play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • play_arrow

    Radio Naša Riječ Chicago

Vijesti

Parišiki dnevnik “Le Figaro” o bosanskohercegovackom proljeću

today10. Aprila 2014. 8

Background
share close

 

 

 

 

 

 

 

 

Tuzla- gdje je sve pocelo

Autor velike reportaze o bosanskohercegovackom proljecu, novinar pariskog dnevnog lista “Le Figaro”, oformljenog 1826 godine, Therry Portes je nastojao razumjeti sto se aktualno dogadja u BiH, gdje gradjani manifestiraju vec treci mjesec.
U Tuzli, za koju pise da nije mnogo stradala u ratu te da je smjestena u dolini i broji 150 000 stanovnika, navodno nema velikog nacionalizma :
“U gradu koji je bio industrijski centar Srbi i Hrvati inteligentno postoje uz vecinske Bosnjake, a diskusije Socijal Demoratske Partije su solidarne, podsjecaju na nekadasnja, komunisticka vremena”.
Pariski izvjestac se susreo s Eminom Busuladzic, koja je istakla “Istina je da gradjani ranije nisu reagirali i najprije su odgovorni za takvo ponasanje. Ali 7 veljace smo pokazali korumpiranim politicarima ali i strancima, kako cemo sami odlucivati i necemo se lako zaustaviti”!
Portes je objasnio da je njegova sugovornica sindikalka DDITA-e,nekadasnjeg jako naprednog kemijskog  poduzeca i jedna od kreatorica tuzlanskog, gradjanskog Foruma.
Skoro jednako misli i Vedad Pasic :”Zadnja je prilika za moju generaciju da promijeni tok dogadjaja”-tvrdi ovaj profesor matematike sto je studirao u Velikoj Britaniji. Obavijestio je  pariskog novinara kako ce manifestacije biti brojnije, sve dok gradjanski pokret ne postigne uspjeh.
U tuzlanskoj Opcini u kojoj se osjecao miris paljevine, Portes je razgovarao sa gradonacelnikom Jasminom Imamovicem koji ga je upozorio da su manifestanti  ciljali kantonalne i federalne zgrade u kojima su “koncentrirani moc, korupcija i nedostatak akcije”! Gradonacelnik je, navadno, ubijedjen da ce promjene nastupiti za trajanja slijedecih izbora, predvidjenih za listopad. Imamovic smatra da Europska Unija treba biti energicnija a Visoki predstavnik medjunarodne zajednice bolje intervenirati u BiH.
Bilo bi logicnije da strani diplomati preuzmu vecu odgovornost i poprave kafkaensku arhitekturu sto su je odpoceli u Daytonu, jos 1995 godine. jako slozeni bh institucionalni aparat sto je trebao spojiti tri zajednice koje su se prema pariskom izvjestacu, medjusobno ubijale, jedino je produbio etnicke lomove. Na drzavnoj razini Srbi su se skupili u njihovoj Republici pa blokiraju kolegijalni sustav sa Bosnjacima i Hrvatima, koji tesko ostvaruju zajednistvo Federacije a u kantonima i opcinama postoji jaka razdjela.
“Danas je-pise Thierry Portes-BiH medju najsiromasnijim zemljama Europe : ima tri predsjednika, 180 ministara podijeljenih u 14 vlada, isto toliko sabora pa stotine opcina, sto ce reci neizbrojivu masu zvanicnika”.

