Listeners:
Top listeners:
Radio Naša Riječ Chicago
Dobro je da ste došli da i mi kažemo kako živimo nakon što mog Ramiza više nema. Ovako počinje svoju priču Suada, supruga Ramiza Salčina, koja sa svojim sinovima, unačadima i snahom živi u sarajevskom naselju Švrakino Selo. Ratni heroj Ramiz Salčin,
dobitnik “Zlatnog ljiljana”, komandant Štaba Teritorijalne odbrane (TO) Novi Grad Sarajevo, poginuo je 22. avgusta 1992. godine.
Odbrana Žuči
– Evo, već je 20 godina kako ga nema, a kao da je jučer bilo kada su nam javili da je poginuo. Taj dan moj mlađi sin Adnan jedva da se htio odvojiti od babe. Prvo smo svi morali sjesti zajedno u auto da nas provoza po naselju, kako bi ga Adnan pustio da ode… Nedugo potom javili su nam da je pogođen iz snajpera na položaju u Nedžarićima – sjeća se Suada Salčin.
Taj trenutak najviše je pogodio nju i sinove Mirzu i Adnana. Mirzi je tada bilo 11, a Adnanu tek tri godine.
– Kada su nam javili za Ramiza, kuća se odjednom napunila, ali ja nisam znala za sebe. Samo mi se mrak pojavio pred očima. Dugo nisam mogla sebi da dođem. Tuga je to. Valjalo je dvojicu sinova izvesti na pravi put. Biti im i majka i otac. Nije bilo lako objasniti djeci da im babe više nema i da više nikada neće doći kući. Imali smo divan brak, voljeli smo ići na izlete i putovati. Sada, hvala Allahu, imam dvojicu prelijepih unuka, devetogodišnjeg Tarika i dvoipogodišnjeg Ramiza, koji je dobio ime po svom dedi – priča Suada, dok mali Ramiz traži po stolu sliku da pokaže svog dedu.
Kada je pronašao, pokazuje ko je na fotografiji, hodajući od nane Suade do babe Mirze, kako bi svi vidjeli da on zna prepoznati dedu.
– Evo maji Jamiz i vejiki Jamiz – tepajući objašnjava.
Ni spomen-ploče koju je otkrio predsjednik Alija Izetbegović više nema
Fotografije sa suzama u očima preuzima Suada i ponovo sjećanja…
– Evo vidite mog Ramiza, tu je na brdu Žuč s rahmetli predsjednikom Alijom Izetbegovićem i ostalim ratnim kolegma. Ova slika napravljena je neposredno poslije odbrane brda Žuč. Osvajanje ove kote bila je jedna od najznačajnih bitaka za odbranu Sarajeva. Nažalost, nakon što je Ramiz poginuo sve se promijenilo – priča Suada, držeći u ruci sliku s otkrivanja spomen-ploče na kasarni koja je dobila ima po njenom suprugu.
Brojne nepravde
No, ta kasarna se danas samo u narodu naziva po njenom suprugu, legendarnom heroju Ramizu Salčinu, u kojoj je danas smješten Sud BiH. Ispred zgrade više nema ni spomen- ploče koju je otkrio rahmetli predsjednik Alija Izetbegović.
Kako kaže Suada, ona i njeni sinovi od države, koju je njen suprug branio, nisu dobili ništa. Čak su jednom, kada je tražila neke dokumente iz kasarne, u vrijeme dok je još nosila ime po njenom suprugu, doživjeli veliku neprijatnost.
Rahmetli Ramiz Salčin: Ratna fotografija
Službenik koji je radio u kasarni “Ramiz Salčin” nije čak ni znao ko je njen suprug, pa joj je rekao: “Tog nema ni živog ni mrtvog”. Osim te nepravde, priča nam stariji sin Mirza, nakon smrti oca, njegovoj porodici nanošene su i druge.
– Dobili smo rješenje od bivšeg Federalnog ministrstva odbrane u oktobru 1997. godine da nam se kao šehidskoj porodici dodjeljuje stan na Dolac-Malti. U taj stan nikada nismo ušli. Jednom sam samo otišao do njega, a na vratima je bila zalijepljena naljepnica s natpisom da tu živi druga šehidska porodica. Kuću u kojoj živimo obnovili smo kreditnim sredstvima, nikada od države nismo dobili ništa. Sve smo stekli sami – navodi Mirza.
(U idućem broju čitajte kako živi porodica Midhata Hujdura Hujke, komandanta Prve mostarske brigade Četvrtog korpusa Armije RBiH, “zlatnog ljiljana” i brigadnog generala, koji je poginuo 30. juna 1993. u Sjevernom logoru u Mostaru)
Mirzi je više dosta onih koji ga tapšu po ramenu
Mirza Salčin napominje i da mu je više dosta pojedinaca koji se samo radi sebe i svog položaja pojavljuju na godišnjicama smrti njegovog oca.
– Kada je godišnjica smrti moga oca, pojedinci me tapšu po ramenu, a neki se, evo sad će 20 godina, svaki put na tom događaju upoznaju sa mnom. Dosta mi je više toga. Naročito sam razočaran činjenicom da mog oca nema ni na spisku organizatora otpora Patriotske lige BiH, pa to je sramno, jer svima je poznata uloga mog oca u ratu – poručio je Mirza.
Written by: hazmirmanija
U kući zaboravljenog sarajevskog komandanta: Ženi i djeci Ramiza Salčina država dala tuđi stan!?