Arapski Institut predstavlja tajne Osirisa
Dva kolosa izasla iz morskih dubina najavljuju izlozbu dogadjaj sto ce otvoriti novu kulturno-umjetnicku sezonu pariskg Arapskog instituta. Modernom gradjevinom u izrezbarenom staklu, smjestenoj kod napustenog sveucilista Jussieu sto je pripadalo Sorbonni /Paris VII/ i preseljeno zbog prisutva otrovne vate amiante koja izaziva rak, godinama upravlja bivsi galski ministar kulture, uvijek aktivni Jack Lang, danas 75 godisnjak.
Ogromni stecak od 18 tona i visok vise od sest metara pa kralj i kraljica iz dinastije Ptolomeja /300 prije n.e/, oboje duzine pet metara, su napokon postavljeni uz veliku buku i negodovanje susjedstva sto je od ranog jutra na ulici te vice na radnike i direktora Instituta, koji ih nastoje smiriti. Scena je vrijedna filmske pa uveseljava brojne turiste jer je u centru grada, u koji godisnje dodje 28 milijuna posjetitelja.
Eksponati su dio izlozbe sto ce se otvoriti pocetkom iduceg mjeseca pod nazivom “Osiris, zaglusene tajne Egipta”.Kolekcija skulptura je pracena odgovarajucim video uradcima koji ce biti dostupni posjetiteljima Instituta do 31 sjecnja 2016 godine. Sastojace se iz 293 eksponata od kojih je 250 izvadjeno iz mora od 1997 godine.
2000 godina stara povijest
Frank Goddio, arheolog i kustos postavke, ponosan je sto je uspio organizirati dogadjaj:
“Moja ekipa i ja smo imali srecu otkriti dva potopljena grada Canopi i Thômis-Heracléion koji su nam postepeno odavali svoje tajne. Kralj i kraljica isto kao i stecak, pronadjeni su u moru prije desetljece. Gradovi potonuli u VIII vijeku su bili u uvali Aboukir, nekoliko kilometara od Alexandrije, na sjeveru Egipta. Dio su hrama posvecenog Osirisu i pocetnim obredima stare legende boga Nila. Arheolozi su mogli slijediti cijeli proces vadjenja vrijednosti koji su obavljali posebno priuceni ronitelji, zahvaljujuci najsuvremenijim podmorskim kamerama u 3D”.
Komesar izlozbe Goddio istice kako je izlozba prva u svijetu, sto pokazuje tajne Osirisa.Drevni predmeti se napokon redstavljaju u svoj velicini i raskosi, 2000 nakon sto su napravljeni i izgradjeni.
Dzana Mujadzic