Listeners:
Top listeners:
Radio Naša Riječ Chicago
Za ulazak Hrvatske u EU na današnjem referendumu glasalo je 66,26 odsto birača, pokazuju rezultati objavljeni na sajtu Državne izborne komisije.
Na osnovu obrađenih 99,41 odsto biračkih mjesta u Hrvatskoj, protiv ulaska u EU glasalo je 33,14 odsto birača, dok je 0,60 odsto referendumskih listića bilo nevažeće i nije ubačeno.
Prema tim rezultatima, Dalmatinci su se iskazali kao najveći evroskeptici i imaju rekordne rezultate sa više od 40 odsto protiv ulaska u EU.
U Splitskoj-dalmatinskoj županiji 40,71 odsto birača glasalo je protiv ulaska u Uniju, a u Dubrovačkoj 42,22 odsto.
U BiH više od 90 odsto hrvatskih državljana podržalo je ulazak Hrvatske u EU, od čega u Sarajevu 94 odsto, Banjaluci 92 odsto, Tuzli 94 odsto i u Mostaru
Državljani Hrvatske glasaju u ukupno 52 države, prvo glasačko mjesto otvoreno je juče u 19.00 časova po srednjoevopskom vremenu u Novom Zelandu, a glasanje na referendumu se završava sutra u 4.00 časa u Los Anđelesu.
Referendum je uspio ako se za pristupanje EU izjasni više od polovine onih koji glasaju, bez obzira na to koliko građana izađe.
Hrvatska će 1. jula 2013. godine postati punopravna članica te asocijacije, nakon što Hrvatski sabor i parlamenti 27 država članica ratifikuju Pristupni ugovor.
U štabu Pokreta za Hrvatsku-NE u EU tvrde da je referendum prošao u nedemokratskom atmosferi, da nije održana kvalitetna javna rasprava i da se u medijima mogla čuti samo jedna strana koja zagovara pristup Hrvatske u EU.
Četitke čelnika EU
Čelnici Europske unije, predsjednik Europskog vijeća Herman Van Rompuy i Komisije Jose Manuel Barroso pozdravili su ishod referenduma, čestitali Hrvatskoj i njezinu narodu što su se odlučili za članstvo u EU, koje će im pružiti nove prigode i pridonijeti stabilnosti i prosperitetu.
“Pozdravljamo pozitivan ishod referenduma o pristupanju Hrvatske Europskoj uniji. Ovim glasovanjem hrvatski su građani dali snažniju potporu europskoj integraciji. Čestitamo Hrvatskoj i njezinu narodu na njihovu izboru: članstvo u Europskoj uniji otvorit će im nove prigode i pridonijeti osiguranju stabilnosti i prosperiteta njihove zemlje”, kaže se u poruci Van Rompuy i Barrosa.
U priopćenju se dodaje da hrvatska vlada “s mandatom naroda sada može dovršiti preostale pripreme za članstvo”.
“Veselimo se glatkoj ratifikaciji u hrvatskom parlamentu kao i u parlamentima svih zemalja članica EU-a kako bi Hrvatska postala 28. članica EU-a od 1. jula 2013. godine”, ističu čelnici dviju europskih institucija. Barroso i Van Rompuy također dodaju da skoro pristupanje Hrvatske šalje snažan signal cijeloj jugoistočnoj Europi.
“Ono (hrvatsko pristupanje) pokazuje da je uz političku hrabrost i odlučne reforme članstvo u EU dostupno. Današnje pozitivno glasovanje stoga je dobra vijest za Hrvatsku, dobra vijest za regiju i dobra vijest za Europu”, kažu Van Rompuy i Barroso.
Written by: hazmirmanija