Listeners:
Top listeners:
Radio Naša Riječ Chicago
Naveo je kako je on još uvijek član Ministarstva vanjskih poslova Austrije, ali i bivši autrijski ambasador, a osnovni zadatak svakog ambasadora je briga za svoje državljane.
On, međutim, ne očekuje bilo kakvu eskalaciju situcije.
Puštene tri osobe
Demonstranti su kasno večeras pustili su tri osobe. Kako javlja reporter agencije Anadolija, zgrade bh. institucija napustili su jedna trudnica, jedna bolesna žena, te njemački državljanin koji, navodno, boluje od karcinoma.
Ostali uposlenici bh. institucija, zastupnici Parlamenta BiH, kao i strani državljani, učesnici sedme godišnje skupštine European Fund for Southeast Europe (EFSE), i dalje se nalaze u zgradama bh. institucija.
Demonstranti se ni dalje ne razilaze ispred Zgrade zajedničkih institucija, a njenim uposlenicima su, uz skandiranje “Nikome napolje”, poručli kako će “on koji su unutra tu i prespavati”.
Uposlenici bosanskohercegovačkih institucija tvrde da su zatočeni u zgradama Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine te Zgrade prijateljstva Bosne i Hercegovine i Grčke, prenosi Anadolija.
Stručni savjetnik Alvid Hubijar iz Generalnog sekretarijata Vijeću ministara BiH saopćio je večeras da se ono što je u “početku imalo simpatije javnosti pretvorilo se u javni linč zaposlenih u institucijama koji apsolutno nemaju bilo kakve veze s zahtjevima demostranata”.
Onemogućeno kretanje
“Osim što je zaposlenim protivpravno onemogućen izlazak i kretanje, ne dozvoljava se ili ograničava unos hrane i medicinskih potrepština. Neprihvatljivo je da se za ostvarivanje temeljnih ljudskih bori kršenjem istih tih ljudskih prava. Također, molim da obavijestite javnost, da zatočeni zaposlenici državnih institucija upravo dogovaraju podnošenje krivične prijave protiv organizatora protesta u smislu člana 191. Krivičnog zakona BiH (Uzimanje talaca), zbog oduzimanja ili ograničavanja slobodu kretanja, a za što je zaprijećena kazna zatvora od minimalno tri godine”, navodi se u saopćenju za medije Alvid Hubijar, prenijeli su bh. mediji.
Također, iz Sindikalnog odbora Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice smatraju da je pravo svakog građanina da građanskim neposluhom i protestom pokaže svoj stav u vezi najvažnijih pitanja, ali i smatraju da građani koji protestiraju ne smiju da se koriste sredstvima koja su korištena protiv njih jer onda nema razlike.
“Želimo da istaknemo da na taj način upravo daju alibi svim onim koji ugrožavaju naša ljudska prava i slobode. Uposlenici i predstavnici sindikata Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH razumiju stanje i probleme građana Bosne i Hercegovine jer i sami nastoje profesionalno raditi svoj posao u vremenu i sistemu u kojem se teško može mijenjati stanje ljudi na bolje”, navodi se u saopćenju Sindikalnog odbora Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice.
Kako su kazali, nijedan protest ne može da počiva na ugrožavanju slobode i integriteta drugih osoba.
“Državni službenici ne donose odluke, i mi smo građani, a i mi smo u poziciji da i naša djeca nisu dobila putne isprave i JMBG jer o ovom pitanju odlučuju donosioci političkih odluka koje smo izabrali. Sindikat uposlenika Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH poziva građane koji protestiraju da omoguće službenicima iz Zgrade Vijeća ministara da odu svojim kućama i time pokažu da nisu oni ti koji ugrožavaju ljudska prava i slobode drugih”, zaključuje se u saopćenju.
Nema hljeba, pri kraju zalihe sokova i vode
U zgradi Parlamentarne skupštine BiH, prema podacima Službe obezbjeđenja, nalazi se oko 800 ljudi, od kojih je više od 250 stranih gostiju koju su danas u Sarajevo doputovali kao učesnici Godišnje skupštine Evropskog fonda za jugositočnu Evropu.
