Listeners:
Top listeners:
Radio Naša Riječ Chicago
Upravo jučer, na Međunarodni dan borbe protiv korupcije, stigao je odgovor na naš upit od Agencije za privatizaciju Kantona Sarajevo (KAP) u kojem je potvrđeno postojanje očite korupcije u javnom sektoru, i to u malverzacijama počinjenim tokom privatizacije sarajevskog “Magrosa”, koji je 2006. godine dospio u ruke saudijske kompanije “Al-Shiddi Trading Est” s ortakom iz BiH.
Ukupna ulaganja
Prema istraživanju našeg lista, prevara države i korupciono djelovanje kompanije koju je prilikom privatizacije vodio piljar iz Zavidovića Nisvet Zambaković, a čiji je politički pokrovitelj član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović, odvijala se na najmanje dva nivoa.
Prvi, kada je, protivno tenderu i zakonskim normama, navodni investitor iz Saudijske Arabije kupio 32.000 kvadrata, a potom dobio dozvolu za izgradnju objekta s više od 80.000 kvadrata, čime je država oštećena za višemilionski iznos.
Drugi nivo očite korupcije u javnom sektoru dogodio je takozvanim aneksiranjem potpisanih ugovora o privatizaciji, kojim je država, odnosno KAP, omogućila “Al-Shiddiju” da ne ispunjava ugovorne obaveze i do unedogled odgađa investiranje i zapošljavanje radnika!
Upravo ovaj segment su u svom odgovoru na naša pitanja potvrdili i ljudi Bakira Izetbegovića iz KAP-a, a koji su, očito, uvelike bili saučesnici u sumnjivim rabotama s “Al-Shiddijem”.
Krenimo redom. Ukupno gledano, a o čemu je “Avaz” u nekoliko navrata pisao, “Al-Shiddi” je u “Magros” morao uložiti više od 117 miliona KM i osigurati posao za ukupno 227 radnika.
Precizno, kako ističu u ovoj agenciji, “Al-Shiddi” se, kada je 2006. godine dobio atraktivnu lokaciju na Marindvoru, obavezao da će u firmi “Magros Veletrgovina” zadržati 23 postojeća radnika, zaposliti 127 novih, izvršiti ulaganja u preduzeće u iznosu od 1,2 miliona KM u roku od dvije godine, te, a što je najvažnije, uložiti u Trgovinsko-poslovni centar 77.690.000 KM i to u roku od tri godine!!!
S obzirom na to da je ugovor potpisan 3. februara 2006. godine, tri godine kasnije, odnosno 3. februara 2009. godine morale su biti izvršene sve obaveze. Jasno, da se radilo o privatizaciji na zdravim osnovama gdje je cilj ozdravljenje nekada nadaleko poznatog preduzeća i zapošljavanje građana BiH, a ne notorna otimačina najatraktivnije lokacije u samom srcu Sarajeva.
Drski model
Isti model drsko je primijenjen i prilikom “Al-Shiddijeve” privatizacije 67 posto državnog kapitala preduzeća “Magros Export-Import”. Po ugovoru o privatizaciji, Saudijci su u ovoj kompaniji morali zadržati postojećih osam i zaposliti novih 69 radnika, uložiti u preduzeće 100.000 KM, a u Poslovni centar još čak 38.320.000 maraka i opet sve u roku od tri godine, koji, pretpostavljate, nikada nije ispoštovan.
Nakon skoro šest godine od stavljanja potpisa na ugovor o privatizaciji sve ovo potvrđuje i Agencija za privatizaciju KS. Nažalost, ništa nisu poduzeli da do toga dođe.
– Posljednjom kontrolom, zaključcima Upravnog i Nadzornog odbora Agencije, utvrđeno je da su kupci do avgusta 2011. godine uložili 43.790.526 KM, što je 37,75 posto u odnosu na ukupna ulaganja od 116.010.000 KM – navode u Agenciji, pazite sad, u više navrata ponavljaju da je “Al-Shiddi” ispunio sve ugovorom predviđene obaveze!?
