Utakmice baraža za odlazak na Euro: Hrvatska u Istanbulu razbila Tursku 3:0

today11. Novembra 2011. 5

Background
share close

Hrvatska nogometna reprezentacija šokirala je Tursku na istanbulskoj TÜRK Telekom Areni pobijedivši je s glatkih 3-0 u prvom meču baraža za Euro 2012. godine.

Brzi gol Hrvata

Ivica Olić u drugoj, Mario Mandžukić u 32. i Vedran Ćorluka u 51. minuti postigli su golove za pobjednički sastav. Sa stvorenom prednošću ekipa Slavena Bilića za četiri dana u Zagrebu ne bi smjela ugroziti gotovo siguran plasman na završni turnir najboljih 16 ekipa Starog kontinenta, koji će se idućeg ljeta održati u Poljskoj i Ukrajini.

Iznenađujuće je, nakon brzo izvedenog prekida, Vedran Ćorluka u drugoj minuti utakmice probio desni bok odbrane domaće reprezentacije, te poslao prizemnu loptu pred peterac golmana Volkana Demirela. Ovaj ju nije uspio odbiti u Mandžukićevu naletu, a Ivica Olić dobro je pratio akciju i zabio za vodstvo.

U 32. minuti na 2-0 povisio je Mandžukić glavom nakon ubacivanja Darija Srne s desne strane. Prethodila je akcija u kojem je Modriću blokiran udarac nakon ubacivanja Olića s desne strane 16-erca, hrvatski playmaker je nakon toga brzo gurnuo loptu ponovno udesno za Srnu, a ovaj precizno našao Mandžukića koji je naskočio svog čuvara na daljnjoj stativi i postigao svoj peti gol u reprezentativnom dresu.

U posljednjoj minuti prvog dijela odličan kontranapad i proigrvanje Ivana Rakitića nije iskoristio Ivica Olić, kojem je golman Demirel ušao u udarac nakon predugog fora, i to na slabiju, desnu nogu.

Sve se Hrvatima vratilo u 51. minuti, kada je konfuznu odbranu domaćih kaznio Vedran Ćorluka nakon slobodnog udarca Darija Srne s desne strane. Ostao je bek Tottenhama sam na pet metara i poentirao glavom.

Hrvatska je u svakom pogledu dominirala u odnosu na nepojmljivo lošu domaću reprezentaciju, koja je ostala bez udarca u okvir gola tokom cijelog susreta. Pokušali su Pletikosu igrači Guusa Hiddinka ugroziti svega dva puta. Bilićevi izabranici pucali su prema golu 15 puta, od čega devet puta u okvir.

Prema onom što su Turci pokazali u Istanbulu, Hrvatska će iduće godine sasvim zasluženo igrati na Euru.

Crna Gora pala u drugom dijelu

Češka nogometna reprezentacija upisala je 2-0 pobjedu protiv Crne Gore u prvoj utakmici dodatnih kvalifikacija za Europsko prvenstvo iduće godine.

Na Generali Areni u Pragu Crna Gora je pala nakon pogodaka Vaclava Pilara i Tomaša Sivoka. Član Viktorije Plzen, sudionika nogometne Lige prvaka, postigao je prvi pogodak u 63. minuti utakmice nakon što je s lijeve strane iskosa, s ruba šesnaest metara, desnom nogom pogodio u lijevi gornji ugao golmana Mladena Božovića. Konačnih 2-0 postavio je Tomaš Sivok, član Čeških Budjovica, u 92. minuti utakmice. Slobodan udarac izveo je Tomaš Rosicky, s lijeve strane češkog napada, te je na prvoj stativi pronašao glavu Sivoka koji je loptu samo proslijedio u bliži ugao crnogorskog gola.

Cijela utakmica protekla je u blagoj dominaciji reprezentacije Češke koja je uputila čak 16 udaraca prema golu Crne Gore, dok su gosti to učinili u devet navrata.

Čak i prije drugog pogotka Češke krenuo je vatromet u centru Praga slaveći pobjedu koja će reprezentaciju vrlo vjerovatno odvesti na Euro u Ukrajinu i Poljsku iduće godine.

Uzvrat je za četiri dana u Podgorici.

Irci bez problema u Talinu

Nogometna reprezentacija Irske je bez većih problema savladala ipak nedoraslu reprezentaciju za Europsko prvenstvo – Estoniju. Bilo je 4-0, a domaćini su utakmicu završili bez oba centralna odbrambena igrača.

Estonija je u Tallinnu na Le Coq Areni poražena s uvjerljivih 4-0 od Irske. Mrežu domaćina načeo je Keith Andrews u 13. minuti utakmice kada je glavom u mrežu poslao loptu koju mu je prije toga proslijedio Aiden McGeady. Andrei Stepanov dobio je prvi žuti karton u 17. minuti, a nakon isto toliko vremena dobio je i drugi što je značilo da će Estonija ostati bez centralnog odbrambenog igrača prije kraja prvog poluvremena koje je završilo minimalnom prednošću za goste.

U nastavku je, u 67. minuti, na 2-0 povisio Jon Walters koji je na lijevoj stativi gola golmana Pareikoa dočekao ubacivanje Robbiea Keanea, te glavom sa svega nekoliko metara proslijedio loptu u gol.

Na 3-0 povisio je strijelac pet pogodaka u dosadašnjem djelu kvalifikacija Robbie Keane u 71. minuti utakmice. Andrews je izveo slobodan udarac s nekih 25 metara, a odbijenu loptu od strane golmana Pereikoa u mrežu je pospremio Keane. Konačnih 4-0 postavio je također igrač LA Galaxyja u 88. minuti susreta s bijele tačke. Stephen Hunt srušen je u kaznenom prostoru od strane Atsa Purje, a siguran izvođač je bio 31-godišnji kapiten.

Spomenimo još da je Estonija prije četvrtog pogotka Irske ostala i bez drugog centralnog odbrambenog igrača, Piiroje, koji je u svega sedam minuta sakupio dva žuta kartona (70. i 77. minuta).

Uzvratni susret koji će biti samo formalnost odigrat će se za četiri dana u Dublinu.