Listeners:
Top listeners:
Radio Naša Riječ Chicago
Lako je biti general poslije bitke. Pet života zauvijek je izgubljeno i šta god da se kaže, gdje god da se upre prstom, sada nema značaj.
Ovako počinje priču za naš list Emir Akvić, instruktor padobranstva i iskusni letač iz Zenice, komentirajući nezapamćenu tragediju koja se desila u Zalužanima kod Banje Luke kada su petorica mladića poginula.
Potcrtava da ne želi prejudicirati stvarne razloge ili uzroke tragedije, o čemu će reći istraga koju vodi nadležna komisija Direkcije za civilno zrakoplovstvo BiH (BHDCA).
Slave i krštenja
Akvić, međutim, kaže da je još prije četiri godine bilo jasno da postoji niz kršenja sigurnosnih procedura, i to na više lokacija u BiH, ali prije svih u Banjoj Luci. On navodi da je “komentiranje iz Federacije” nekome u Republici Srpskoj “uvijek na granici da vas optuže za nacionalnu netrpeljivost”, čak i kada su propusti očigledni.
Akvić: Da se nikada i nikome više ne dogode Zalužani
– Dolazio sam u Padobranski klub Banja Luka i odmah nakon rata. Tada se više pažnje posvećivalo slavama, krštenju aviona i posade prije polijetanja nego sigurnosti. Programi su više ličili na crkvene procesije, ali je to, godinu za godinom, tanjilo. Ostala je prevelika želja da se što prije dosegne cifra u skokovima, letovima, ali i želja da se zaradi. Uopće nije bilo sporno da će se nesreća dogoditi nego kada će se dogoditi – ističe Akvić.
Dodaje da, ipak, niko nije očekivao ovakvu tragediju. Akvić tvrdi da je u svim ovim pričama u centru bio upravo prvi čovjek Padobranskog kluba Banja Luka Duško Grmuša.
– Vjerovatno će i ovo moje obraćanje smatrati nekim pritiskom, ali mi koji skačemo i letimo, želimo da se Zalužani više nikada i nikome ne dogode. I nov avion, pregledan prije leta, može pasti, ali ako se sigurnosne procedure ispoštuju do kraja, veće su šanse da akteri prežive. I laicima je jasno da to ovdje nije učinjeno, uz činjenicu da se radi o avionu starom 40 godina, koji je za deset dana trebao na novu “generalku” – kaže Akvić te dodaje da je Grmuša “otjerao iz kluba skoro sve one koji nešto znaju”.
Prema dostupnim podacima, tokom 2008. i 2009. godine tadašnji inspektor za letačke operacije u Direkciji za civilno zrakoplovstvo BiH Omer Kulić kontrolirao je školu Padobranskog kluba Banja Luka zbog navodnog kršenja sigurnosnih procedura.
Iako školski centar nije zatvoren niti kažnjen, direktor Grmuša alarmirao je cjelokupnu Republiku Srpsku zbog, kako se to tada predstavljalo, “napada iz Sarajeva”. Grmuša je tvrdio kako “Kulić na ovaj način želi da ih ukloni sa puta kako bi stvorio prostor za Aeroklub Sarajevo”.
Utemeljene sumnje
– Naloženo nam je da ispunimo devet naredbi, od kojih je većina bila bez osnova – ustvrdio je tada u medijima Grmuša, konstatiravši da je inspekcija “lična osveta i želja da se uništi sve ono što je dobro i uspješno u RS”.
Odgovarajući na navode Padobranskog kluba Banja Luka, Kulić je tada kazao novinarima da mu nije jasno zbog čega su banjalučki padobranci digli paniku kada im nije izrečena nijedna mjera niti im je zabranjen rad nego je samo ukazano na nepravilnosti koje se moraju ispraviti radi sigurnosti.
Godinu poslije, Slobodan Santrač, predsjednik Zrakoplovnog saveza (ZS) RS, potvrdio je bojazni i sumnje. Upravo je ZSRS zatražio novu inspekciju i predložio zatvaranje kluba zbog kršenja sigurnosnih procedura.
– Uz inspektora Kulića stigao je i inspektor Sreten Ilić. Inače, tvrdnje da se Kulić sveti zbog svog kluba u Butmiru, presmiješne su, jer prosječno informiran građanin zna šta je sada u Butmiru i zna da tamo nema nikakvog privatnog sarajevskog kluba. Sumnje su opravdane, utemeljene i nemaju veze ni s vjerom, ni s entitetom, ni s nacijom i politikom nego samo sa sigurnošću, koja je vrlo upitna – kazao je Santrač za medije.
Upozorenja, zabrane, inspekcije, dopisi iz tog perioda nisu, očigledno, bili dovoljan alarm na uzbunu. I činjenica da je spasiocima na aerodromu u Zalužanima bilo na raspolaganju šest protivpožarnih aparata, a da nijedan nije bio ispravan, dovoljno govori o svemu.
Poginuli su članovi Padobranskog kluba Banja Luka, pilot Alen Crnalić (24), zatim dugogodišnji instruktor padobranstva Nemanja Goronja (32), instruktor Stefan Karanović (24) te padobranci koji su u nedjelju, 20. maja, krenuli na svoj prvi pravi padobranski skok – Nikola Stević i Srđan Kosić.
Written by: hazmirmanija