play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • play_arrow

    Radio Naša Riječ Chicago

Kategorije Vijesti

Ispod Pojasa Gaze postoje tajni tuneli Hamasa, unutra počinje teška “borba s duhovima”

today1. Novembra 2023. 31

Background
share close

Kako se izraelska kopnena ofanziva u pojasu Gaze nazire u najrazornijem ratu s Hamasom do sada, jedna od najvećih prijetnji izraelskim trupama zakopana je duboko pod zemljom.

Opsežan lavirint tunela koje je izgradila militantna grupa Hamas proteže se ispod gusto naseljenog pojasa, skrivajući borce, njihov raketni arsenal i više od 200 talaca koje drže nakon napada na Izrael 7. oktobra.

Raščišćavanje i urušavanje tih tunela bit će ključno ako Izrael želi da demontira Hamas. Ali borbe u gusto naseljenim urbanim područjima i kretanje u podzemlju mogli bi izraelskoj vojsci oduzeti neke od njenih tehnoloških prednosti, dok bi Hamasu dale prednost i iznad i ispod zemlje.

“Obično kažem da je to kao da hodaš ulicom i čekaš da te udare šakom u lice”, rekao je John Spencer, penzionisani major američke vojske i predsjedavajući Istraživanja urbanog ratovanja na Institutu za moderni rat u West Pointu.

Defanzivci, dodao je, “imali su vremena da razmisle o tome gdje će protivnik biti i imaju milion skrivenih lokacija na kojima mogu biti”. Kako kaže, oni mogu da biraju vrijeme angažmana – “ne možete ih vidjeti, ali oni mogu vidjeti vas”.

Izraelska vojska je tokom noći u subotu saopćila da su njeni ratni avioni pogodili 150 podzemnih ciljeva Hamasa u sjevernoj Gazi, opisujući ih kao tunele, borbene prostore i drugu podzemnu infrastrukturu. Udari koji se čine kao najznačajnije izraelsko bombardovanje tunela do sada, došlu su nakon što je Izrael pojačao svoje kopnene operacije u Gazi.

Šta je prošlost pokazala

Ratovanje u tunelima je bilo obilježje historije, od rimske opsade starogrčkog grada Ambracije do ukrajinskih boraca koji su držali ruske snage u 24 kilometra tunela iz sovjetskog doba ispod mariupoljske željezare i čeličane Azovstal oko 80 dana u 2022.

Razlog je jednostavan: bitke u tunelima se smatraju nekima od najtežih za borbu za vojsku. Odlučan neprijatelj u sistemu tunela ili pećina može odabrati gdje će borba započeti i često odrediti kako će se završiti – s obzirom na obilje mogućnosti za zasjedu. To se posebno odnosi na Pojas Gaze, gdje se nalazi Hamasov sistem tunela koji je Izrael nazvao “Metro”.

Kada su Izrael i Egipat uveli krivičnu blokadu Gaze nakon što je Hamas preuzeo kontrolu nad teritorijom 2007. godine, militantna grupa je proširila izgradnju svoje mreže tunela na krijumčarenje oružja i druge krijumčarene robe iz Egipta. Dok je Egipat kasnije zatvorio većinu tih prekograničnih tunela, sada se vjeruje da Hamas ima ogromnu podzemnu mrežu koja se proteže širom Gaze, što mu omogućava da prenosi oružje, zalihe i lovce van vidokruga izraelskih dronova.

Yehia Sinwar, Hamasov politički lider, tvrdio je 2021. da je militantna grupa imala 500 kilometara tunela. Sam pojas Gaze je samo nekih 360 kvadratnih kilometara, otprilike dvostruko veći od Washingtona, D.C.

“Počeli su da govore da su uništili 100 kilometara Hamasovih tunela. Kažem vam da tuneli koje imamo u pojasu Gaze premašuju 500 kilometara”, rekao je Sinwar nakon krvavog 11-dnevnog rata s Izraelom.

Izraelska vojska zna za prijetnju najmanje od 2001. godine, kada je Hamas koristio tunel za detonaciju eksploziva ispod izraelske granične stanice. Od 2004. godine, odred izraelske vojske Samur, ili “lasice”, fokusirao se na lociranje i uništavanje tunela, ponekad pomoću robota na daljinsko upravljanje. Oni koji ulaze unutra nose kiseonik, maske i drugu opremu.

Izrael je u prošlosti bombardovao iz vazduha i koristio eksploziv na zemlji da uništi tunele. Ali potpuno izbacivanje Hamasa zahtijevat će čišćenje tih tunela, gdje militanti mogu iskočiti iza izraelskih trupa koje napreduju.

Written by: Nihad Krndzija

Rate it
0%