Listeners:
Top listeners:
Radio Naša Riječ Chicago
Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić tokom zvanične posjete Sjedinjenim Američkim Državama jučer se u Stejt departmentu susreo s državnom tajnicom SAD Hilari Klinton (Hillary Clinton), s kojom je, između ostalog, razgovarao o putu naše države ka NATO-u, o zastoju u reformama te o neuspjehu u formiranju Vijeća ministara BiH.
Komšić, koji je za vrijeme posjete SAD imao susrete i s generalnim sekretarom UN-a Ban Ki-munom te američkom ambasadoricom pri UN-u Suzan Rajs (Susan Rice), izdvojio je vrijeme za intervju za “Dnevni avaz”.
Kratak rok
U telefonskom razgovoru prenio nam je stav tajnice Klinton o tome da “SAD čvrsto stoje iza BiH” te da naša država može računati na njihovu potpunu podršku.
– Tajnica Klinton pogotovo se interesirala na koji način Sjedinjene Države mogu pomoći u prevazilaženju trenutnog stanja u vezi s funkcioniranjem države. Ona je ocijenila da je naša država zaustavljena u procesima, pogotovo na svom euroatlantskom putu. Dotakli smo se izuzetno negativnih refleksija u BiH u ekonomskom i socijalnom smislu, čega su SAD potpuno svjesne – kazao nam je Komšić.
Šta je zaključeno u vezi s nemogućnošću formiranja Vijeća ministara BiH?
– SAD su svakako angažirane kada je u pitanju formiranje Vijeća ministara BiH i opet su nam ponudili pomoć da se prevaziđe i ovo stanje. Podvukao bih ocjene državne tajnice SAD da je potrebno dati još jedan kraći rok za postizanje političkog kompromisa, ali da demokratija podrazumijeva i činjenicu da se ne može beskonačno čekati. Zaključak je bio da oni koji opstruiraju dogovor, jednostavno trebaju sačekati šansu na sljedećim izborima, što znači da treba nastaviti bez njih.
Imate li dojam da bi SAD u trenutnoj situaciji u kojoj se nalazi BiH mogle pokazati veći angažman?
– SAD su aktivne u BiH. Pitanje je samo intenziteta, odnosno kako će američka diplomatija u određenim trenucima djelovati u BiH. Ne nameću oni nama nikakva rješenja. Sve je usmjereno ka tome da predsjednici političkih stranaka postignu dogovor, ali veoma je dobro da su SAD u ovim procesima uključene, jer svi uspješni projekti u BiH bili su pod patronatom SAD. Značajno je to da je državna tajnica kazala da su SAD na strani BiH kao jedinstvene, multietničke države.
Korak ka NATO-u
Šta je s napretkom naše države prema NATO-u?
– To pitanje najviše sam potencirao. Ja mislim da je to jedna od egzistencijalnih stvari za BiH. Svakako, dotakli smo se i ulaska u Akcioni plan za članstvo u NATO-u (MAP). Potcrtano je da, jednostavno, moramo riješiti pitanje nepokretne vojne imovine. Državna tajnica izrazila je očekivanje da će BiH do samita NATO-a u maju 2012. godine, koje će u Čikagu biti održano pod predsjedavanjem SAD, otpočeti svoj završni proces postajanja punopravne članice NATO-a. Dakle, mnogo je toga u našim rukama.
Jeste li razgovarali i o “palestinskom pitanju”, kao i o ulozi naše države u Vijeću sigurnosti UN-a?
– Tajnica Klinton zahvalila je BiH na njenim aktivnostima u vezi s ovim pitanjem i na radu naše misije u Vijeću sigurnosti UN-a. Ocijenila je našu odluku u vezi s glasanjem povodom odluke o priznavanju Palestine vrlo osmišljenom i mudrom. Na kraju je, s obzirom na to da mandat BiH kao nestalne članice u Vijeću sigurnosti UN-a prestaje nakon 31. decembra, završila riječima: “Nedostajat će nam.”
Klinton očekuje progres BiH
Američka državna tajnica Klinton nakon sastanka s Komšićem izjavila je da su SAD posvećene jedinstvu BiH, kao i razvoju i progresu naše države. Ona je izrazila nadu da će situacija u BiH u narednoj godini biti mirna, a da će država doživjeti veći uspjeh u reformama.
Ne znam zašto je samo mene pozvala
Postoji li poseban razlog zbog čega ste na sastanak s državnom tajnicom SAD pozvani samo Vi, a ne i druga dva člana Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović i Nebojša Radmanović?
– Ne znam. Ja sam dobio poziv tajnice Klinton na moje ime i naravno da sam se ovom pozivu odazvao.
Written by: hazmirmanija
Željko Komšić nakon sastanka s Hilari Klinton za Avaz: SAD čvrsto stoje iza BiH!