play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • play_arrow

    Radio Naša Riječ Chicago

Vijesti

U mnoštvu teorija zavjere o 11. septembru Osama bin Laden nije bio još samo kineski agent

today9. Septembra 2011. 5

Background
share close

Amerika vodi dva velika rata, jedan koji je nužan, u Afganistanu, i jedan koji je izabrala

Usred mnoštva teorija zavjere o 11. septembru, još nisam vidio tu da je Osama bin Laden bio kineski agent. Ipak objektivno, drugovi – kako se komunisti običavaju zvati – moglo bi se reći da je Kina  najveći korisnik decenijama duge reakcije Amerike na islamske ubode u njeno srce.

Historijsko nagađanje

Recimo to ovako: Kada na godišnjicu napada budu pisani članci 11. septembra 2031., da li će se komentatori osvrnuti na 30 godina rata protiv islamskog terorizma, uspoređujući ga sa erom hladnoga rata, kao definirajuće osobina svjetske politike od 2001.? Mislim da ne. Oni će najvjerovatnije vidjeti duži period definisan istorijski  kao pomjeranje moći od Zapada prema Istoku, s mnogo snažnijom  Kinom i manje moćnim Sjedinjenim Američkim Državama, jačom Indija i slabijom Evropskom unijom.

Kako je historičar sa Stanforda Ian Morris ukazao u svojoj knjizi koja širi um “Zašto Zapad vlada – za sada” (Why the West Rules – for Now ) ove geopolitičke promjene će se dogoditi unutar većeg okvira uz tehnološki napredak bez presedana, sa svjetle strane, i niza globalnih izazova bez presedana, sa tamne strane.

Naravno, to je samo historijsko nagađanje. Ali ako se stvari budu razvijale u nešto kao što je ovaj smjer (ili u drugom smjeru nevezanom  za islam), onda će decenije nakon 11. septembra u američkoj vanjskoj politici  izgledati  kao zaobilaznica – masivna, posljedična zaobilaznica, budite sigurni – prije nego glavni  put.

Štaviše, ako Arapsko proljeće ispuni svoj cilj  modernizacije, teroristički napadi na New York, Madrid i London će izgledati više nego ikad poput eksplozija iz prošlosti: kraj, a ne otvaranje. Čak i ako arapskog proljeće postane islamistička zima, i susjedna Evropa se suoči  sa mulitiplikovanim prijetnjama, kao rezultat toga, to još uvijek ne znači da će borba sa neliberlanim i nasilnim islamom  biti definirajuća osobina sljedećih decenija. Nasilni islamizam će ostati značajna opasnost, ali ne vjerujem i osnovna – a posebno ne za SAD.

Možemo istraživati malo pomoću termina “šta ako”. U kojoj mjeri je administracija Georga W. Busha imala  geopolitički svjetonazor u ljeto 2001, i  bila usmjerena na Kinu kao novog  strateškog  konkurenta Amerike. Što da se  napad 11. septembra nije dogodilo, i da su se  SAD i dalje koncentrisale  na takmičenje  s Kinom?

Što da su shvatili  kako je upravo pobjeda Zapada na kraju hladnog rata, a rezultat je  globalizacija kapitalizma, pokrenula ekonomske snage na istoku koje će postati najveći dugoročni izazov zapadu? Šta da je Washington zaključio da je za ovo takmičenje potrebna, ne više vojna moć, već pametnije ulaganje u obrazovanje, inovacije, energiju i okolinu, i veće razvijanje Amerike kao “meke sile”?

Što da  su prepoznali da je, suočeni s buđenjem  Azije, odnos između potrošnje, investicija i štednje u SAD-u potrebno rebalansirati? Šta da su politički sistem i vođstvo moglo učinkovitije da djeluje na zaključke dobijene na realnoj bazi?

Čak i tada Kina i Indija bi rasle. Čak i tada bi se moć premještala sa zapada na istok. Čak i tada bi se suočili sa globalnim zagrijavanjem, manjkom vode, pandemijama i svim ostalim konjanicima apokalipse. Ali koliko bi mnogo bolje bio oblikovan zapad, naročito SAD, u tome.

Tu je kraj tezi “što ako”. Napad se dogodio: Amerika je  bila  dužna da  odgovori. Administracija koja je  prethodno bila  zadužena za raspoređivanje svega  potpuno se usmjerila na  osvetu. Deset godina kasnije, možemo reći da je opasnost od Al-Qaide  značajno smanjena. Nije u potpunosti  eliminisana, to nije ono što se događa s terorizmom, ali je smanjena. To je bio cilj , ali po kojoj  cijeni.

