play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • play_arrow

    Radio Naša Riječ Chicago

Vijesti

Ko su optuženi za krađu automobila: Špediteri omogućavali fiktivni uvoz ukradenih automobila

today11. Decembra 2011. 55

share close
Detalj s privođenja Šemsudina HodžićaDetalj s privođenja Šemsudina Hodžića

Epilog višemjesečne istrage koju je državni tužilac Oleg Čavka vodio protiv grupe kradljivaca automobila predvođene Šemsudinom Hodžićem iz Sarajeva jeste nedavno podizanje optužnice na kojoj se našlo 26 osoba.

Riječ je o jednoj od najvećih grupa u BiH koje su se bavile krađom vozila, a koje su djelovale od Sarajeva, Istočnog Sarajeva, preko Mostara i Gruda, do Zvornika i Srbije, gdje su završavala skupocjena vozila. Podijeljeni u tri grupe, bavili su se krađom, krivotvorenjem isprava, preprodajom vozila, njihovim rastavljanjem u dijelove kao i prebacivanjem.

Isti brojevi šasije

Šefovi ove grupe su Šemsudin Hodžić zvani Švabo (30) i Enis Mandal zvani Pajser, koji su posjedovali opremu za krađu vozila te nikome nisu dozvoljavali da dođe u dodir s njom. Protiv ove dvojice zatraženo je produženje pritvora.

Treći organizator je Zoran Jokić iz Zvornika, koji je vodio grupu za krađu vozila i njihovo prebacivanje u Srbiju. Jokić je u pritvoru, a za njegovog sina Dejana Jokića, koji je s ocem bio u poslu, zatraženo je ukidanje ove mjere i izricanje mjere zabrane kretanja.

Na optužnici je i Goran Pečaranin (38) iz Beograda, koji je bio zadužen za sve elektronske sklopove, bez kojeg grupa nije mogla funkcionirati. Nakon saradnje s istražiteljima Pečaranin je pušten da se brani sa slobode. Prilikom njegovog hapšenja u januaru ove godine u unajmljenom stanu na Stupu pronađeni su kompjuterska oprema i dio falsificiranih dokumenata.

Sa slobode se brane i Mustafa Demirović zvani Mujo (28), zaposlenik špediterske firme “Remšped” iz Sarajeva, koji je s optuženom Nadom Govedaricom (49) iz Bijeljine, službenicom firme “Špedal” Rača, omogućavao grupi fiktivan uvoz vozila ukradenih u BiH.

Vozilo ukradeno u gradovima BiH dobivalo je papire, brojeve šasija i registarske oznake jedne od zemalja zapadne Evrope. Za osiguravanje listinga automobila uvezenih iz Njemačke bio je zadužen optuženi Haris Fukelja, radnik sarajevske autokuće “ASA auto”.

Grupa je podatke o uvezenim vozilima prekucavala na krivotvorenu dokumentaciju, čime su pravili automobile “blizance”. Ukradeno je vozilo, naime, dobivalo isti broj šasije kao i uvezeno vozilo. Špediteri bi poslije prikazali kroz papire da se radilo o “legalnom uvozu”.   
Takvo vozilo su ponovo registrirali u BiH. Tokom istrage utvrđeno je da postoji na hiljade vozila s istim brojem šasije.

Na optužnici je i Josip Rašo (34) iz Kiseljaka, koji je preuzimao ukradena vozila i rastavljao ih po autootpadima. On se brani sa slobode, kao i Antonio Ćorluka iz Gruda, koji se bavio prekucavanjem broja šasije i krivotvorenjem isprava.

Slobodan Stojanović, službenik Granične policije BiH, optužen je da je za određeni iznos propuštao ukradena vozila preko granice u Srbiju. Bivši policajac Krsto Jakšić koristio je svoja poznanstva za prijevoz vozila u Srbiju.

Ubačeni istražitelji

Od nekoliko stotina pronađenih automobila identificirana su 74, čija se vrijednost procjenjuje na više od 1,5 miliona KM. U Srbiji, gdje je podignuta optužnica protiv šest osoba koje su prihvatale vozila dovezena iz BiH, pronađena su četiri automobila koja su vraćena.

Na meti ove grupe uglavnom su bila skupocjena vozila, među kojima su “passati”, “audiji”, “škode octavije”, “škode felicije”, “reno megani”, “reno lagune” i novije klase “golfova”.

Akciju “Kamen”, u kojoj je uhapšen veći broj optuženih, započeli su pripadnici MUP-a RS, a u istragu su se uključili i policajci FUP-a i MUP-a Kantona Sarajevo. Tokom istrage optuženima su prisluškivani telefoni, a bili su angažirani i prikriveni istražitelji koji su pratili međusobna sastajanja pojedinih članova grupe.

Kretanje ukradenih automobila praćeno je GPS uređajima koji su ostavljani u vozilima. Uz optužnicu koja je dostavljena Sudu BiH predato je i hiljadu materijalnih dokaza. Predloženo je saslušanje 170 svjedoka i 15 vještaka.

Sakrivani u garažama kod granice

Esudin Hadžić zvani Maki krao je vozila i prevozio ih do krajnje destinacije. Time su se bavili i optuženi Murat Đuderija, Miroslav Pajić iz Istočnog Sarajeva, Admir Kovačević iz Mostara i Miroslav Pajić iz Istočnog Sarajeva. Vozila su krali Alen Hasković Hapa, Semir Šehović, Edin Kazagić i Vladimir Lizdek s Pala.

Vedran Škavo iz Zvornika krao je vozila iz garaža u Zvorniku u blizini granice sa Srbijom. Elmedin Pirić i Mersiha Požegić uglavnom su prevozili vozila preko granice, dok je Dragan Ikić krivotvorio registarske tablice za strane automobile. Isprave za prijevoz automobila u Srbiju krivotvorio je i Božidar Kundert, dok je Miroslav Lazarević naručivao koja će vozila biti ukradena, da bi ih nakon toga preuzimao u Istočnom Sarajevu. Svi se oni brane sa slobode.

Sofisticirana oprema

Prilikom hapšenja oduzeto je 35 računara, a pronađeni su i detektori za pronalazak GPS uređaja, kartice za paljenje vozila, uređaji za ometanje GPS, GSM i 3G signala, daljinski upravljači za garaže i vozila, ručne radiostanice, dekoderi za pokretanje vozila, nekoliko krivotvorenih pasoša i znatne količine različite elektronske opreme.

Written by: hazmirmanija

Rate it
0%