Listeners:
Top listeners:
Radio Naša Riječ Chicago
Priča o “Sarajevskom Romeu i Juliji”, Admiri Ismić i Bošku Bati Brkiću, dvoje mladih koji su poginuli 18. maja 1993. godine kada su krenuli u slobodu iz opsjednutog grada Sarajeva, ponovo je u centru svjetske pažnje.
O njima su pisane knjige i pjesme, snimani filmovi, rađene pozorišne predstave, a nagrađivani švicarski reditelj Klaudio Fah (Claudio Faeh), inspiriran djelom “Shelter”, koje su napisali Zoran Stevanović i Stiv Netlton (Steve Nettleton), na proljeće 2013. godine počet će sa snimanjem dugometražnog filma “Leaving Sarajevo”.
Apsurdnost sukoba
Producenti filma, uz reditelja Faha, bit će Anđelika Šuler (Angelika Schouler) ispred producentske kuće “Glaam”, te oskarovac, kanadski reditelj Džon Zaritski (John Zaritsky).
– Zoran Stevanović i Džon Zaritski snimili su dokumentarni film “Romeo i Julija u Sarajevu” (“Romeo and Juliet in Sarajevo”). Riječ je o nevjerovatno potresnoj priči, o golemoj hrabrosti, humanosti, ljubavi, u konačnosti tragičnom gubitku. Priča je trebala potaknuti ljude širom svijeta da razmisle o apsurdnosti etničkog sukoba koji je uništio cijelu zajednicu. Ta njihova priča fascinirala me je kao i mnoge druge te smo je odlučili staviti na veliko platno – stoji u rediteljevoj napomeni.
Boško i Admira: Umrli zagrljeni
Ratna drama
Kako Fah dalje navodi, “Leaving Sarajevo” će biti priča o dvoje mladih koji su se voljeli, o njihovoj porodici, te o tome kako su odbili podleći predrasudama i mržnji. Njihova ljubav bila je veća od ideologije i etničkih vjerovanja. Odlučili su pobjeći iz opsjednutog grada. Dok su trčali preko mosta Vrbanja, bili su svjesni da su njihove šanse da prežive male. Ipak, oni bi radije umrli jedno drugom u naručju nego bili razdvojeni konfliktom koji odbijaju da prihvate…
Ova ratna drama, prema istinitoj priči, za koju su izdvojena tri miliona eura, snimat će se u Sarajevu, Njemačkoj i Austriji. Glumačka podjela još nije poznata, ali vrlo je moguće da će se u filmu “Leaving Sarajevo” naći i bh. glumci, budući da će se snimati na bosanskom i engleskom jeziku.
Tradicionalni suživot i tolerancija
Najzaslužniji što se priča o Admiri i Bošku našla u svjetskim medijima bio je Kurt Šork (Schork), čuveni svjetski reporter, novinar agencije Reuters i ratni izvještač iz Sarajeva, autor priče o zajedničkoj pogibiji mladog para kao paradigme o besmislu rušenja jednog grada tradicionalnog suživota i tolerancije.
Stoga je ulica u Sarajevu, paralelna s Međunarodnim aerodromom, nazvana njegovim imenom. Simbolika je da ulica koja “spaja Sarajevo sa svijetom” dobije ime čovjeka koji je bio humanist koliko i novinar profesionalac.
Written by: hazmirmanija
Sarajevski Romeo i Julija u režiji Claudija Faeha: Igrani film o tragičnoj ljubavi Admire i Boška