play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • play_arrow

    Radio Naša Riječ Chicago

Vijesti

Iako je majčino mlijeko najbolja i nezamjenjiva hrana samo šest posto majki u BiH doji djecu

today3. Augusta 2011. 36

Background
share close

Više od 95 posto majki ima mlijeka, ali je problem u stavu

U BiH samo šest posto majki isključivo doji djecu do navršenih šest mjeseci života, procjena je UNICEF-a. To je izrazito mali postotak u odnosu na primjer Srbije, gdje bebe do šest mjeseci bez ikakve dohrane dojenjem hrani 14 posto, a u Hrvatskoj čak 16,6 posto.

Dječija hrana

Voditeljica projekta “Dojenje je IN” u sarajevskom Udruženju “DjeCa” Anisa Džiho navodi da je ovaj podatak porazan jer isključivim dojenjem u prvih šest mjeseci života majka daje nemjerljiv doprinos zdravlju svoga djeteta.

– Mladim mamama trebaju pozitivni primjeri i savjeti kako da uspješno doje svoju bebu. Imamo pet obučenih savjetnica za dojenje i organiziramo radionice tokom cijele godine jer je dojenje vještina koja se, kao i svaka druga, može naučiti – kazala nam je Džiho.

Navodi da više od 95 posto majki ima mlijeka i može dojiti svoju djecu, ali da je problem najčešće u stavu. Čak i žene koje su se porodile na carski rez mogu dojiti svoju djecu.

– No, problema i negativnih utjecaja ima mnogo, od preopterećenog osoblja u porodilištima koje nema vremena pokazati majkama kako da doje, do pedijatara koji nisu zainteresirani za dojenje ili su pod utjecajem proizvođača dječije hrane. Majke su bombardirane reklamama za mliječne formule pa se lakše odlučuju da ne doje – objašnjava Džiho.

U Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite RS navode da 99 posto porodilja iz porodilišta izlazi s uspostavljenim dojenjem, ali ne postoje relevantni pokazatelji koliko ih u prvim mjesecima bebinog života nastavi s dojenjem.

Međutim, prema riječima pomoćnice resornog ministra Amele Lolić, procjene o tome koliko majki doji svoju djecu u ovom entitetu optimistične su i iz godine u godinu imaju blagi trend rasta.

Emotivna veza

– Posljednja istraživanja imali smo 1999. godine i tada se pokazalo da oko 47 posto majki u RS doji djecu do četvrtog mjeseca života. Preporučuje se obavezno i isključivo dojenje do šest mjeseci, do jedne godine uz dodavanje i druge hrane. Dojenje bi bilo dobro nastaviti do bebine druge godine, i to ujutro i navečer, više zbog emotivne veze majke i djeteta – kazala je Lolić.

Komentirajući česte probleme koji se vezuju za flašice, njihovo povlačenje iz prodaje, štetnosti adaptiranih mlijeka za dojenčad i slično, Lolić je objasnila da takve negativne informacije više razvijaju svijest o prednostima majčinog mlijeka nego sve pozitivne preporuke koje tome idu u prilog.

Dobrobiti dojenja

– Štiti dijete od infekcija, bolesti dišnog sistema, upale pluća i proljeva 
– Smanjuje opasnost od smrti djeteta tokom prve godine života 
– Manji rizik od astme kod djece koja su dojena duže od 4 mjeseca 
– Dojenjem se uništavaju bakterije i virusi, ali i jača imunitet djece 
– Smanjuje rizik od bolesti srca u odrasloj dobi

Brojke

6 posto

majki u BiH doji dijete prvih šest mjeseci

40 posto

doji uz dohranu do 2. godine života djeteta

14 posto

majki u Srbiji doji do 6. mjeseca života bebe

16,6 posto

isključivo dojene djece do 6 mjeseci u Hrvatskoj

Written by: hazmirmanija

Rate it
0%