play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • play_arrow

    Radio Naša Riječ Chicago

Vijesti

Od zadirkivanja do iživljavanja: Surovost nasilja među školarcima dostigla vrhunac

today24. Decembra 2011. 5

share close
Prestrašne su posljedice koje nastaju po zdravlje djece izložene Prestrašne su posljedice koje nastaju po zdravlje djece izložene “teroru” u školi

Fizičko, emotivno i spolno nasilje djece nad djecom poprimilo je tolike razmjere da se žrtve suočavaju s ekstremnom ljudskom patnjom izazvanom nevjerovatnim iživljavanjem vršnjaka.

Stravičan slučaj

Javnost BiH, uz nadležne odgojne i obrazovne službe u Banjoj Luci, protekle sedmice zanijemila je od šoka nakon otkrivenog slučaja u kojem su 14-godišnjak i 15-godišnjak fizički i emotivno maltretirali troje svojih školskih prijatelja, uzrasta do 14 godina, kojima su na kraju gurali štapove u stražnjicu!

Djeca su mjesecima šutjela o tome, a kao što je naša novina već objavljivala, sve je otkriveno kada jedno dijete više nije moglo izdržati patnju i bol kroz koju prolazi pa se nakon više mjeseci zlostavljanja povjerilo roditeljima.

Odgovor na pitanje kako je moguće da ovakvo strašno nasilje traje toliko dugo i da niko pojma nema kroz šta djeca prolaze, nema niko!

Direktorica Centra za mentalno zdravlje u Banjoj Luci Ranka Kalinić iznosi podatak da se u prosjeku dvoje djece sedmično obrati za pomoć zbog vršnjačkog nasilja, te ocjenjuje da je surovost nasilja među školarcima dostigla zabrinjavajuće razmjere.

– U svojoj praksi sve češće nailazim na djecu koja su nasilnici i imaju poremećaje ličnosti, a ako se ne bude radilo s njima, postat će psihopate. Takvi zlostavljaju cijelo odjeljenje i nastavnici nisu u mogućnosti da drže nastavu od njih – objasnila je Kalinić.

Ona ističe da su najstrašniji slučajevi kada je jedno dijete žrtva grupe koja ga “teroriše”, te da su posljedice koje nastaju po njegovo fizičko i psihičko zdravlje prestrašne.

– Dijete zapada u depresiju, potpuno prestaje da komunicira i povlači se u sebe – dodala je Kalinić.

Problem ostaje

Zbog sve većeg i izraženijeg vršnjačkog nasilja gotovo svaka škola u BiH dobila je stručne službe u kojima rade psiholozi, sociolozi, defektolozi.

Međutim, stručnjaci tvrde da problem time nije riješen, te da je, i pored ojačanih stručnih službi, škola izgubila svaku odgojnu ulogu.

– Nekada smo imali vaspitno-obrazovne sisteme, pa onda obrazovno-vaspitne, a sada je vaspitna funkcija potpuno ukinuta. Nasilje među djecom je prevršilo svaku mjeru, a mi kroz lažni smiješak i, praveći se da je sve uredu, bacamo prašinu u oči i sebi i drugima – objasnio je direktor Pedagoškog zavoda RS Mirko Banjac.

Ovaj zavod formirao je timove koji rade u oko 80 škola u RS na suzbijanju, prevenciji i podizanju svijesti o vršnjačkom nasilju.

Svaki desti učenik osnovne škole izložen zlostavljanju

UNICEF-ovo istraživanje pokazalo je da je svaki deseti učenik osnovne škole izložen zlostavljanju.

U našoj zemlji počinioci i žrtve u osnovnim školama najčešće su učenici osmog razreda, a u srednjim školama drugog razreda. U svakoj drugoj osnovnoj školi zabilježeni su slučajevi vršnjačkog nasilja te u više od 60 posto srednjih škola.

Zabilježeni su i slučajevi da je jedno dijete šest puta bilo žrtva zlostavljača. Iako za cijelu BiH ne postoje pouzdana istraživanja, procjene pokazuju da su od ukupnog broja žrtava vršnjačkog nasilja u školama u BiH, oko 70 posto dječaci i oko 30 posto djevojčice.

Poremećene porodice

Psiholog Maida Ibrahimović objašnjava da su maloljetni zlostavljači najčešće djeca s manjkom samopouzdanja, nezadovoljni sobom, životom i okolinom i najčešće potječu iz porodica koje imaju poremećene odnose.

– Oni nasiljem zapravo pokazuju vlastitu nesigurnost i frustriranost. Vrlo često preslikavaju situaciju koju vide kod kuće, jer nasilje rađa nasilje. Ne smatram da je dobro takvu djecu izolirati, nego naprotiv, raditi s njima, pokušati ih usmjeriti na razne sadržaje, poput sporta i slično, kroz koje će kanalizirati svoj bijes ili agresivnost. To će im podići samopouzdanje i naučiti asertivnosti. Nažalost, naš obrazovni sistem svu djecu tretira na isti način – kaže Ibrahimović

Od depresije do pokušaja samoubistva

Doktorica Kalinić ističe da je prije nekoliko mjeseci radila s učenicom banjalučke Katoličke gimnazije koja je zbog stravičnog emotivnog zlostavljanja koje je doživjela od vršnjaka zapala u depresiju.

Iz svoje prakse navela je i jedan od najtežih slučajeva iz prošle godine, kada je učenica devetog razreda osnovne škole popila šaku tableta pokušavši izvršiti samoubistvo. Nakon ispiranja želuca te fizičkog oporavka uslijedili su višemjesečni susreti s psihoterapeutima.

Ucjene zbog loših ocjena

Razni slučajevi vršnjačkog nasilja u školama i prema riječima pedagoga postali su svakodnevica. Ono što, također, zabrinjava jeste podatak da su djeca zbog loših ocjena sklona prijetnjama i ucjenama, upućenim nastavnicima, da će sebi nauditi.

– Česti su komentari među nastavnicima da im se djeca koja imaju loše ocjene suprotstavljaju. Čak sam jednog učenika morala pozvati na razgovor, jer je nastavniku rekao da će skočiti s prozora ako mu da jedinicu – kaže pedagog jedne sarajevske škole.

Merima Balkić, pedagog Osnovne škole “Kovačići” iz Sarajeva, ističe da je verbalno nasilje daleko najučestalije među vršnjacima osnovnoškolskog uzrasta.

– Imali smo slučaj jednog dječaka iz nesređene porodice koji je svakodnevno vrijeđao drugove. Dešavalo se da na odmoru izazove tuču, gura nekoga, psuje… Moram napomenuti da sve više maha uzima i tzv. elektronsko nasilje, gdje djeca bez kontrole koriste internet i mobitele – kaže Balkić.

I socijalna strana je također uzrok izazivanja nasilja, kada se određena djeca izdvajaju iz društva, što za posljedicu ima konflikte i sukobe među njima.

– U našoj školi bio je slučaj da se dječak zbog skupe odjeće i obuće isticao među društvom. Zbog toga druga djeca nisu željela da se druže s njim. Čak su ga provocirali, a jedne prilike su mu sakrili markiranu jaknu. Ovakvi problemi dolaze iz porodica koje djeci ne posvećuju dovoljno pažnje – kaže Balkić.

Written by: hazmirmanija

Rate it
0%