Uprkos svim argumentima u KAP-u, ne vide ništa neobično u činjenici da je prošlo skoro šest godina od potpisivanja ugovora s “Al-Shiddijem”, tokom kojih je investirano onoliko sredstava koliko je trebalo biti uloženo samo tokom prve godine izgradnje Poslovnog centra!?
Baš naprotiv, zaključcima Upravnog i Nadzornog odbora Agencije utvrđeno je da je “Al-Shiddi” preostala ulaganja dužan izvršiti do 23. avgusta 2013. godine, odnosno čak osam godina od prodaje lokacije! Također, KAP potvrđuje da “je preostala obaveza upošljavanja još 126 radnika”, o čemu je naš list već pisao ranijih dana.
Iako je ugovorom bilo precizirano koliko “Al-Shiddi” tokom svake od tri godine treba tačno uložiti u sporni projekt, u Agenciji priznaju da je aneksima ugovora vršena preraspodjela rokova ulaganja i s njima povezanog zapošljavanja radnika u Poslovni centar.
To praktično znači da su, umjesto da aktiviraju bankovnu garanciju zbog kršenja ugovora i kašnjenja s radovima, u Agenciji su tolerirali višegodišnje odlaganje ovog projekta. Zbog toga je, prema nekim procjenama, Kanton Sarajevo oštećen za čak 100 miliona KM.
Mada KAP samo potvrđuje ono što je već odavno jasno desetinama prevarenih bivših radnika, onima koji posao nikada neće dobiti, ali i građanima Sarajeva koji predugo gledaju ogromno betonsko čudovište u srcu bh. prijestonice, a čija je sudbina krajnje neizvjesna, usuđuju se još čak braniti ono u što bi u svakoj uređenoj državi svijeta bio notorni kriminal!
Odgovore zašto KAP brani investitore koji ne izvršavaju ugovorene obaveze (umjesto da traži njihovu odgovornost) morat će potražiti istražni organi države.
Moguće tužbe
Tada će se morati objasniti koja je tajna ruka s mindera sarajevskih “sivih eminencija” KAP-u signalizirala da dobro zavrne rukave i, jednostavno, na štetu države, narodski rečeno, posuši kriminal koji su naumili provesti partneri iz bratske Saudijska Arabije.
To, da bude krajnje jasno, objašnjava zašto je Agencija do besvijesti aneksirala ugovore o privatizaciji i krajnje sumnjivim Saudijcima osigurala olimpijski ciklus od još četiri godine za izvršenje onog što su davno ugovorili!!!
Znaju u Agenciji da je to nedopustivo, ali obaveze “tajne ruke” se moraju izvršiti. U svakom drugom slučaju jasno bi kazali da je cilj privatizacije to da se jasno preciznim rokovima osigura upumpavanje svježeg kapitala u preduzeća i zapošljavanje nove radne snage, a sve radi interesa razvoja države i njene ekonomije. Sve drugo je pljačka, kriminal i javašluk.
Jer, model koji je instalirao “Al-Shiddi” je takav da je sličnu privatizaciju moglo izvršiti i kakvo udruženje lovaca, ljubitelja prirode ili, naprosto, grupa radnika, a kojima bi kroz produžavanje rokova bilo omogućeno da obavezna ulaganja odlože u beskonačnost.
Malezija i Mladi muslimani
Posebna je priča o tome kakav se još kriminal odvijao u lancu bliskom Zambakovićevom i Izetbegovićevom krugu. Bit će posebno zanimljivo kada se otkrije kako su uvezani BBI banka, tzv. malezijski studenti te krug sada više nego dobro situirane djece mladomuslimanskog miljea.
Drugi ponuđači pokreću upravni spor i krivične prijave?
Aneksiranje ugovora o privatizaciji je očit dokaz korupcije i kriminala kojim se, zapravo, čini besmislenim bilo kakvo postavljanje uvjeta za privatizaciju, a novim vlasnicima se omogućava da kako god žele odustaju ili odbacuju obaveze koje je država propisala tenderom.
Prema našim saznanjima, moguće je da će neko od drugih ponuđača na tenderu za privatizaciju “Magrosa” pokrenuti upravni spor ili podnijeti krivične prijave zbog kršenja zakona i ugovorenih obaveza iz privatizacije.
Written by: hazmirmanija