play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • play_arrow

    Radio Naša Riječ Chicago

Vijesti

Grupa “Sing Sing” u Muzeju moderne umjetnosti Saint Etienne

today3. Juna 2012. 126

Background
share close
Umjetnici Bosne iz Hercegovine, svi sa medjunarodnim iskustvom, poznati kao grupa “Sing Sing”, izlozice svoja djela od 22 lipnja do 30 rujna, u galskom Muzeju Moderne Umjetnosti, Saint Etienne Métropole u projekciji direktorice “Ars Arevi Sarajevo”, profesorice i umjetnice Amile Ramovic. Ona je i kustosica postavke zajedno, sa francuskim kolegom, Lorandom Hegyiem, direktorom Muzeja. Tako ce clanovi grupe “Sing Sing” : Jurisa Boras, Anur Kurt ciji je kratkometrazni film bio u zvanicnoj selekciji na nedavno zavrsenom, Festivalu Medjunarodnog Filma u Cannesu, sa Plaste,Damir Niksic i Nebojsa Seric Shoba tri mjeseca biti uzvanici poznatog Muzeja, oformljenog 1947 godine sto  uz pariski Centar “Georges Pompidou”, posjeduje najraskosniju kolekciju suvrmene umjetnosti u Hexagoneu.
Bosanskohercegovacki umjetnici su pozvani u Francusku zahvaljujuci njihovoj medjunarodnoj popularnosti  a Ars Arevi je prije sedam godina, zapoceo projekt uzajamnog predstavljanja njihovih djelatnosti. Clanovi grupe su uoci blokade Sarajeva, davne 1992 godine bili glazbena druzina sa kojima su suradjivali i gitarista Edin Zeco,  Samir Plasto, Dejan Vekic i Bojan Zec Filipovic, kao pridruzeni clanovi. Postali su nezaobilazne ikone urbanog umjetnickog ispoljavanja bosanskohercegovacke prijestolnice, ponajprije radi scenskog pokazivanja, sa notama glazbenog teatra, politickog aktivizma, posebnog humora i ironije kojemu su pridavali elemente rocka i rhythm'n'bluesa. Njihova predstavljanja su, najprije, pokazivala umjetnicki stav a zatim autorsko-kreacijski akt pa se cinilo da stvaraju sami za sebe, imitirajuci rock zvijezde. Takav”image” ubrzo napustili, zamijenivsi ga ulogom Umjetnika.
Njihova razdvojenost, sto ih je udaljila sa pozornice je takodjer bila uspjesna, jer su se projekti i ideje umnozavale i uvijek bile prepoznatljive, iako cesto izvodjene od strane drugih umjetnika. Ni jedan nije prestajao stvarati pa su se razvijali pojedinacno  i nezavisno. Njihova mladenacka poletnost i originalnost se pretvorila u jezik suvremenih umjetnickih strujanja, prihvacen na medjunarodnim smotrama moderne umjetnosti, poput Bienala u Veneciji.
Zreliji i iskusniji, ponovo su se udruzili, izkazujuci sadrzajno bogastvo i dobro obradjenu, jasno odredjenu dimenziju cjeline, znalacki sastavljene od prepoznatljivih, stvaralackih struktura svakog clana “Sing Singa”. Ponovo su za geslo uzeli izreku “Fasizam je opium za narod”, koji su propagirali i 1991 godine, naslucujuci tragicni zavrsetak politickih neuskladjenosti. U unutrasnjosti sarajevske Vijecnice, umjetnost koju su predlagali je imala odijek savrsene kritike proslosti i sadasnjosti, kojom su upozoravali na  buduce poslijedice.
Muzej “Ars Arevi” od 2005 godine organizira izlozbe ciklusa “Sing Sing”, ali im francuska izlozba otvara  vrata, medjunarodnih promocija.

Written by: hazmirmanija

Rate it
0%