play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • play_arrow

    Radio Naša Riječ Chicago

Vijesti

Najcuveniji njemacki umjetnici u ostvarenju o Bosni

today14. Januara 2014. 52

Background
share close

< !DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">

Prije Drugog svjetskog okrsaja, brojni medjunarodni reditelji su ostvarivali filmove sa tematikom iz oblasti juzno- istocne Europe, posebno BiH. Znacajne ekipe su snimale u Sarajevu i okolici, najprje atentat i njegove poslijedice. Dva slavna, njemacka ostvarenja su nastala u Mostaru, Stolcu i Sarajevu polovicom tridesetih godina, 20 stoljeca. Radi se o filmovima “Kopac blaga od Blagaja” i “Vila od Neretve”. Reditelj J.A.Kahle je prvi snimio tonski film ” Blutsbrüder-Bosniaken”, jako epskog sadrzaja o pobratimstvu, casti, rivalstvu, nepisanim zakonima patrijarhalnog odgoja pa strastima srca. Nijemci su snimali u Hercegovini 1934 godine pa zabiljezili i dragocijene, dokumetarne scene iz svakodnevnice tog perioda. Interpreti su bili cuvene zvijezde njemacke kinematografije : Brigitte Horney, Attila Hörbiger i Carl Esmond. 
Ostvarenje dobro primljeno kod njemacke publike se projiciralo u Austriji pod nazivom “Bosniaken-Bosnische symphonie”/Bosanci-Bosanska sinfonija/. Netko je djelo preveo, pa je slavenski naziv “Braca po krvi”.
Mocna reklma je predstavljala film kao tematiku posvecenu osobama “Naseg dijela svijeta sto se povinjavaju zakonima osjecaja i srca. Sacuvali su starhopostovanje pobratimstva, dok moral smatraju svetinjom. Postoje u ugodjaju starih, tradicionalnih  obicaja, spajajuci viteski duh sa starscu i praznovjerjem, davnog vremena. Otmica djevojaka je izraz muskosti”!
Prica je bazirana na izvjesnoj  “jugoslavenskoj kronici” a istice i neobicne drevne balade, tuzne i melodicne, sto ostaju u uhu pa su po prvi put  magnetofonski zabiljezene”. 
Film se prikazivao na cijelom Starom kontinentu i punio dvorane dugo vremena. Najvjerniju publiku i najbolje ocjene je imao u Njemackoj, Austriji, Madjarskoj i Ceskoj. 
Domaci filmofili i ljubitelji sedme umjetnosti ga nikada nisu vidjeli, niti ce to moci ostvariti. Djelo je, naime, dio kinematografije i arhiva Treceg Rajha.

Written by: hazmirmanija

Rate it
0%