play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • play_arrow

    Radio Naša Riječ Chicago

Vijesti

Zašto nestaju Bošnjaci: Tihić je Sporazumom sa HDZ-om 2004. predao Mostar Hrvatima!

today20. Decembra 2011. 10

share close
Tihić: Potpis za nestanakTihić: Potpis za nestanak

Slabljenje i nestanak Bošnjaka u Hercegovini, na šta su u svojim pismima dramatično upozorili reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH dr. Mustafa ef. Cerić i muftija mostarski Seid ef. Smajkić, direktna su posljedica dugogodišnje loše politike SDA prema ovom dijelu države.

Ovu tezu najbolje ilustrira dokument koji je predsjednik SDA Sulejman Tihić 8. decembra 2004. godine potpisao s tadašnjim čelnikom HDZ-a BiH Barišom Čolakom.

Koban korak

Ovim dokumentom, koji se zove Sporazum o uspostavljanju i funkcionisanju predstavničke i izvršne vlasti u Gradu Mostaru, Tihić je, dijeleći ključne pozicije, de facto omogućio Hrvatima trajnu dominaciju u Mostaru!

Istina, osim podjele fotelja Sporazumom je, što je mnogo važnije, trebalo biti riješeno pitanje zajedničkog korištenja sportskih objekata poput stadiona Pod Bijelim brijegom, pitanje lokalne televizije i drugih, kako je navedeno, kulturno-identitetskih objekata. Njime su morali biti dokinuti čak i nazivi ulica po ustaškim ideolozima i zločincima, koji i danas “krase” zapadni Mostar.

U osnovi, da je realiziran, Sporazum bi bio put uspostave stvarne ravnopravnosti Bošnjaka i Hrvata u gradu na Neretvi. No, pretvorio se u potpuni fijasko bošnjačke politike, čije su posljedice danas tako očigledne. “Dnevni avaz” još 2004. godine brojnim tekstovima je upozoravao na ovakav scenarij, ali tada je malo ko shvatao o čemu pišemo.

I zaista, najviše zbog onih koji su ih predstavljali, Bošnjaci u Mostaru nisu dobili ni sve pozicije definirane Sporazumom, a kamoli ravnopravnu poziciju u gradu. Tako je za razne unosne poslove i diplomatske sinekure olako prodat interes cijelog naroda. Dok su “bošnjački lideri” radili za svoj džep, hrvatska politika radila je na realizaciji ratnih ciljeva.

Koliko je bila uspješna politika SDA “korak po korak” u Mostaru, krajnje slikovito potvrđuje to da je HDZ BiH prilikom sklapanja Sporazuma 2004. godine obećao da će na narednim lokalnim izborima, dakle 2008., podržati imenovanje Bošnjaka, odnosno kandidata SDA za gradonačelnika.

Ne samo da se to nikada nije dogodilo nego su stvoreni uvjeti da Hrvat trajno bude na čelu Mostara! Kako drugačije objasniti, primjerice, činjenicu da upravo SDA sa 12 svojih vijećnika, čak pet više od HDZ-a BiH, na kraju dopustila da Hrvat ponovo bude izabran za gradonačelnika!?

Ekonomsko snaženje

Nesporno je, HDZ BiH i Hrvati maksimalno su iskoristili sve tačke Sporazuma Tihić – Čolak. Njime su, uz kontinuirano ekonomsko snaženje, učvrstili svoj pložaj u srcu Hercegovine. Štaviše, funkcija gradonačelnika omogućila im je da kontroliraju skoro sve tokove života.

Zbog takvog raspleta događaja, nije ni čudo što se Mostar našao na najboljem putu da postane “hrvatski stolni grad”. A Hrvati to, nema sumnje, moraju zahvaliti upravo Tihiću. Zato će mezari na mostarskim Šehitlucima trajno proklinjati one koji su se usudili jeftino prodati njihovu žrtvu.

Prevara ili izdaja

Znakovito je da su se SDA i Tihić tek pet godina nakon potpisivanja Sporazuma sa HDZ-om sjetili da su prevareni, iako ni godinama ranije ništa iz famoznog dokumenta nije ispoštovano!? Tihić je tako tek 2009. otkrio da “Čović nije ispoštovao Sporazum”!? Čelnik HDZ-a s pravom je takve komentare dočekao sa smiješkom. Je li se, zaista, radilo o prevari ili nečem mnogo opasnijem, pokazat će sud historije.

Mostarski Bošnjaci lako rješavaju tu dilemu. Među njima prevladava mišljenje da se radilo o klasičnoj prodaji Mostara i da je potpisivanje Sporazuma HDZ – SDA bilo kobno za njihovu budućnost. Vrijeme je pokazalo da je vrhu SDA, s Tihićem na čelu, odgovaralo ovo stanje. I ovo govori o bošnjačkoj politici, koja je, kao i mnogo puta ranije, opet rado trgovala Hercegovinom.

Odluka za treći entitet

Najnovija oduka Ustavnog suda BiH, koja u Statut Mostara ugrađuje princip “jedan čovjek – jedan glas”, značit će završni udarac za Bošnjake u tom gradu, jer će time biti omogućena dominacija hrvatskog naroda. S pravom je čestiti muftija Smajkić konstatirao da se time omogućava stvaranje “hrvatskog stolnog grada”, dok se istovremeno na mala vrata uvodi i “treći entitet”.

Written by: hazmirmanija

Rate it
0%