play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • play_arrow

    Radio Naša Riječ Chicago

Vijesti

Može li biti ugrožen bezvizni režim za našu zemlju: Sve više bh. građana traži azil u Belgiji

today21. Septembra 2011. 7

Background
share close

Deset porodica iz BiH zatražilo azil u Belgiji

Sve veći broj građana BiH u posljednje vrijeme napušta zemlju i traži politički azil u Belgiji. Prema “Avazovim” saznanjima, tokom avgusta i septembra to je učinilo deset porodica s prostora općina Modriče i Orašje.

Ugled države

Krajnja stanica azilanata bila je Brisel, gdje će, prema ustaljenoj proceduri, sačekati provjeru podataka belgijskih vlasti, a potom i krajnju odluku o ostanku u zemlji.

Branimir Jukić, ambasador BiH u Belgiji, kaže za “Dnevni avaz” da Ambasada naše zemlje ozbiljno shvata ovaj problem i da će već danas održati sastanak s rukovodstvom Ureda za emigrante u Briselu.

– Moramo smanjivati broj azilanata, ne samo zbog ugleda države BiH nego i mogućnosti ugrožavanja bezviznog režima. Precizan broj naših azilanata u Belgiji imat ću tek sutra (danas, op. a.), ali svi oni trebaju imati na umu da ih i u ovoj zemlji ne čeka sreća i da ona više nema kapaciteta za azilante – govori Jukić.

Novi izvještaj

Tanja Fajon, specijalna izvjestiteljica Evropskog parlamenta za viznu liberalizaciju, jučer nam je kazala da do nje još nije stigla vijest o dolasku bh. građana u Belgiju.

– Možda postoje porodice koje traže politički ili ekonomski azil, ali bojim se da belgijske vlasti neće udovoljiti njihovim zahtjevima, jer su uvjeti za azil vrlo jasni. Krajem godine imat ćemo izvještaj o poštivanju pravila bezviznog režima, ali do sada nismo imali alarmantnih informacija, jer građani BiH i Albanije nisu ni kršili pravila – kaže Fajon.

Azilantima i do pola godine

Fajon kaže da je proces dobivanja azila različit u zemljama EU. U Belgiji se građani koji traže azil mogu zadržati i do pola godine. Ističe da ne zna koliko dobiju dnevno novca za izdržavanje, ali da imaju povoljnije uvjete od azilanata u nekim drugim zemljama članicama EU.

Written by: hazmirmanija

Rate it
0%