
Nekoliko općina
U razgovoru za “Avaz” Ćamil Duraković, predsjednik Odbora, kaže da su pozitivan odgovor dobili jedino od Vlade FBiH i nekoliko općina.
– Od “BH Telecoma”, “Elektroprivrede”, “Bosnalijeka”, Općine Vogošća, Međunarodnog aerodroma Sarajevo, dobili smo negativan odgovor. Odazvala se Vlada FBiH, koja dobrim dijelom uvijek finansira i podržava obilježavanje godišnjice genocida, kao i premijer Nermin Nikšić, koji je uplatio 75.000 KM, što je trećina ukupnih troškova za operativni dio obaveza – kaže Duraković, dodajući da su 500 KM uplatili načelnik Milića Živko Jurošević i i 100 KM Općina Kakanj.
Duraković: Nedostatak novca usporava pripreme Smajlović: Identifikacije i narednih dana
S druge strane, još traje identifikacija posmrtnih ostataka žrtava koje će vječni smiraj naći u Memorijalnom centru Potočari ovog 11. jula. Kako za “Avaz” kaže Mersed Smajlović, direktor Centra, s jučerašnjim danom broj identificiranih iznosio je 453, ali se očekuje da će do dana ukopa i dženaze ovaj broj biti znatno veći.
Spisak nestalih
– Očekujemo da će na 17. godišnjicu genocida u Srebrenici biti obavljena dženaza za 550 žrtava. Do sada je u Memorijalnom centru Potočari ukopano 5.137 posmrtnih ostataka ubijenih Srebreničana, a njih 188 ukopano je na drugim lokacijama – kaže Smajlović.
Prema zvaničnom spisku nestalih Srebreničana iz jula 1995. godine, traga se za posmrtnim ostacima još 3.047 osoba.
Opstrukcije prijava
Ćamil Duraković, koji je i nezavisni kandidat za načelnika Srebrenice na predstojećim lokalnim izborima, kaže da u tom gradu policija RS opstruira registraciju birača iz FBiH koji žele glasati u Srebrenici.
– Onog momenta kada su se pojavile masovne prijave, oni šalju svoje patrole od adrese do adrese da vide žive li tu Bošnjaci. Krajnje je licemjerno da očekuju da ljudi sjede na zgarištima više od 6.000 porušenih kuća i čekaju policiju. Naravno, provjeravaju samo prijave Bošnjaka, dok nekoliko hiljada fiktivnih prijava Srba njih ne zanima – kaže Duraković.
Written by: hazmirmanija