play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • play_arrow

    Radio Naša Riječ Chicago

Vijesti

Predstavnici radnika na sastanku sa Nikšićevom vladom: Sindikat platformašima prijeti protestima!

today16. Decembra 2011. 6

share close
Na sastanku izneseni brojni problemi (Foto: S. Jordamović)Na sastanku izneseni brojni problemi (Foto: S. Jordamović)

Predstavnici Saveza samostalnih sindikata (SSS) BiH na jučerašnjem sastanku s nosiocima vlasti u FBiH, održanom u Sarajevu, uputili su ozbiljne kritike članovima Federalne vlade te predsjednicima četiri stranke potpisnice platforme.

Kako saznajemo, žestoka rasprava vođena je zbog činjenice da skoro ništa nije ispunjeno od sindikalnih zahtjeva sročenih u protokolima od 12. januara i 7. marta ove godine, koje su oni potpisali s predsjednicima SDP-a, SDA, NSRzB-a i HSP-a BiH Zlatkom Lagumdžijom, Sulejmanom Tihićem, Mladenon Ivankovićem Lijanovićem i Zvonkom Jurišićem.

Smanjenje plaća

Sindikalisti su, saznajemo, bili pogotovo ljuti kada im je na sastanku saopćeno da bi u dogledno vrijeme mogli očekivati smanjenje plaća. Energično su se usprotivili tom prijedlogu. Istovremeno i među platoformašim je po ovom pitanju prevladavao različit stav, što je dodatno uzdrmalo odnose u, ionako poljujanim odnosima, među potpisnicima platforme

Predsjednik SSSBiH Ismet Bajramović u izjavi za novinare podvukao je da neće dopustiti smanjenje plaća po bilo kakvoj cijeni. On je naglasio da će sindikati Federalnoj vladi, odnosno platformašima, dati još jednu šansu da počnu ispunjavati njihovih 40 zahtjeva iz potpisanih protokola.

– To ćemo tražiti po cijenu da idemo u proteste. Ako ovu vlast zbog neispunjavanja naših zahtjeva otjeramo, drugoj ćemo postaviti iste stavove. Mi nemamo 41. zahtjev. Dat ćemo Vladi još jednu šansu – istakao je Bajramović, dodajući da će zaključci koje će s federalnim premijerom Nerminom Nikšićem potpisati danas biti podvrgnuti analizi svih tijela SSSBiH.

Bajramović je rekao da od vlasti još čekaju usvajanje zakona o radu i zaštiti na radu, o zapošljavanju te o štrajku, koje je ocijenio ključnim. Dodao je da su razočarani djelovanjem vlasti u proteklom periodu, jer “nema novih radnih mjesta, nema investicija, ali zato ima sve više otpuštanja”.

– Zašto ne uđu u sukob s mafijom, korupcijom i kriminalom? Zašto ne iskorjenjuju kriminal u sivoj ekonomiji, rasipništvo, nekompetentno upravljanje resursima? S tim neće da se suoče, ali hoće da nam smanje plaće – naveo je Bajramović.

Tihićev izgovor

Indikativno je da je jučerašnji sastanak, skoro sat prije nego što je završen, prvi napustio predsjednik SDA Sulejman Tihić, koji novinarima nije dao konkretne odgovore na pitanje zašto se zahtjevi Sindikata ne ispunjavaju.

– Nemoguće je u nekoliko mjeseci sve te probleme riješiti. Rješavamo koliko je moguće. Jeste, bilo je dosta kritike. Moramo dalje raditi na protokolu – bio je Tihićev izgovor.

Predsjednik SDP-a Zlatko Lagumdžija istakao je da se dosta stvari iz protokola treba riješiti na kantonalnim nivoima, gdje će se, kako je on najavio, napraviti određene inventure.

– Podržat ćemo Vladu FBiH u racionalnom i odgovornom rješavanju problema. Ako neko ne bude radio, bit će smijenjen, pri tome ne mislim samo o ministrima. Svugdje se u svijetu mandati daju na raspolaganje. Ovdje kod nas, ako dirnete nekog direktorčića, nastaje haos – kazao je Lagumdžija.

Crne prognoze zbog deficita

Na jučerašnjem sastanku u Vladi FBiH vođena je duga diskusija i o strahovitom deficitu u FBiH od 350 miliona KM, zbog čega je, kako saznajemo, federalni ministar finansija Ante Krajina prisutnima iznio dosta crne prognoze za veći bh. entitet.

Zanimljivo je i da je Lagumdžija dosta ozbiljno ukazao na činjenicu da današnja vlast u FBiH mora rješavati brojne nagomilane probleme koje su stvorili prethodnici, koji su, kako je naveo, davali pare u potrošnju, a ne u proizvodnju. Kao što je poznato, nosilac te prethodne vlasti bila je upravo SDA, današnji koalicioni partner SDP-a.

Written by: hazmirmanija

Rate it
0%