Na sjeverozapadu Mijanmara gdje većinu stanovništva čine pripadnici naroda Rohindža, zapaljeno je više od 2.600 kuća. Generalni sekretar UN Antonio Gutereš upozorio je na moguću humanitarnu katastrofu i insistirao da se sigurnosne snage te zemlje obuzdaju, nakon što je gotovo 400 osoba, uglavnom pripadnika Rohindža, poginulo u sukobima.
Prema podacima UNHCR-a,oko 58.600 Rohindža je iz Mjanmara pobjegla u Bangladeš.
Zvaničnici Mjanmara za paljenje kuća, protekle sedmice, okrivljuju oružanu grupu “Spasilačku armiju Arakan Rohinja”. Ova grupa je preuzela odgovornost za koordinisane napade na položaje sigurnosnih snaga što je izazvalo sukobe i veliku vojnu protivofanzivu.
Međutim, pripadnici naroda Rohindža koji su pobjegli u Bangladeš za napade i požare okrivljuju vojsku Mijanmara navodeći da im je cilj njihovo prisilno iseljenje.
Najugroženija nacionalna manjina u svijetu
Generalni sekretar UN Antonio Gutereš pozvao je snage sigurnostu u Mijanmaru na uzdržanost prema muslimanskoj manjini u toj zemlji.
“Generalni sekretar je duboko zabrinut zbog informacija o operacijama koje su vodile snage sigurnosti Mijanmara i poziva na uzdržanost i mir kako bi se izbjegla humanitarna katastrofa”, navodi se u saopštenju.
U obnovljenim sukobima muslimanskih pobunjenika i vojske na sjeverozapadu Mijanmara poginulo je 400 osoba za nedjelju dana, dok je nekoliko desetina hiljada pripadnika muslimanske manjine Rohindža pobjeglo u Bangladeš.
Prema zvaničnim podacima i izvještajima Ujedinjenih naroda, Rohindža muslimani su najugroženija nacionalna manjina u svijetu.
Rohindžaa muslimani nemaju svoju državu i njihova prava su znatno ograničena.
Rohindža su indoarijski narod srodan Bengalcima, koji nastanjuje sjeverne dijelove države Rakajn u Mijanmaru. Po vjeri su muslimani, a govore rohindža jezikom koji spada u indoarijsku grupu indoevropske porodice jezika.
Ukupno ih ima oko 2.000.000, od čega u Mijanmaru oko 1.300.000.