Zbog brojnosti učesnika ovog međunarodnog bankarskog foruma restoran u zgradi Parlamentarne skupštine danas je bio u funkciji tog skupa, a nakon što zbog blokade izlaska iz zgrade Parlamentarne skupštine BiH nije niko mogao izaći, iz restorana su podjelili poslednje zalihe hrane.
Od prije četiri sata, kako je potvrđeno za Fenu, u restoranu nema hljeba, a pri kraju su i zalihe sokova i vode koje se besplatno daju onima koji su u zgradi Parlamentarne skupštine BiH.
Parlamentarci su, kako javlja repoter Fene iz zgrade Parlamentarne skupštine, uglavnom u svojim kabinetima u iščekivanju “deblokade” zgrade, dok su učesnici bankarskog foruma koji su doputovali iz zemalja jugoistočne Evrope zatečeni onim što im se dogodilo u Sarajevu, izašli već poodavno iz sale u kojoj je jutros započeo forum i vrijeme provode po hodnicima zgrade Parlamentarne skupštine. Sa njima je i guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić koji nije uspio ubijediti građane koji protestvuju da dozvole izlazak gostiju-učesnika bankarskog foruma.
Godišnja skupština EFSE okupila je u Sarajevu više od 400 međunarodnih stručnjaka i lokalnih predstavnika iz 34 zemlje. Jedan broj njih, među kojima i guverneri banaka susjednih zemalja su izašli iz zgrade Parlamentarne skupštine BiH u prijepodnevnim satima kada izlazi još nisu bili blokirani.
Kozarić nudio ostavku
Guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić večeras je razgovarao sa predstavnicima građana koji protestvuju ispred zgrade Parlamentarne skupštine BiH.
Kako okupljeni građani u znak protesta zbog nerješavanja problema određivanja jedinstvenog matičnog broja (JMB) blokadom svih izlaza ne dozvoljavaju bilo kome da napusti zgradu Parlamentarne skupštine BiH, guverner Kozarić je pokušao u razgovoru sa nezadovoljnim građanima ishoditi izlazak učesnika godišnje skupštine EFSE-a, koji je oko 200 u zgradi.
– Razgovarao sam u namjeri da omogućim gostima-učesnicima današnjeg skupštine EFSE-a izlazak iz zgrade Parlamentarne skupštine i ponudio sam svoju ostavku – izjavio je za Fenu guverner Kozarić.
Predstavnici građana koji protestvuju, pojasnio je guverner Kozarić, odbili su moj prijedlog, rekavši sa Centralna banka i moja pozicija guvernera nemaju veze s njihovim problemom.
Neizvjesno je kada će predstavnici finansijskih institucija koji su doputovali u Sarajevo kako bi učestvovali u radu godišnje skupštine EFSE-a izaći iz zgrade Parlamentarne skupštine BiH.
Zatražena pomoć
Sudionici protesta su odlučni da noć provedu ispred zgrade institucija BiH. U međuvremenu, tri osobe zu zatražile da izađu iz ZZi-a zbog bolesti. Njima je, navodno, potreban inzulin, međutim, građani su istrajni u tome da nikoga ne puste van iz zgrade, te su sami spremni donijeti inzulin onima kojima je to potrebno unutar zgrade.
Kako javlja naš izvještač, u zgradu Parlamenta je ušla jedna žena koja je odnijela inzulin.
“Unutra su svi na hodnicima, šetaju jedu i piju. Gospodinu kojem je skočio šećer sin je donio inzulin, tako da mu ja nisam bila potrebna. Smatram da bi sve Sarajlije trebale da budu ovdje i da im ne daju izaći dok ne usvoje zakon kako treba”, kazala je Sakiba Pašić, gospođa koja je u Parlament BiH unijela inzulin kako bi pomogla osobi kojoj je pozlilo.
Najavljen je dolazak muzičara ispred zgrade Parlamenta BiH.
Diskriminacija
Dopredsjedavajući Predstavničkog doma PSBiH Milorad Živković pozvao je u svoj kabinet isključivo medije iz Republike Srpske te će samo njima dati izjavu.
U Zgradi PSBiH se u ovom trenutku nalazi više od 15 medijskih ekipa iz različitih medijskih kuća.
Živković je odlučio da će izjavu dati samo medijima iz RS-a te su ostale kolege uskraćene za informacije, a samim tim i veliki dio bh. javnosti.
