play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • play_arrow

    Radio Naša Riječ Chicago

Vijesti

Irački novac mogao bi posvađati BiH i Hrvatsku

today6. Augusta 2011. 19

Background
share close

Kompanija “Ingra” iz Zagreba tvrdi da joj pripada čak 70 posto iznosa, čiju su raspodjelu Federacija i Republika Srpska već dogovorile

Sudbina oko 47 miliona maraka iračkog duga, o čijoj su raspodjeli Federacija i Republika Srpska nedavno postigle dogovor, krajnje je neizvjesna, jer hrvatska kompanija “Ingra” traži čak 70 posto tog novca, saznaje “Avaz”.

Ovaj spor, prema našim informacijama, mogao bi imati velike posljedice po odnose BiH i Hrvatske.

Posjeta Nikšiću

Ovaj novac blokiran je u beogradskoj JUBMES banci, a odnosi se na radove koje je sarajevska “Hidrogradnja” prije rata izvodila u Iraku. Firma “Hidrogradnja” Pale, koja je osnovana 1992., tražila je dio novca, zbog čega su sredstva godinama blokirana u Srbiji.

Federalna vlada potpisala je prošle sedmice sporazum kojim se ovaj iznos dijeli tako da sarajevskoj “Hidrogradnji” pripadne oko 35 miliona maraka, a Investiciono-razvojnoj banci RS, koja upravlja imovinom paljanske firme, oko 12 miliona KM. Sporazum još treba potpisati Vlada RS. 

No, saznajemo da “Ingra” iz Zagreba, koja je radila kao podizvođač na ovom projektu, traži za sebe čak 70 posto od ovog novca, što nam je iz ove firme i potvrđeno. Iz “Ingre” su nam rekli da od 26,7 miliona dolara (osnovica) njima pripada 17,4 miliona dolara te da su dostavili sve tražene dokumente koji to potvrđuju.

– Službenim dopisom Ministarstva financija BiH od 28. februara 2006. potvrđeno je da je nosilac ugovora po navedenom poslu bila “Hidrogradnja” Sarajevo s iznosom od oko devet miliona dolara, a preostali iznos otpada na podizvođača, preduzeće “Ingra” Zagreb – kazao nam je Vladimir Villach Čeliković, voditelj odnosa s javnošću u hrvatskoj kompaniji.

U “Ingri” smatraju da, ako se ovaj spor uskoro ne riješi, to “neće povoljno djelovati na međusobne dobrosusjedske i gospodarske odnose”. S druge strane, iz sarajevske “Hidrogradnje” ne spore da “Ingra” ima pravo na svoj dio novca, ali ističu da to ni izbliza ne može biti toliko koliko oni traže.

– Zahtjevi “Ingre” nerealno su visoki. Bit će izdvojeno 5,4 miliona dolara obveznica i 1,6 miliona dolara keša i ta sredstva će biti na računu u slučaju spora s hrvatskom firmom. Taj novac bit će odvojen i od dijela koji će pripasti Federaciji, kao i od onog koji bi trebao otići u RS – pojašnjava naš sagovornik iz rukovodstva sarajevske “Hidrogradnje”.

Mesić predsjednik

Prema našim saznanjima, djelatnici ambasada Hrvatske u Sarajevu i Beogradu lobiraju da ne dođe do raspodjele novca između dva entiteta dok ne bude ispunjen zahtjev hrvatske kompanije. Nedavno su predstavnici Ambasade Hrvatske bili u posjeti kod federalnog premijera Nermina Nikšića i navodno lobirali u tom pravcu.

Osnovica iračkog duga iznosi oko 26 miliona dolara, a tome trebe dodati još oko devet miliona dolara od kamata, što sve skupa iznosi oko 47 miliona maraka. Inače, predsjednik Nadzornog odbora “Ingre” je bivši predsjednik Hrvatske Stjepan Mesić.

Staničić: Nastavak razgovora očekuje se krajem mjeseca

Ambasador Hrvatske u BiH Tonči Staničić kazao nam je da Ambasada za sada nije u mogućnosti razgovarati o ovoj temi, “s obzirom na to da se nastavak razgovora između svih subjekata očekuje krajem mjeseca”.

– Sigurno je da svi uključeni u posao imaju interes da dođe do dogovora – kazao nam je Staničić.

Written by: hazmirmanija

Rate it
0%