Mostar cuva svoje granice

Specjalni izvjestac iz Pariza je u Mostaru razgovarao sa Perom Cirom Pavlovicem “glasnogovornikom vlade mostarskog kantona” sa vecinskim   Hrvatima. Kanton po shavatnju galskog novinara dobro prevodi ludost zajednica, sto djeluju u BiH :”Iza protesta koji ujedinjuju Bosnjake njihovi zvanicnici vuku konce na svoju stranu.Objektiv “bosanskog proljeca” je napasti kantone i umanjiti stvarno stanje drzavne nefunkcionalnosti.Uz to, medjunarodna zajednica o svemu odlucuje, ponekad na jako nepravedan nacin”-izjavio je Pavlovic.
Galski izvjestac je susreo i Nermina Bise, u kaficu smjestenom u blizini cuvenog Starog Mosta, sto je kako tvrdi “duhovna granica podjele grada”! Bise je ispravio glediste kantonalnog glasnogovornika :
“Pocetkom veljace, bosnjacki manifestanti  su se pomijesali s hrvatskim, pa su se svi sukobili sa policijom obje zajednice.Hrvati su cak predlozili da se zapali sa druge strane, sjediste hrvatske vlade ali se milicija brzo aktivirala, zatvorivsi izvjesne gradjevine i osobne rezidencije. Tada je bosanska, vladajuca kasta, zaista bila uplasena. Prvi ministar Hrvatske je odmah dosao podrzati stanovnike koji se smatraju Hrvatima. Srpski zvanicnici su otisli po naredbe u Beograd a europski diplomati igrali na kartu-pomirenja”! Nermin Bise je dobio kritike i odkaz od odgovornih  bh televizije jer nije prihvatio zvanicno predstavljanje dogadjaja, prikljucivsi se pokretu protesta i na Facebooku.”Radna mjesta-pise Portes-zavise od klijentilistickog sustava, svaka zajednica je u svom odjeljku.Ako je nastalo izvjesno smirenje, plenumi se izmjenjuju i izglasavaju rezolucije  radi nastojanja organiziranog protesta. Tako su 19 ozujka u Sarajevu, na stotine gradjana ujedinjenih u mracnom amfiteatru radi usvajanja platforme obrazovanja, izglasali tekst  kojim traze prestanak partijskih imenovanja na sveucilistima, kupovanju diploma, isto kao i postojanju “dvije skole pod istim krovom” sto razdvajaju srpsku, hrvatsku i bosnjacku djecu, od ranog djetinjstva”.

Nedovoljan odziv studenata

Specijalni izvjestac iz Pariza je primijetio kako studenti ne ucestvuju u pokretu. Smatra da je osobenost bh revolta sto nije zahvatio fakultete. Istice da je nemocnost omladine jos jedan motiv pesimizma jer se ona ne moze zamisliti ujedinjena u buducnosti. Dva destljeca su mladi  slusali traumatske ratne price i obsesionalnu ludost svog, identitarnog ghetta.
Sasa Dacev,  nakon studija u Francuskoj, predaje psihologiju na jednom od najvaznijih, sarajevskih fakulteta, opisuje zemlju iz koje najbolji odlaze, kao prostor prezivljavanja u kojem se pravo na rad -kupuje kao i sve ostalo jer je korupcija posvuda.Dacev istice “opcu apatiju”,”naucenu nemoc” i “aparheidski sustav”:”Nitko se ne buni jer nema nikakvog efekta ni odijeka, te su promjene moguce jedino odozgo, odnosno od strane medjunarodne zajednice”!

Medjutim i ona zakazuje.Do 2006 godine, visoki predstavnik je stavio zemlju pod tutorstvo.BiH je nekako i napredovala.Zatim je Europa, najpije Njemacka pa Francuska, prosudile kako stanovnici zasluzuju odlucivati o osobnoj sudbini.
“Zahvaljujuci toj, plemenitoj i naivnoj pozivnici svi Srbi, slijedjeni Hrvatima i Bosnjacima su  jedino vidjeli priliku ojacanja osobne zajednice, poput “mafioza” sto se brinu o svojoj obitelji.Danas se Europa osvjestava da nanovo treba djelovati sto snaznije, kako je izjavio jedan diplomat.Ali novi miris hladnog rata ne ide u smjeru  te djelatnosti: Rusija clanica vodeceg komiteta za BiH, podrzava Srbe skupljene u njihovoj, oblasnoj republici”.
Portes zavrsava osobna zapazanja susretom s Ines Tanovic, predstavljenu kao koordinatoricu sarajevskog Foruma ciji je otac Hrvat a majka Bosnjakinja, koja je izjavila “Imam povjerenja, prvi put smo stavili na stranu nacionalni identitet, iako forumi ne mogu vjecno trajati”!
“Pokret oklijeva uloziti se u politicka strujanja-istice Portes- pa se moze raspasti u jesenjim izborima. Mozda ce prizvesti novi sok: pacifican ili nasilan”.

Written by: hazmirmanija

Rate it
0%