Iz Ministarstva vanjske trgovine BiH danas je saopćeno da je Federalna televizija u „Dnevniku 3“ jučer objavila netačnu informaciju u kojoj se kaže da je Bosna i Hercegovina u Generalnoj skupštini UN-a u New Yorku glasala protiv Rezolucije o statusu Palestine kao zemlje nečlanice-posmatrača u ovoj organizaciji.
Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine ističe da je Federalna televizija plasiranjem netačne informacije ponovo grubo prekršila profesionalni kodeks.
“Želimo informirati javnost da je zamjenik predsjedavajućeg Vijeća ministara i ministar vanjskih poslova BiH Zlatko Lagumdžija jučer zvanično uputio četvrti dopis Predsjedništvu BiH o ovoj temi, ovaj put s jasnim prijedlogom i u kojem stoji da BiH treba podržati predmetnu Rezoluciju.
Istog dana iz Predsjedništva BiH je u MVPBiH stigao dopis potpisan od predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Nebojše Radmanovića u kojem se kaže da u pogledu zahtjeva Palestine za podršku navedenoj Rezoluciji nema konsenzusa članova Predsjedništva, što je po Ustavu BiH neophodno za donošenje spoljnopolitičkih pitanja i da u skladu sa tim predstavnik BiH prilikom izjašnjavanja u Generalnoj skupštini UN-a ne može glasati za navedenu Rezoluciju“, kaže se u saopćenju MVP-a BiH.
Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine je jučer , na osnovu stava Predsjedništva BiH, Stalnoj misiji BiH pri UN-u u New Yorku proslijedilo instrukciju da predstavnik BiH bude suzdržan prilikom glasanja o Rezoluciji.
Rezoluciju o statusu Palestine u Generalnoj skupštini UN-a podržalo je 138 zemalja, povodom čega je danas, putem ambasadora Palestine u Bosni i Hercegovini, upućena čestitka MVP-a BiH.
Osim BiH, prilikom glasanja o Rezoluciji suzdržani su bili i: Albanija, Andora, Bugarska, Crna Gora, Hrvatska, Estonija, Njemačka, Mađarska, Latvija, Litvanija, Monako, Holandija, Poljska, Moldavija, Rumunija, San Marino, Slovačka, Slovenija, Makedonija, Velika Britanija, Australija, Bahami, Barbados, Kamerun, Kolumbija, Demokratska Republika Kongo, Fidži, Gvatemala, Haiti, Malavi, Mongolija, Papua Nova Gvineja, Paragvaj, Republika Koreja, Ruanda, Samoa, Singapur, Togo, Tonga i Vanuatu.
Protiv su bili: Kanada, Češka, Izrael, Maršalovi Otoci, Mikronezija (Savezne Države), Nauru, Palau, Panama, Sjedinjene Američke Države.
“Ponovno izražavamo zabrinutost zbog neprofesionalnog ponašanja Federalne televizije kao javnog servisa, koja plasiranjem neistina u javnost zloupotrebljava povjerenje gledalaca koji plaćaju rad ove medijske kuće i po ko zna koji put ruše kredibilitet državne institucije”, kaže se na kraju saopćenja MVP-a BiH.
Stoga MVPBiH još jednom poziva Regulatornu agenciju za komunikacije, kao i udruženja novinara u BiH da osude ponašanje Federalne televizije i zaustave praksu ne samo politiziranja javnog servisa nego i iznošenja neistina i netačnih informacija, na šta javni servis nema pravo.
Također, traže od Uređivačkog kolegija Federalne televizije da preispita rad Redakcije vijesti i primjereno kazni one koji su plasirali netačnu informaciju, saopćio je Ured za odnose s javnošću MVPBiH.