play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • play_arrow

    Radio Naša Riječ Chicago

Vijesti

Analitičari i eksperti o eskalaciji sukoba na sjeveru Kosova

today18. Septembra 2011. 1

Background
share close

Možemo očekivati razne nepredvidive inicijative u BiH, upozorava Banac

Posljednja dešavanja na Kosovu za mnoge predstavljaju novu destabilizaciju regiona, uključujući i mogućnosti podjele ove države odvajanjem sjevera u kojem živi srpska manjina.

Takav scenarij, prema svemu sudeći, donio bi novi talas političke krize koja, zasigurno, ne bi ostala samo u granicama Kosova.

– Perspektiva Srbije zbog situacije na sjeveru Kosova je bezizgledna, zbog čega će Beograd pokušati poboljšati svoju situaciju drugdje, prije svega u BiH – upozorava za “Dnevni avaz” Ivo Banac, ugledni hrvatski historičar i profesor.

Zlokobni glasovi

Komentirajući trenutnu situaciju na sjeveru Kosova, Banac kaže da će Srbija zbog toga početi “natezati konopac” na raznim drugim mjestima, u prvom redu u BiH.

– Zbog toga možemo očekivati razne nepredvidive inicijative u BiH, gdje će Beograd jednostrano slati poruku da se međunarodna zajednica primiri, “jer bez kooperativnosti Srbije neće biti nigdje mira na Balkanu” – zlokobno predviđa Banac. Podsjetivši da je Srbija prije mjesec međunarodnoj zajednici obećala ukidanje paralelnih ustanova na granici Kosova, on zaključuje da zvanični Beograd danas sve radi da održi potpuno nepodnošljivo stanje.

Azem Vlasi, poznati albanski političar, advokat i aktuelni savjetnik u Vladi Kosova, za naš list kaže da Beograd ne smije prijeći “crvenu liniju”.

– Beograd ne smije da se igra vatrom, inače bi bilo dramatično i najpogubnije za same Srbe na tom dijelu Kosova koji bi pobjegli za Srbiju. A to nije ni u njihovom interesu, ni u interesu Srbije, ni u interesu međunarodnih faktora – ističe Vlasi. Podsjeća da je posljednjih 12 godina taj dio Kosova “prešutno toleriran” te da je to vrijeme iskorišteno za cvjetanje šverca i kriminala.

– Srbima su vlasti iz Beograda davale lažnu nadu da taj dio jednog dana može postati dio Srbije. Naravno, to je nemoguće – kaže Vlasi.

Oružana akcija

Iako smatra da postoji mogućnost eskalacije, Igor Radojičić, predsjednik Narodne skupštine RS, ipak ne vjeruje da će doći do otvorenog oružanog sukoba.

– Beograd ne može da uđe u oružanu akciju niti može da mirno posmatra i da se mirno usaglasi sa svim što se dešava. Diplomatija, očito, daje vrlo malo rezultata, jer su uticajne zemlje i Zapad stali iza kosovskih vlasti. Manevarski prostor vlasti u Beogradu je vrlo uzak, ako ga uopše i ima – ističe Radojičić.

Miloš Šolaja, direktor Centra za međunarodne odnose iz Banje Luke, smatra da je situacija mnogo ozbiljnija nego što to na prvi pogled izgleda.

– Situacija se ne može smiriti bez obostranog razumijevanja i mislim da je u ovom trenutku najpametnije zadržati status quo dok se ne stvore uvjeti da se pitanje Kosova drugačije rješava – smatra Šolaja.

Valjanje po asfaltu

Azem Vlasi podsjeća da je na sjeveru Kosova scenarij “s balvanima i valjanjem po asfaltu” identičan onom otprije 20 godina.

– Međutim, vlasti Kosova nemaju razloga da budu nervozne. Sve će vremenom da se smiri, a Srbi na tom dijelu živjet će normalno – zaključuje Vlasi.

Scenarij star 23 godine

Fahrudin Radončić, koji je prije više od 20 godina objavio knjigu o Kosovu i kao ugledni novinar zagrebačkog “Danasa” dugo analizirao kosovski rasplet, za “Avaz” kaže:

– Imao sam sreću u životu da budem vrlo blizak s Ibrahimom Rugovom, ocem kosovske nezavisnosti, koji mi je još prije 23 godine govorio da postoji tajna ponuda Beograda da se Kosovo podijeli na siromašniji albanski dio i prirodnim resursima bogatiji dio koji treba ostati Srbiji i Srbima. Čini se da je pokušaj ostvarivanja tog scenarija i danas na snazi.

Written by: hazmirmanija

Rate it
0%