play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • play_arrow

    Radio Naša Riječ Chicago

Vijesti

Tomašica kod Prijedora, najveća je masovna grobnica na ovim prostorima (VIDEO)

today3. Novembra 2013. 15

share close

< !DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">

Tomašica kod Prijedora, gdje su do sada pronađeni posmrtni ostaci 397 osoba, od čega je 247 kompletnih tijela, najveća je masovna grobnica na ovim prostorima, izvještava novinar Anadolu Agency (AA).

Lejla Čengić, portparol Instituta za nestale osobe (INO) Bosne i Hercegovine u izjavi za Anadolu Agency potvrdila je da masovna grobnica u Tomašici ”zasigurno najveća masovna grobnica koja je otkrivena na ovim prostorima”.

Do Tomašice iz Prijedora vodi makadamski put kroz šumu. Nakon pola sata vožnje iz Prijedora, ekipa Anadolu Agency stigla je na mjesto ekshumacije. Kod Tomašice se osjeća miris posmrtnih ostataka nevinih žrtava. Vjetar donosi još snažniji miris.

Dok smo boravili na lokalitetu Tomašica, pronađeno je šest kompletnih tijela, sve iz iste masovne grobnice. Kako su nam rekli antropolozi koji rade tu, dnevno iz zemlje prosječno bude izvučeno 15 tijela.

Osim tijela žrtava, također, često su iz zemlje vadili i njihove privatne stvari poput satova, obuće, odjeće, upaljača, kutija za naočale…

Kako je dodala Čengić, uz posmrtne ostatke žrtava pronađeni su i lični dokumenti.

”Tako da možemo zaključiti da je riječ o stanovnicima Prijedora i okolnih mjesta, tamo gdje su u suštini ljudi i najviše i ubijani, u mjestima Rizvanovići, Čarakovo, Sredice, Bišćani i sam centar grada, te logori Keraterm i Omarska. Nismo došli još do stanovnika Kozarca, ali ekshumacija će se nastaviti i u narednom periodu. Ovom trenutku zasigurno možemo reći da je ovo najveća masovna grobnica koja je otkrivena na ovim prostorima”, rekla je Čengić.

Najprije je, podsjetila je, na ovom lokalitetu pronađeno 26 tijela žrtava, a potom 2006. godine još deset. No, sve do sada nije se znala prava istina o Tomašici i tajna koju ovu mjesto krije. Sve dok nije prigovorio jedan bivši pripadnik Vojske Republike Srpske koji je dao informaciju o ovom lokalitetu.

”Do ovog trenutka, dakle, u posljednjem dva mjeseca, ekshumirano je 397 slučajeva, od toga 247 kompletnih tijela. Treba podsjetiti da je dio ove masovne grobnice već bio je izmješten na lokalitet Jakarina Kosa, koji je, također, na području Prijedora. Otud su 2001. godine ekshumirani posmrtni ostaci 373 žrtve. Tu su pronađena nekompletna tijela. Radilo se o sekurdarnoj grobnici. Dio žrtava iz Tomašice izmješten je na lokalitet Jakarina Kosa s ciljem da se žrtve nikada ne pronađu i zločin nikada ne dokaže”, ističe Čengić.

Podsjetila je da na području Prijedora još uvijek traga se za velikim brojem žrtava, i da se taj broj, prema njihovim evidencijama, kreće između 1.000 i 1.200 žrtava.

”Mi smo do ovog trenutka pronašli, dakle ekshumirali i identificirali 2008 žrtava. Dakle predati su obiteljima kako bi ih dostojanstveno ukopali”, govori Čengić, podsjetivši da će žrtve biti identificirane DNK metodom, iako su pored nekih pronađeni i lični dokumenti.

Čengić, nadalje, objašnjava da se prekopavanje grobnice najprije vrši mašinski, a onda i ručno. Kako nam je rekla, jedan od tri bagera plaćaju čak i porodice žrtava sa područja Prijedora. Na taj način i oni pomažu da se ubrza proces ekshumacije iz ove masovne grobnice. Ekshumacijom, inače, rukovodi Tužilaštvo BiH.

Na ekshumaciji radi kompletan tim od šest antropologa Međunarodne komisije za nestale osobe (ICMP).

Osim njih, ekshumaciji je prisutna i kriminalistička policija iz Prijedora, te istražitelji iz Instituta za nestale osobe (INO), Terenski ured Sanski Most, Područni ured Bihać, a zatim vještak sudske medicine.

Prostor u kojem se vrši ekshumacija prostire se na oko 3.000 kvadratnih metara. Ali, kako nam je rekla Čengić, oni su već krenuli sa širenjem ove masovne grobnice.

”Do sada je bio oko 3.000 metara kvadratnih. Mi sada pretražujemo i druge lokalitete. Žrtve su pronađene u dubini od 10 metara. Na drugom lokalitetu smo, također, pronašli jedan broj žrtava. Sigurno će se pretražiti kompletan ovaj lokalitet, jer mi očekujemo da bi se ovdje moglo naći više stotina ubijenih žrtava iz Prijedora. Riječ je o civilima bošnjačke i hrvatske nacionalnosti koji su ubijeni na pragu svojih kuća ili u logorima koji su postojali u toku proteklog ratana području Prijedora.

Vjeruje da će ekshumacija na lokalitetu trajati duži vremenski period. Istraživat će se sve dok to dozvoljavaju vremenske prilike.

Institut za nestale osobe (INO) je godinama znao za grobnicu u Tomašici, ali ne i tačno mjesto. Otkopavanjima je prethodila istraga koja je trajala više od dvije godine.

Haški sud osudio je 16 bosanskih Srba na ukupno 230 godina zatvora za zločine počinjene na području Prijedora.

Najveća do sada otkrivena masovna grobnica je bila Crni Vrh u istočnoj Bosni, u kojoj je pronađeno 629 tijela. U BiH se još traga za više od 8.000 osoba ubijenih tokom agresije na tu zemlju.

Written by: hazmirmanija

Rate it
0%