Hoće li Emir Sulejmanović čekati da napuni 21 godinu, a što će se desiti u julu 2016., i tek tada dobiti pravo da obuče dres Bosne i Hercegovine? Ako je suditi prema riječima njegovog oca Nedžada – hoće!
Naime, prema kompliciranim pravilima Međunarodne košarkaške federacije (FIBA), iako je rođen u Bosni i Hercegovini, Sulejmanović je kao maloljetan igrač iz Finske (gdje je sa porodicom stigao kao izbjeglica) prešao u Sloveniju pa, dok ne napuni 21 godinu, ne može igrati za reprezentaciju nijedne druge države izuzev one iz koje je napravio transfer.
Poziv za EP
No, Nedžad Sulejmanović kaže da njegov još maloljetni sin i veliki košarkaški talent (nedavno je u dresu slovenske Union Olimpije debitirao u Euroligi) ne namjerava više igrati za Finsku, čiji je bio kadetski reprezentativac.
– Emir nije Finac, on je Bosanac. Za Bosnu smo mnogo dali, dali bismo još i više. Čak su nam i neki finski treneri rekli da je prirodno da igra tamo gdje ga srce vuče. No, u njihovom savezu za sada razmišljaju drugačije.
A što se tiče tog pravila do 21 godine, vjerovatno je tačno, samo mi nije jasno da je tek sada iz FIBA-e stiglo takvo objašnjenje – ističe Nedžad Sulejmanović i dodaje:
– Siguran sam da će ga Finci zvati, možda čak i u sastav za Evropsko prvenstvo, ali postoji propis prema kojem, kada Emir napuni 18 godina, a dobije poziv, u roku od 15 dana ima pravo da se izjasni za koju reprezentaciju neće igrati.
Šta god da se desi, naša je odluka da on više neće igrati za Fince. Neka ga kazne, neka rade šta hoće, ionako su tamošnji mediji iznijeli mnogo bljuvotina koje nemaju nikakve veze s istinom.
Najveći navijač
Nedžad napominje da želja njegovog sina da obuče bh. dres nije sporna, čak naglašava da bi slobodna (reprezentativna) ljeta mogao iskoristiti za posjete kampovima i individualni razvoj.
Podsjetimo, Emir Sulejmanović prošao je prošlog ljeta kompletne pripreme s našim juniorima da bi pred sami početak EP-a divizije B u Sarajevu doznao da nije dobio dozvolu FIBA-e. Ipak, mladog krilnog centra (206 centimetara) ni to nije spriječilo da ostane uz ekipu i bude njen najveći navijač na putu prema plasmanu u A-diviziji u kojoj, nažalost, također neće moći igrati ove godine.
Sami plaćali pripreme
Da kod nas neko kaže roditeljima da finansiraju boravak košarkaša u reprezentativnim kampovima, to bi bio skandal, ali Nedžad Sulejmanović kaže da je u Finskoj to uobičajena praksa u mlađim kategorijama.
– Račune još imam kod sebe, a posljednji poziv koji je Emir dobio, koji bi me došao približno 700 eura, smo odbili. I te sam papire spreman priložiti ako bi pomoglo kod FIBA-e da se ubrza proces promjene košarkaškog državljanstva – kaže Sulejmanović.