Listeners:
Top listeners:
Radio Naša Riječ Chicago
PREDSTAVNICI FBI-a u zadnje vrijeme se učestalo sastaju s predstavnicima Bijele kuće i američkim senatorima i lobiraju za prijedlog zakona koji će im omogućiti da postojeće zakone o prisluškivanju i špijuniranju počnu primjenjivati i na internet, odnosno društvene mreže, javlja CNET.
FBI pokušava progurati zakonske promjene koje bi vlasnike društvenih mreža, pružatelje usluga elektronske pošte i P2P servise prisilile na olakšavanje prisluškivanja i drugih oblika nadzora.
Postojeći “zakon o prisluškivanju” Communications Assistance for Law Enforcement Act (CALEA) je donesen 1994. godine, te je izvorno od telekomunikacijskih kuća i proizvođača telekomunikacijske opreme zahtijevao da u svoje proizvode, postrojenja i usluge “ugrade” i mogućnost nadzora i prisluškivanja. Već 2004. godine zakon je dopunjen, te je internet provajderima i pružateljima VoIP usluga naređeno isto.
FBI se nada da IT kompanije neće pružati otpor
Sad se praksa želi proširiti i na IM servise, društvene mreže, P2P servise, e-mail i ostale oblike internet komunikacije koji nisu pokriveni ranijim zakonom. FBI se nada kako se IT kompanije koje stoje iza ovih usluga neće pretjerano buniti protiv novih zahtjeva te da će svoje servise učini pristupačnima za FBI njuškala.
Navodno je direktor FBI-a Robert Mueller već ugovorio sastanke s predstavnicima Googlea, Microsofta, Facebooka i ostalih internet giganata. Internetske tvrtke trenutno koriste vlastite alate za nadzor i metode za dostavljanje tih podataka policiji. Ukoliko FBI-jev zahtjev vlastima prođe, morat će njegovim snagama zakona i reda omogućiti izravan pristup tim podacima.
Osim toga, kompanije će FBI morati osigurati i alate za lagano dekodiranje podataka prikupljenih nadzorom. Dok se grupe i pojedinci usmjereni na zaštitu privatnosti brinu iz očitih razloga zbog ove inicijative, tehnološke kompanije se zabrinutijima čine zbog troškova koje će im prilagođavanje zakonu donijeti, kao i zbog potencijalnog curenja poslovnih tajni i ostalih povjerljivih informacija koje bi mogle dospjeti u ruke američkih agencija.
Written by: hazmirmanija