Listeners:
Top listeners:
Radio Naša Riječ Chicago
Rusija i Kina upotrjebile su svoj veto u Vijeću sigurnosti UN-a kada se ovo tijelo sastalo u subotu, da se izjasni o rezoluciji koju je, u ime Arapske lige, predložila delegacija Maroka, a jednoglasno podržale vodeće zapadne zemlje u Vijeću SAD, Velika Britanija i Francuska.
Nedovoljno za rusku, ali i kinesku podršku
Rusija na koncu nije bila zadovoljna promjenama koje su kroz mukotrpne pregovore iza zatvorenih vrata Vijeća sigurnosti, na ekspertskoj razini dogovarane proteklih dana, ne bi li se Moskova složila s tekstom rezolucije, koja podržava plan Arapske lige. Iako su sve oči bile uprte u Rusiju, na kraju se ponovio scenario iz oktobra prošle godine, kada su protiv sirijske rezolucije udruženo bile protiv Kina i Rusija.
Prema planu Arapske lige, sirijski predsjednik Bašir el Asad (Basheer Al Assad) trebao je svoje ovlasti prenijeti na svog predsjednika, koji bi započeo proces političke tranzicije, uključujući i raspisivanje demokratskih izbora u Siriji.
Interesantno je da su Indija, Južna Afrika i Pakistan glasale u korist rezolucije, iako se uoči glasanja isticala njihova rezerviranost. Rezolucija je na kraju dobila 13 glasova u korist te dva protiv. Pod uvjetom da niti jedna od pet stalnih članica Vijeća ne upotrijebi svoj veto za izglasavanje bilo koje rezolucije u Vijeću sigurnosti UN-a potrebno je minimum devet glasova.
Propao dogovor u Minhenu
Iako je sjednica bila zakazana za 10 sati po lokalnom vremenu, a diplomati se pojavili u zakazanom terminu, do glasanja nije došlo sve do 11.50 sati, kada je svoje mjesto u Vijeću zauzeo stalni predstavnik Rusije u u UN-u Vitalij Čurkin. Predstavnici 15 zemalja članica, uz predstavnike Arapske lige, povukli su se u sobu za konsultacije i iščekivali posljednje instrukcije iz svojih prijestolnica. Zapravo, iščekivale su se vijesti iz Moskve, te mogući preokret, nakon što su se u Minhenu sastali šefovi diplomatija SAD i Rusije, Hilari Klinton (Hillary Clinton) i Sergej Lavrov. To se očito nije dogodilo
Razočarani Amerikanci
Uoči samog glasanja, novinarima okupljenim oko Vijeća sigurnosti na ovoj vanrednoj sjednici, za koju je malo ko očekivao da će biti zakazana preko vikenda, donekle je bilo jasno, po raspoloženju u američkom taboru, da do posebnog dogovora između Vašingtona i Moskve nije došlo.
Posebno ozlojađena izgledala je američka ambasadorka u UN-u, Suzan Rajs (Susane Rice), koja je jednom od ruskih diplomata izražavala svoje nezadovoljstvo zbog nasilja u Siriji koje ostaje nesankcionisano primjereno od Vijeća sigurnosti već 10 mjeseci.
“Sjedinjene Države su zgrožene” rekla je kasnije u obraćanju američka veleposlanica Rajs, nakon završenog glasanja u Vijeću sigurnosti. Američka predstavnica u UN-u, optužila je Rusiju i Kinu zbog toga što se oglušuju na mogućnost sankcionisanja nasilja u Siriji putem Vijeća sigurnosti.
Amerika, Velika Britanija i Francuska, kao i Njemačka izrazile su svoje posebno razočarenje, zbog toga što su Moskva i Peking upotrjebili veto dan nakon velikog masakra u Homsu, u kome je, prema navodima zapadnih novinskih agencija, poginulo preko 200 ljudi, za što se izravno optužuje režim u Damasku.
Nastavit će se podrška sirijskoj opoziciji
Francuski ambasador u UN-u, Gerard Araud, obraćajući se Vijeću, nakon što je propao pokušaj usvajanja rezzolucije o Siriji, rekao je da je “ovo tužan dan”. On je naveo da su Pariz, London i Washington već 10 dana, koliko se ova rezolucija Arapske lige dogovarala optuživani da žele oboriti režim u Siriji, a to po njegovim riječima nije tačno. Francuski ambasador je najavio da će EU nastaviti stezati obruč sankcija samostalno oko sirijskog režima. Francuskog predstavnika su odmah potom podržali veleposlanici Njemačke Peter Vitig (Peter Wittig) i Velike Britanije Mark (Lyall) Grant.
Rusi i Kinezi najavili posjetu Damasku
Obraćajući se Vijeću, ruski veleposlanik Vitalij Čurkin, također je započeo sa osudom nasilja u Siriji. On je rekao da je njegova zemlja preuzela neke ozbiljne diplomatske korake uključujući najavu posjete ministra Sergeja Lavrova Damasku, 7. februara, pri čemu će se susresti sa sirijskim predsjednikom Asadom.
Kineski veleposlanik Li Baodong, u svom je obraćanju naglasio je kako suverenitet i teritorijalni integritet Sirije ne smije doći u pitanje. “Nametanje solucija neće pomoći rješavanju krize u Siriji, već će je samo komplikovati”, rekao je Baodong, također najavljujući posjetu visoke delegacije svoje zemlje Damasku, sljedeće sedmice.
Written by: hazmirmanija