Listeners:
Top listeners:
Radio Naša Riječ Chicago
Međutim, kako je kazao, takva svjedočenja, sljedstveno dosadašnjim presudama i sudskoj praksi, u pravilu nemaju nikakav značaj za ICTY.
Već viđen scenarij
Referirajući se, konkretno, na dio Dodikovog iskaza u kojem je on za početak rata u BiH okrivio prvog predsjednika Predsjedništva RBiH i nekadašnjeg lidera Stranke demokratske akcije (SDA) Aliju Izetbegovića, rekavši da je Izetbegović “vodio politiku opasnih namjera”, Ahmić je kazao da je ovakva vrsta svjedočenja kao i ranija česta imputiranja teze o stvaranju “tzv islamske države u BiH”, već viđeni scenarij, te ponovio da to nema nikakvu dokaznu vrijednost pred ICTY-om.
– Milorad Dodik je svjedok Karadžića i naravno da je svjedočio u njegovu korist, kazao je Ahmić, navodeći da je Dodik u tom kontekstu pukušao demantirati tužbene navode kojima se bivši predsjednik RS-a tereti za udruženi zločinački poduhvat i druge teške zločine.
Uloga SDS-a
U vezi s tim, dodao je da je Haško tužiteljstvo ukazalo na Dodikovu nekonzistentnost u izjavama, predočavajući mu ranije iskaze u predmetu “Radoslav Brđanin” kada je detaljno opisivao ulogu SDS-a i rukovodstva ove stranke, te pozivajući se na izjavu aktuelnog predsjednika RS-a date Tužiteljstvu 2003. godine.
Kratku analizu Dodikovog svjedočenja, Ahmić zaključuje riječima – da je namjera Tužiteljstva bila da opovrgne ono što je Dodik izjavio danas, pozivajući se na njegove ranije izjave, dok je odbrana insistirala na tvrdnji da je ondašnja skupština RS-a bila ključni faktor, odbijajući tezu da je Karadžić bio “gospodar života i smrti na području RS-a”.
Na suđenju Karadžiću, koji se sam zastupa u ICTY-u, od početka dokaznog postupka odbrane, sredinom oktobra prošle godine, saslušano je 105 svjedoka.
Optužnica Radovana Karadžića tereti za genocid u Srebrenici, za progone nesrpskog stanovništva s velikih podučja BiH, za teror nad civilima u Sarajevu snajperskim djelovanjem i granatiranjem, i za uzimanje pripadnika UN-a za taoce.
Written by: hazmirmanija