play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • play_arrow

    Radio Naša Riječ Chicago

Vijesti

Oživljavanje lika i nedjela četničkog vođe u Srbiji: Srbija rehabilitira Dražu, BiH i Hrvatska šute

today17. Marta 2012. 7

share close
Đeneral Draža i dalje priziva krvavu prošlost Đeneral Draža i dalje priziva krvavu prošlost

Pokretanjem postupka rehabilitacije fašističkog kolaboratora i ratnog zločinca Dragoljuba Draže Mihailovića od Višeg suda u Beogradu, vlast u Srbiji još je jednom pokazala da avet prošlosti i fašistička ideologija tamo ne umiru.

Kako se očekuje, 23. marta Viši sud će donijeti odluku o rehabilitaciji tog četničkog vođe, ali u BiH nema zvaničnih reakcija.

Loše posljedice

– Ono što se Bošnjacima desilo tokom prošlog rata posljedice su stalnog prizivanja prošlosti, one krvave prošlosti koju je počinio i Draža Mihailović u Drugom svjetskom ratu. Radikalna vlast Srbije je generalni krivac tome, ali i naša, te Vlada Hrvatske, koje ne reagiraju. Ono što je činio, prema sudu historije i razumnih ljudi, nenormalno je, što zaslužuje makar reakcije – smatra prof. Enver Imamović, bosanskohercegovački arheolog i historičar.

Mihailovićeva rehabilitacija izazvat će loše posljedice po Srbiju, čija je antifašistička orijentiranost ionako upitna, smatra Sonja Biserko, predsjednica Heslinškog odbora za ljudska prava Srbije. Antifašizam u Srbiji odavno je marginaliziran, jer njegov pojam u udžbenicima i prilikom obilježavanja antifašističkih datuma nema nikakvu vidljivost.

– To će uzdrmati ionako nestabilno stanje u regionu, jer istim programom i ideologijom koju je imao Mihailović nastali su teški zločini u proteklom ratu. Žalosno je to što se radi najzvaničnijim putem, te što nema reakcije iz svijeta, jer ne treba zaboraviti da se Srbija pregovorima nastoji približiti EU. Primjer Mađarske, koja je nedavno dobila prijetnje sankcijama EU zbog finansija, trebao bi biti primijenjen i u slučaju Srbije, barem usmeno – kazala je Biserko u izjavi za naš list.

Intelektualna javnost Hrvatske ogorčena je ponašanjem Vlade svoje zemlje zbog njene šutnje o rehabilitaciji Mihailovća, smatrajući to neodlučnošću i lošom vanjskom politikom. Za vrijeme predsjednika Mesića iz Hrvatske su upućene oštre reakcije kada je američka diplomatija zvanično u Beogradu predala vlastima Srbije priznanje za spašavanje američkih pilota tokom Drugog svjetskog rata, za što su zasluge pripisane Mihailoviću.

Ništa dobro 

– Sada ih nema, jer Ivo Josipović ne želi ničim narušiti svoj novouspostavljeni odnos s Borisom Tadićem. To je, prema meni, razlika nekadašnjih i sadašnjih prilika u hrvatskoj politici, koja doslovno slijedi euroatlantske integracije. Za Srbiju taj čin nije nikakav eksces, nego proces, koji svakako neće ništa dobro donijeti u odnosima u regiji – smatra Boris Pavelić, hrvatski publicista i novinar.

Zvanična reakcija državne bh. vlasti svakako se ne može ni očekivati, s obzirom na nemogućnost postizanja konsenzusa “sve tri strane”. 

Enes Osmančević, komunikolog, publicista i profesor na Tuzlanskom univerzitetu, podsjeća da je zbog same strukture Predsjedništva BiH, u kojem su zastupljena tri naroda, teško očekivati reakciju najviše institucije vlasti u BiH.
 
– Osim toga, naša vlast nije u stanju detektirati bilo koju opasnost i destabilizaciju političkog sistema. Njihovo ponašanje je blaženstvo iz neznanja – kazao je Osmančević, koji ponovno oživljavanje ideologije Draže Mihailovića smatra predizbornom kampanjom ultranacionalističke desnice u Srbiji.

Ogorčenje u SABNOR-u

Galić: Žele uskrsnuti fašizam 

– Žalosno je da jedno društvo nakon toliko godina želi uskrsnuti fašizam i zločinca koji je počinio toliko zla. Umjesto da se Srbija okrene traženju modela zajedničkog života i tolerancije, ona se bavi prošlošću, i to najcrnjom. To samo pokazuje da, nažalost, njegova ideologija i dalje živi u Srbiji – smatra Jure Galić, predsjednik SABNOR-a BiH.

Written by: hazmirmanija

Rate it
0%