Listeners:
Top listeners:
Radio Naša Riječ Chicago
Nekoliko stotina Srba iz sjevernog dijela Kosova konkurisalo je za 56 radnih mjesta u Administrativnoj kancelariji sjeverne Mitrovice, koja će funkcionisati pri Vladi Republike Kosova.
Upozorenja srpskih lidera u tom dijelu da će svako ko se zaposli u toj kancelariji biti kažnjen u skladu sa zakonima Srbije, nije spriječilo pojedine da rade za kosovske institucije. Kosovski analitičari ocjenjuju da je ohrabrujuće što su Srbi na sjeveru shvatili novu realnost, dok lideri Srba otvaranje kancelarije smatraju provokacijom.
Prijava 700 građana
Administrativna kancelarija sjeverne Mitrovice radit će na uspostavljanju boljih usluga građanima sjevera Kosova. Ona će se sastojati od sedam odeljenja za nadzor i upravljanje malim grantovima, uslugama i infrastrukturnim projektima.
Činjenica da se na konkurs prijavilo oko 700 građana je jako ohrabrujuća i pokazuje da postoji poboljšanje situacije u sjevernom dijelu, ocjenjuje stručnjak za bezbijednost Naim Maloku. On dodaje da su građani na sjeveru već počeli realnije da gledaju na novonastalu situaciju.
“Veoma je pozitivno to što se za nekoliko radnih mjesta prijavilo oko 700 građana. To znači da je došlo do promjene načina kako Srbi gledaju na kosovske institucije. To je pozitivno i za Vladu Kosova i za EULEX”, kazao je on.
Sa druge strane, Marko Jakšić, jedan od lidera Srba na sjeveru smatra da je osnivanje Administrativne kancelarije u sjevernom dijelu Mitrovice nepotrebno. Po njemu, za Srbe koji žive u tom dijelu rade dve administracije, ona srpska i ona pod misijom UNMIK-a, te dodaje da je dodatna kancelarija Vlade Kosova nepoželjna.
“Mislim da je to više jedna provokacija imajući u vidu da je još na snazi sporazum Čović-Štajner i da je to jedan sporazum koji je Beograd potpisao sa UNMIK-om koji je i dan danas na snazi. Mislim da je odluka vlade u Prištini nelegitimna i nelegalna i nema pravo da ruši sporazum koji je prije 9 godina potpisan”, kaže Jakšić.
Pitanje bezbjednosti
Sada se dovodi u pitanje bezbjednost onih Srba koji budu radili u ovoj kancelariju. Iz kosovskog Ministarstva za lokalnu samoupravu nisu mogli da nam odgovore kako će to pitanje biti riješeno, ali iz iskustva iz prošlosti, poznato je da strepnja kod tamošnjih Srba postoji, što pokazuje i činjenica da je nekoliko Srba moralo napustiti Opštinski pripremni tim Sjeverna Mitrovica koji je djelovao pod nadležnošću kosovskog Ministarstva za lokalnu samoupravu i Međunarodne civilne kancelarije.
Dodajmo da je prethodno tzv. Krizni štab opština na sjeveru upozorio da će svako ko se zaposli u toj kancelariji odgovarati po zakonima Srbije, odnosno da će biti kažnjen u skladu sa zakonima Srbije.
Naim Maloku ipak smatra da bezbjednosni mehanizmi Kosova moraju biti svjesni i da se Srbima koji budu radili mora pružiti osećaj sigurnosti.
“Najodgovorniji su EULEX i KFOR da pruže bezbjednost u tom delu, odnosno tim Srbima. Vlada Kosova trenutno ne može preuzeti sve odgovornosti u svoje ruke, kao ni Policija Kosova”, kaže Maloju.
Jakšić ipak ocenjuje da, bez obzira kakva će biti odluka Srba koji su konkurisali, neće doći do fizičkih pretnji.
“Ja ne verujem da će Srbi ovde na sjeveru Kosova počiniti i fizičko i bilo kakvo nasilje prema nekom drugom”, kaže on.
Kancelarijom će upravljati izvršni direktor koga će imenovati Vlada Kosova i koji će imati iste odgovornosti i nadležnosti kao i gradonačelnici kosovskih opština.
Ona će obezbjediti oko 80 novih radnih mesta i raspolagati budžetom u iznosu od oko 4 miliona eura godišnje za osnovne usluge i infrastrukturne projekte u severnoj Mitrovici.
Written by: hazmirmanija