Amerika vodi dva velika rata, jedan koji je nužan, u Afganistanu, i  jedan koji je  izabrala, u Iraku. Taj u Afganistanu mogao je biti završen ranije, s manje troškova, i sa boljim rezultatom, da  se Bushova administracija nije upetljala u onaj  u Iraku. SAD su nanijele štetu sopstvenom ugledu kao i svojoj “mekoj sili”  kroz užasne strahote u Abu Graibu.

U međuvremenu, a dijelom kao rezultat onoga što se dogodilo u ovoj deceniji , Pakistan  koji posjeduje nuklearno oružje je veća opasnost nego što je bio  prije 10 godina. U širem muslimanskom svijetu, uključujući i muslimanske zajednice u Evropi, događaju se kontradiktorne tendencije. Možemo ukazati na dokaze o liberalnoj  modernizaciji, jednako  u Arapskom proljeću i među muslimanima u Evropi, ali i, kao u Pakistanu i Jemenu, daljoj islamističkoj radikalizaciji.

U velikom istraživačkom  projektu  o troškovima rata na Univerzitetu  Brown zabilježeno je da je tokom ovih 10 godina “više od 2.2 miliona  Amerikanaca otišlo u rat i više od milion se vratilo  kući kao ratni veterani”. Time se  procjenjuje u  globalu, da su dugoročni  ekonomski  troškovi  do sada, koji su nastali kao posljedica rata u Avganistanu, Iraku, Pakistanu i drugim prijetnjama za  terorističke akcije izašli  između 3.2  i  4 triliona dolara (hiljada milijardi dolara). Prema  projekcijama vjerojatnih  budućih aktivnosti do 2020., mogle bi narasti i do  4.4 triliona  dolara.

Stručnjaci mogu raspravljati o brojevima, ali nema sumnje da su cifre ogromne. U brojkama, to iznosi nešto poput četvrtine ogromnog Američkog  nacionalnog duga, koji se kreće prema gore od  100% BDP-a.

Ipak, to je ništa kao što je pun račun onoga što ekonomisti nazivaju  troškovi mogućnosti. To nije samo pitanje koliko se ulaže u ljudske resurse, kvalifikovana  radna mjesta, infrastrukturu i inovacije koje su  SAD mogle kupiti za  4 triliona dolara – ili čak za pola tog iznosa, ako napravite velikodušnu pretpostavku  da je dodatnih dva triliona zapravo potrebno kako bi se smanjila teroristička prijetnja za SAD vojnim, obavještajnim i sredstvima domovinske sigurnosti.

Iznad svega, to je oportunistički trošak u smislu nacionalnog fokusa, energije i mašte. Ako želite razumjeti zemlju  pitajte je ko su joj  heroji. U ovoj deceniji , Amerika ima dvije vrste  heroja. Jedna vrsta je preduzetnik inovator: Steve Jobs, Bill Gates. Drugi je ratnik: marinac, Navy SEAL, vatrogasci, svi “naši muškarci i žene u uniformi”. Na CNN-u sam prije neki dan (ne na Fox News-u) zapravo čuo da  jedna od glavnih novinarki  koristi izraz “naši vojnici”, kao da je riječ o neutralnom  terminu za izvještavanje.

Heroji za radna mjesta

A kada čujete neke od tih priča o hrabrosti pojedinih Amerikanaca u uniformi, one su nevjerojatne, inspirativne, skromne. (Pogledajte Jon Stewart Daily Show intervju s narednikom Leroy Petryom  na primjer.) To treba reći jasno na ovu godišnjicu. Ali ja sam uhvatio samog sebe da se pitam: da li  će se iko od  tih hrabri muškaraca  i  žena vratiti na tu vrstu poslova. Kakvi su im domovi, životi, škole za djecu? Ispitivanja javnog mnjenja pokazuju da je to ono što  se i mnogi  Amerikanci danas pitaju. Njihovi prioriteti su sada kod kuće.

Ono što će  predsjednik Barack Obama reći ove sedmice  u svom posebnom obraćanju Kongresu o otvaranju novih radnih mjesta biće mnogo važnije od  najelokventnijih  riječi koje će upotrijebiti u govoru u Washingtonu, u zemljotresu oštećenoj  Nacionalnoj katedrali, na godišnjici 11. septembra ove nedjelje.

Čast tim  ratnicima, ali heroji koje Amerika treba sada su heroji otvaranja novih radnih mjesta.

Written by: hazmirmanija

Rate it
0%