Šansa za zakon ravna nuli!
Predstavnici demonstranata su izašli iz zgrade Parlamenta BiH, a kako javlja naš izvještač sa lica mjesta, dogovori nisu postignuti.
– Šansa da se danas donese Zakon o jedinstvenom matičnom broju jednaka je nuli – kazali su predstavnici demonstranata pri izlasku iz zgrade državnih institucija u Sarajevu.
Predvodnici demonstranata rekli su da se u zgradi nalazi i 200 bankara iz jugoistočne Evrope, ali da ni oni neće napustiti zgradu, prenosi Fena.
Nova sjednica Parlamenta BiH zakazana je za 17. juni, ali toj sjednici najvjerovatinije neće prisustvovati zastupnici iz RS-a, što znači da neće biti kvoruma i ponovo se neće moći donijeti zakon.
Demonstranti su i dalje ispred zgrade zajedničkih institucija i odlučni su u tome da se ne povuku.
Kako javlja naš izvještač, ekipa Hitne pomoći je blokirana, te medicinsko osoblje ne može ući u zgradu u kojoj, navodno, ima onih koji tvrde da im je pozlilo kako bi uz pomoć Hitne pomoći izašli iz zgrade.
Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Vjekoslav Bevanda pozvao je policijske snage da dođu intervenirati.
“Ispred zgrade Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine te Zgrade prijateljstva Bosne i Hercegovine i Grčke u tijeku je prosvjed građana koji onemogućuju slobodu kretanja prisutnih osoba u ovim zgradama”, upozorava se u žurnom dopisu predsjedavajućeg Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Vjekoslava Bevande.
Bevanda: Ugroženost osoba u zgradama
Dopis je Bevanda uputio Ministarstvu unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo, Državnoj agenciji za istragu i zaštitu (SIPA), Ministarstvu sigurnosti BiH, Direkciji za koordinaciju policijskih tijela te Obavještajno-sigurnosnoj agenciji (OSA).
Naveo je da se ovim institucijama obraća zbog ugroženosti osoba u ovim zgradama, kao i zbog uskraćivanja slobode kretanja zastupnika Parlamentarne skupštine BiH, djelatnika Vijeća ministara BiH, te svih drugih djelatnika u navedenim zgradama.
Zatražio je da se poduzmu sve aktivnosti, a u skladu sa nadležnostima ovih institucija, kako bi se otklonio ovaj problem te u tom kontekstu zatražio žurno djelovanje, stoji u dopisu predsjedavajućeg Bevande.
Demonstranti su u ranim popodnevnim satima opkolili sva tri izlaza iz zgrade, uz povike “Nećete izaći” i “Lopovi”. Više od hiljadu demonstranata ne odustaje od zahtjeva da Zakon o JMBG bude hitnim postupkom usvojen.
Bevanda “pobjeegao” uz pomoć obezbjeđenja koje je povrijedilo troje ljudi
Kako je ranije javio naš izvještač, predsjedavajući Vijeća ministara Vjekoslav Bevanda uspio je, okružen čuvarima, pobjeći iz ZZI-a.
Prilikom sprovođenja do automobila, njegovo obezbjeđenje je povrijedilo troje ljudi, zbog čega je morala intervenisati Hitna pomoć!
Obezbjeđenje je, prema tvrdnjama demonstranata očevidaca, odgurnulo dva momka koja su povrijeđena pri padu i jednu djevojku kako bi automobil mogao proći. Nakon toga, momci su vozilom Hitne pomoći odvezeni sa Trga Bosne i Hercegovine na kojem se održava protest, prenosi Anadolija.
Komšić: Rušenje države
Masi ispred zgrade Parlamentarne skupštine pridružio se i gradonačelnik Sarajeva Ivo Komšić, što je izazvalo odobravanje među demonstrantima.
– Ovo je opstrukcija rada državnih organa, ovo nije napad samo na vašu djecu ovo je rušenje države – kazao je Komšić obraćajući se novinarima.
On je istakao i da ovo nisu ekonomske poteškoće koje se ne mogu riješiti. Prema njegovim riječima, ovo je lako rješiv problem.
– Ovdje ne treba kredit MMF-a – dodao je.
Written by: hazmirmanija