play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • play_arrow

    Radio Naša Riječ Chicago

Vijesti

Sarajku antibejbi pilule tjerale na samoubistvo

today29. Septembra 2012. 15

share close
Sarajku antibejbi pilule tjerale na samoubistvo

Korištenje antibejbi pilula već decenijama je najprihvatljiviji i najbezbolniji način zaštite od neželjene trudnoće. No, iako ne tako često, dešava se da neke pacijentice imaju nuspojave, kao što su glavobolja, vrtoglavica, mučnina, bolovi u grudima, a u najgorem slučaju, mogu zapasti u depresiju.

Upravo se to desilo Sarajki (ime i prezime poznato Redakciji), koja je desetak godina koristila antibejbi pilule. Njena depresija bila je praćena konstantnim suicidalnim mislima. 

Skok sa zgrade

 Koristila sam deset godina kontraceptivne pilule pod strogim liječničkim nadzorom.  Uzimala sam tokom tog perioda tri vrste “diana”, “yaz” i “triquilar”. Fizički sam se dobro osjećala, ali sam u posljednjih godinu i po osjetila sam neku blažu depresiju. Smatrala sam da je to nešto prolazno, ali sam polako tonula sve dublje u depresiju. Nakon pola godine, rekla sam ginekologu šta mi se dešava. Kazao mi je da nikakva ozbiljna depresija ne može biti uzrokovana korištenjem pilula nego samo gubitak libida. Tada sam promijenila pilule i počela piti “triquilar”. No, nimalo mi nije bilo bolje i došla sam do toga da sam svakog dana razmišljala o tome s koje ću zgrade skočiti. Borila sam se sama sa sobom, kako to da prevaziđem i dođem živa kući, svojoj djeci i suprugu – otkriva naša sagovornica u svojoj ispovijesti. 

Konačno, kako kaže, odlučila je potražiti i psihijatrijsku pomoć. 

– Vidjela sam da ne mogu sama. Išla sam kod dva psihijatra. Psihijatar kojem sam se prvo obratila, nakon što je čuo da 10 godina koristim kontraceptivne pilule, kazao je da to odmah prekinem. Istog dana sam to i učinila. Nisam vjerovala, ali meni je već nakon nekoliko dana bilo bolje. U isto vrijeme, drugi pshijatar mi je predložio da pješačim i uzmem antidepresive. Svakog jutra sam pješačila, ali nisam koristila antidepresive i to sam rekla psihijatru – govori ova Sarajka. 

Pojašnjava da joj je iz dana u dan bilo sve bolje i da, nekon nekog vremena, nije više imala mračne epizode u svom životu. 

Svjesna je da se ovakvo nešto ne mora desiti svakoj ženi koja koristi antibejbi pilule, a je li depresija česta nuspojava pri korištenju kontraceptivnih sredstava, “Dnevni avaz” pitao je stručnjake.
   
Dr. Abdulah Kučukalić, šef Psihijatrijske klinike Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS), kaže da antibejbi pilule mogu dovesti do određenih hormonalnih disbalansa u organizmu.

 

alt

 Kučukalić: Hormonalni dizbalans 

Deset vrsta

 Ukoliko dođe do disbalansa hormona estrogena i progesterona, onda se stvaraju uvjeti za razvoj depresije. Normalno je da su oni koji su pravili antibejbi pilule, vodili računa o dozama i utjecaju tih sredstava na hormonalni status, ali kada je u pitanju depresija, nikada se ne zna kada će ona nastati. Kod zdravih osoba, ovaj blagi hormonalni disbalans neće izazvati depresiju. No, kod osoba koje su genetski predisponirane, izazvat će. Znači, to je moguće u praksi ako postoji genetska predispozicija u interakciji s okolnim faktorima – kaže dr. Kučukalić.

I Fadila Mehmedbašić-Filipović, psihijatar u Javnoj ustanovi Domovi zdravlja Kantona Sarajevo, pojašnjava u izjavi za naš list da hormonski kontraceptivi imaju određene nuspojave.

– Glavobolja, vrtoglavica i osjetljivost grudi javljaju se kao nuspojave i to obično prestaje u roku od tri mjeseca. Žene treba upozoriti na to i reći im da će to proći. Može se desiti da se smanji i libido kod nekih pacijentica, ali tada se savjetuje da prijeđu na neke pilule koje sadrže više testosterona. No, može se pojaviti i depresivnost na hormonske kontraceptive i tada se predleže neka druga zaštita od neželjene trudnoće – naglašava Mehmedbašić-Filipović.

Senad Mehmedbašić, poznati sarajevski ginekolog, smatra, pak, da zvaničnih kontraindikacija kod korištenja antibejbi pilula nema.

alt

Mehmedbašić: Paušalna stvar

 

– Mislim da je to paušalna stvar. Kao ginekolog, nemam nikakva loša iskustva s tim. Jednostavno, mislim da je kontracepcija jedna medicinska civilizacijska tekovina, kao što je vakcinacija i penicilin, te da je ona do sada ženama više pomagala nego odmagala. Danas je savremeni pristup kontracepciji lagodan za pacijenta i, ako se poštuju kontraindikacije, nije opasno – navodi Mehmedbašić.

S druge strane, ginekolog Vernes Begović upozorava da je sve više pacijentica koje tokom korištenja antibejbi pilula zapadaju u depresiju, ali zbog njihovog neadekvatnog korištenja. 

alt

Begović: Naša realnost

– Nažalost, to je naša realnost. Neadekvatnom primjenom ove vrste kontracepcije može doći do depresije, jer na našem tržištu imamo barem deset vrsta ovog medikamenta. Činjenica je da imamo promjene raspoloženja, odnosno depresije, zbog neadekvatnog uzimanja i odabira pilule – decidan je Begović.  

Optužiti kontracepciju je medicinska šteta

Ginekolog Mehmedbašić ističe i da je kontracepcija svojom formulacijom protiv rađanja, ali u suštini, to nije.

– Žena može uzimati kontracepciju čitav svoj reproduktivni vijek i roditi kad hoće. Kontracepcija nije protiv života. Samo ako se indikacije za upotrebu kontracepcije poštuju, neće biti nuspojava. Optužiti kontracepciju za depresiju, mislim da bi to bila medicinska šteta – pojasnio je Mehmedbašić.

Written by: hazmirmanija

Rate it
0%