Godinu dana nakon velicanstvene retrospektive Alexandera McQueena, cuveni njujorkski Metropolitan Museum je ujednio dvije velike dame mode :Miucciu Prada i Elisu Schiaparelli u posebnoj postavci pod nazivom “Schiaparelli i Prada, nemoguci razgovori”. Desetine odmah prepoznatljivih kreacija dvije poznate stilistice izlazu se do 19 kolovoza a poznati australski redatelj Baz Luhrmann je snimio film, o toj nemogucoj, modnoj konverzaciji dvije poznate Talijanke iz razlicitih epoha.
Elisa Schiaparelli /1890-1973/, baka cuvene zvijezde Marise Berenson, dobila je lik glumice Judy Davis pa razgovara sa Miucciom Prada, rodjenom 1949 godine, o karijeri i osobnom znacenju mode.
One se nikada nisu susrele u stvarnom postojanju ali zahvaljujuci sedmoj umjetnosti, sjede jedna naspram druge za velikim stolom, pricajuci o zivotu, osobnim misljenjima i stavovima. Obje kreatorice su odavno pozante kao jake i upecatljive osobe, poznate po smislu za provokaciju. Uglavnom, posjeduju slicne pogle na svijet ali im je stav razlicit kada pricaju o modi, koju jedna smatra umjetnoscu a druga ne!
Ideja za ovakav dijalog je nadahnuta intervjuima licnosti razlicitih generacija, koje je ostavario Miguel Covarrubias.On je 30 godina proslog stoljeca, cesto razgovarao sa starijom stilisticom iako se izjave Elise Schiaparelli oslanjaju na njezinu autobiografiju, nazvanu “Shocking life”.Miuccia Prada je sa zadovoljstvom prihvatila ucesce u filmu i detaljno odgovorila, na pitanja redatelja Luhrmanna.
“Poslije izlozbe McQueenovih modela, odlucili smo organizirati izlozbu o zenama-modisticama”objasnio je glavni kozervator postavke, Harold Koda.Prije cetiri godine dobili smo predivnu kolekciju modela Elise Schiaparelli.Zeljeli smo je pokazati svima i dugo tragali za aktualnom kreatoricom doraslom i pogodnom za nase, neobicne i nesvakidasnje razgovore”. Po Kodinom misljenju, jedino je odgovarala gospodja Prada. Najprije jer je kao i starija kolegica-Talijanka i upecatljiva predstavnica “istinske elegancije i sinergije kao i savrsenog ugleda na planetarnoj, umjetnickoj, sceni”!
Direktor MET-a, Thomas P.Campbell je istakao da je nadrealizam s ostalim suvremenim, umjetnickim pokretima, imao veliki uticaj na odijevna ostvarenja dvije kreatorice, te je bilo najnormalnije da se njihova kreativnost i dometi, izloze u Metropolitan Museumu.
Ostalo je jos pronaci pogodnog cineastu, sto umije snimiti zanimljivo, filmsko ostvarenje.
“Otkrili smo da Miuccia i Anna Wintour, odgovorna urednica amerckog izadanja magazina “Vogue”, dobro pozanju australskog redatelja”-izjavio je Harold Koda, naglasivsi da je Luhrmann njujorkski susjed kontroverzne Engleskinje. Ona ga je i kontaktirala za nas projekt. Dialog koji je filmas ostvario izmedju popularne “Schiap” i cuvene Prada je zanimljiv, inteligentan i prisan”.
Izlozba je smjestena u nekoliko prostranih dvorana, u kojima se moze vidjeti oko 100, razlicitih odijevnih predmeta i cetrdesetak modnih dodataka, posebno sesira i cipela. koje je baka Marise Berenson kreirala izmedju 20 i 50 godina, 20 stoljeca. Njima su pridruzene Pradine invencije sa kraja 80 i pocetka 2000 godina. Luhrmann je upotrijebio posebne video snimke, napravivsi suvremenu kronologiju izrade odjece.
Postavku je upotpunila dobrotvorna svecanost koju su uprilicile Prada i Wintour, sakupivsi zvijezde poput Scarlett Johansson, Sofie Vergara, Hilary Swank ili pjevacice Beyonce. Cuvena manekenka Gisele Bundchen je takodjer, na bucan ali privlacan nacin, upotpunila dugu listu poznatih i imucnih uzvanika.