Listeners:
Top listeners:
Radio Naša Riječ Chicago
Pitam da li više nekome pomoći, razočarano kaže Naci Karabacak
Evropa nam je olakšala putovanje po njenim prostorima i odobrila da bez viza putujemo, ali je i dalje veoma budna kada su bh. građani u pitanju. To se može vidjeti u Njemačkoj i Austriji, gdje policija na parkinzima pored autoputeva skoro svakodnevno pregleda bh. autobuse.
Bosanci koji žele u Evropu, da posjete rođake ili vide svijeta, iako kao slobodni građani u vrijeme bezviznog režima putuju s urednim ispravama, ipak bivaju često vraćeni kući. Taman prijeđeš dug put i obraduješ se da si prešao granice, a Slovenci kažu: “Nazad!”, jer kod sebe pojedinci nemaju najmanje 300 eura za Evropu.
Borba za život
Muke bh. građana najbolje poznaje vozač Nadži Karabadžak (Naci Karabacak), Turčin, koji vozi autobus na relaciji BiH – Njemačka više od 13 godina. Karabadžakova supruga je Bosanka. Otac je dva studenta i bori se za život.
Karabadžak je zbog dobrote nedavno ostao bez svojih 250 eura. U autobusu koji je krenuo iz Sarajeva putovali su i građani koji kod sebe nisu imali dovoljno novca za prelazak granice. Njih pet zamolilo je Karabadžaka da im posudi novac samo da prijeđu granicu.
Želja da pomogne zaslijepila je Karabadžaka i dao im je novac. Jedan momak rekao je da će ga odmah vratiti, jer ga u Njemačkoj čeka sestra, i da mu novac više neće trebati.
Poslije granice samo se njih četvero javilo da vrati posuđeni novac. Dvojica su nestala. Jedan je pronađen u drugom autobusu, dok je drugi nestao s novcem. On je ubrzo vraćen u BiH, jer je imao zabranu, s obzirom na to da je četiri godine proveo u evropskim zatvorima.
Zaboravni putnik
Karabadžak mu je osigurao čak i prijevoz nazad za BiH, zaboravivši u tom momentu da mu je posudio novac. Naravno, ovaj je to jedva dočekao i nestao s Karabadžakovih 250 eura.
– Ne zarađujem lako novac, ali se pitam da li više nekome pomoći – kaže razočarano Karabadžak, koji ne može vjerovati da mu se dobrota tako vratila.
Written by: hazmirmanija