play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • play_arrow

    Radio Naša Riječ Chicago

Vijesti

“Sudbina BiH potpuno neizvjesna”

today22. Aprila 2011. 12

Background
share close

Što na stolu, što ispod stola, u svakom slučaju Bosna i Hercegovina je u fokusu, s tim što je njena sudbina potpuno neizvjesna. Prekjučer je ugledni list Washinton Post objavio tekst u kojem

 najavljuje da su mogući novi sukobi na Balkanu stavljajući u centar, kao ključni problem BiH i Kosovo, a jučer je moskovska Pravda izašla s istom prognozom. Šta je u pitanju?

U osnovi, najopasnije bi bilo odmahnuti rukom i ležerno se prema svemu tome postaviti, osljanjajući se isključivo na poruke koje stižu iz međunarodne zajednice. One su uglavnom iste i svode se na tvrdnje o zabrinutosti zbog stanja u BiH, odnosno najteže političke krize nakon rata, uz obavezne izjave da je neupitan teritorijalni integritet i suverenitet Bosne i Hercegovine. Međutim, takav stav nije armiran konkretnim potezima kojima bi se on i praktično dokazao.

S druge strane, zvanični Beograd i Zagreb igraju svoju igru najdirektnije i najgrublje se miješajući u unutrašnje stvari BiH. Svoje ocjene i kvalifikacije situacije uz obavezne zahtjeve, pravdaju činjenicom da su Srbija i Hrvatska garanti Dejtonskog sporazuma uz naglasak da moraju da brinu o svom srpskom, odnosno hrvatskom narodu u našoj zemlji, piše “San”.

Boris Tadić, predsjednik Srbije, stalno i jako puše u krila Dodiku koji igra na kartu otcjepljenja Republike Srpske. Ivo Josipović, predsjednik Hrvatske, daje potporu Draganu Čoviću koji zahtijeva da se BiH podijeli na tri entiteta s tim što bi hrvatski entitet bio na teritoriji Federacije BiH i ne bi zadirao u prostor Republike Srpske, dakle baš onako kako traži Dodik.

Dodatnu dramu posljednjih dana izazvale su presude koje je Haški sud izrekao dvojici hrvatskih generala, a s nestrpljenjem se očekuje i presuda Jadranku Prliću i njegovoj grupi. Nije nevažno spomenuti da je Josipović jučer kazao da bi trebalo razmisliti o nagodbi sa Srbijom kada je riječ o tužbi koju je Hrvatska podnijela protiv Srbije.

U sve se, naravno iz svojih razloga, uključila i zvanična Moskva. Ne treba zaboraviti da je ambasador Rusije u BiH na posljednjem zasjedanju Vijeća za implementaciju mira u BiH bio protiv osude vlasti RS koje su donijele odluku o raspisivanju referenduma u tom entitetu. Jasno je da su u igri nastojanja Moskve da pod svojom političkom i ekonomskom kontrolom drži i dio BiH pošto je preuzela Srbiju.

Jučer je u Moskvi Andrej Maslov, visoki ruski diplomata, izjavio da i dalje postoji mogućnost da na Balkanu izbiju novi sukobi. Maslov je inače, u Ministarstvu vanjskih poslova Rusije zadužen za države nastale raspadom bivše Jugoslavije. Na sve se nadovezala moskovska Pravda jučerašnjim tekstom u kojem stoji da Srbi u BiH imaju određeni stepen autonomije jer imaju Republiku Srpsku, a Hrvati nemaju te i takve autonomije pa je njihovo pravo da je traže. Elena Guskova, historičarka i šefica Centra za proučavanje savremene balkanske krize koji radi u sklopu Ruske akademije nauka, izjavila je za pravdu da je samo pitanje vremena kada će Hrvati u BiH i fomalno postaviti pitanje svog rastanka sa BiH i pridruživanja Hrvatskoj.

Znakovito je da na sve ono što posljednja dva dana objavljuje američki i ruski list, niko iz bh. vlasti nije reagovao, prešutjeli su to, nimalo slučajno, i zvanični Beograd i Zagreb.

Na inicijativu Borisa Tadića, u idući utorak u Karađorđevu će se održati sastanak utroje – osim njega, učestvovat će i turski predsjednik Abdulah Gul i članovi Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović, Željko Komšić i Bakir Izetbegović. Radmanović je saopštio da se radi o neformalnom radnom sastanku, ne objašnjavajući šta to znači. Hoće li susret u Karađorđevu donijeti bilo čega dobrog BiH ili će profitirati Srbije i Hrvatska, nezahvalno je prognozirati. Naravno, nimalo slučajno jučer su se neki zapadnoevropski mediji bavili ulogom Turske na Balkanu, pa pojedini zaključuju da Brisel sa skepsom gleda na ulazak Turaka na Balkan.

Ono što je BiH najviše potrebno jeste da domaći političari ozbiljno shvate da nije nemoguće ispisivanje čitulje Bosni i Hercegovini, a Brisel i Washington, ako su iskreni prema našoj zemlji morali bi definitivno Zagrebu i Beogradu zalupiti vrata BiH.

Vijesti.ba / RNR

Written by: hazmirmanija

Rate it
0%