Nakon što je ministar sigurnosti i lider Saveza za bolju budućnost obznanio da je tužio publicistu Fatmira Alispahića zbog njegove kolumne pod naslovom „Ministar četničke sigurnosti“, i zatražio odštetu od 100.000 maraka, uslijedile su burne reakcije. U jednoj od najvećih džamija na Balkanu, u Ensar džamiji u Zenici, pred 2000 klanjača, hudbu na ovu temu je održao hafiz prof.dr. Safvet Halilović, koji je veoma kritički govorio o povratku verbalnog delikta, o nesigurnosti i neslobodi koja dolazi od ministra sigurnosti, te stao u zaštitu stavova koje je u svome tekstu iznio Fatmir Alispahić. Na mnogim internet sajtovima vode se rasprave i izražava se zebnja zbog činjenice da Fahrudin Radončić zloupotrebljavajući položaj guši slobodu govora i pravo na kritiku funkcionera, te se očekuje reakcija međunarodnog faktora u BiH. Ali, najburnija reakcija svakako dolazi od članstva Saveza za bolju budućnost koje se počinje rapidno osipati, upravo u povodu ovog slučaja.
Munir Mujezinović je svoju pismenu ostavku poslao na nekoliko adresa i dopustio da bude javna, da javnost zna zbog čega on napušta SBB. U njegovom „zahtjevu za isključenje iz članstva SBB zbog neprimjerenog ponašanja predsjednika SBB gospodina Fahrudina Radončića i negativnog i štetnog djelovanja po bošnjački narod“, između ostalog, navodi se niz razloga, a jedan od njih je „zbog nereagovanja na slobodno paradiranje zločinačkih četničkih organizacija u Višegradu i u drugim mjestima u RS-u i sve jačeg i javno ispoljenog Radončićevog antibošnjačkog djelovanja“. Mujezinović na kraju svoje ostavke kaže da je – „vrh najvećeg grijeha gospodina Radončića udar na slobodu govora“, odnosno, tužba protiv javno iznesenog mišljenja intelektualca Fatmira Alispahića.
Senija Mrdić ostavku podnosi zbog toga – „što ministar sigurnosti i prvi čovjek SBB-a ne pokazuje nikakav senzibilitet za narod koji je bio najveća žrtva zločinačke ideologije u agresiji na BiH“, te zbog nereagiranja na aktivnosti četničkih terorista u Republici Srpskoj. Na kraju ostavke u SBB-u Senija Mrdić piše:
– Čašu žuči je prelio najnoviji slučaj uvođenja verbalnog delikta na slobodu govora i javnu riječ, u slučaju podnošenja tužbe protiv jednoj od još malo preostalih slobodoumnih i nekorumpiranih mislilaca i pisaca kakav je Fatmir Alispahić.
Pismenu i javnu ostavku na članstvo podnio je i Mirzedin Smajlović, ponukan tekstom „Ministar četničke sigrunosti“. Kako kaže, nakon Alispahićevog teksta mnogi razmišljaju da napuste SBB, a ispravnost njegove odluke da istupi iz SBB-a potvrdilo je podnošenje Radončićeve tužbe protiv Fatmira Alispahića. U ostavci je naveo:
– Ovim putem vas obavještavam da podnosim neopozivu ostavku na mjesto člana Općinskog odbora Travnik SBB BiH kao i na članstvo u SBB BiH. Smatram nepotrebnim posebno obrazlagati osim da je dovoljno navesti da je moja odluka moralne prirode i donesena posve savjesno i odgovorno.
SBB je napustio i prvi čovjek tuzlanske organizacije i jedan od osnivača i čelnika SBB-a Aleksandar Remetić, koji je nedavno nastupio sa Fatmirom Alispahićem u emisiji na TV1.