– Nikada to neću biti. Želim igrati – kaže Edin Džeko.
Naš napadač mrzi kada ga zovu superzamjenom, ali uporno opravdava epitet koji su mu zbog njegovog učinka ove sezone prišili engleski mediji.
Nevjerovatan je podatak da je naš napadač šest od sedam golova u Premijer ligi ove sezone postigao ulazeći s klupe. Isto tako, impresivno je to da je, i pored skromne minutaže u sjeni Karlosa Teveza (Carlos) i Serhija Aguera (Sergio), najbolji ligaški strijelac Mančester sitija ove sezone.
Značaj klupe
Upravo je Džeko glavni razlog što je Siti, iako ekipa igra dosta neuvjerljivo, barem u odnosu na prošlu šampionsku sezonu, još neporažen i što kaska pristojna dva boda zaostatka za Junajtedom. Edin je u utakmici protiv Sautemptona izvukao ekipu iz ponora, a protiv Fulema, Vest Bromviča i Totenhema postigao je golove za pobjede.
Džeko mrzi biti superzamjena, a sasvim je jasno i zašto. Ipak, treba reći da taj uglavnom medijski epitet nipošto nije omalovažavanje njegovih igračkih kvaliteta. Moderni fudbal najjačim svjetskim ekipama nametnuo je imperativ širine kvalitetnog kadra i vrhunskih zamjena koje bi u ključnim trenucima, kada zaškripi, mogle preokrenuti i riješiti utakmice.
Da je sadržaj klupe postao značajniji nego ikada, mogli smo se uvjeriti prošlog vikenda, kada je Havijer Ernandez (Javier Hernandez) omogućio Mančester junajtedu preokret protiv Aston vile sa 0:2 na 3:2, a Džeko slomio Totenhem.
Nastavak fascinantnog niza ponovo je prisilio svijet da se nakloni našoj zvijezdi. “Čovjek koji uništava protivničke timove”, “Bosanski fenomen” samo su neki od opisa Džeke u svjetskim medijima. Britanski “Independent” zaključio je da je Edin ove sezone, ulazeći s klupe, osvojio devet bodova za Siti, dok je pakistanski “Futbolita” napisao da Džeko, ako i dalje bude vezan za klupu, neće još dugo ostati u Sitiju.
Uništava timove
Najzanimljivije su ipak opaske “Nationala” iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, lista u čijem tekstu pod naslovom “Džeko nema zamjenu u Sitiju” stoji da Edin vrlo rijetko započinje utakmice, ali da sigurno zna kako ih završiti.
– Džeko je snažan igrač. Po ko zna koji put ulazi u igru u posljednjim minutama utakmice i na taj način je završava. To, prema meni, zaslužuje svaki respekt. On je konstantno na klupi, ali onda ulazi i uništava timove na suprotnoj strani – kazao je menadžer Totenhema Andre Viljaš-Boaš (Villas-Boas).
Superzamjene
Ferklaf: Original
Termin superzamjena počeo se koristiti zahvaljujući Dejvidu Ferklafu (David Fairclough), koji je u dresu Liverpula od 1973. do 1983. godine postigao 55 golova. Od toga, 18 je zabio ulazeći s klupe, a 21 je zabilježio u posljednjih 15 minuta utakmica.
Dok je slava išla na račun Kevina Kigena (Keegan) i Džona Tošaka (John Toshak), Ferklaf je sjedio na klupi, ali je skromnu minutažu koristio objeručke. Postigao je niz vitalnih golova u pohodu Liverpula na titulu 1976. godine. Navijači “Redsa” još pamte pogodak iz četvrtfinala Kupa šampiona protiv Sent Etjena, koji je proveo Liverpul dalje.
Solskjer: Ubica dječijeg lica
Mnogo prije Havijera Ernandeza (Javier Hernandez), Aleks Ferguson (Alex) imao je još jednu superzamjenu na koju se često oslanjao, ubicu s licem bebe Olea Gunara Solskjera (Gunnar Solskjaer). Norveški napadač na Old trafordu živio je u sjeni Endija Kola (Andy Cole) i Dvajta Jorka (Dwight Yorke).
Za Junajted je postigao 129 golova, a ulazeći s klupe svega 29, ali većina njih prelamala je mečeve. Najupečatljiviji je pogodak kojim je engleski klub u finalu Lige prvaka 1999. savladao Bajern. Zanimljivo je da je prvi gol za “Crvene đavole”, 25. avgusta 1996. protiv Blekburna, postigao nakon što je ušao s klupe.
Flo: Junak Stemford bridža
Mada nije postizao tako važne golove kao Solskjer, njegov zemljak Tore Andre Flo je pogocima s klupe postao junak Stemford bridža. Čelzi je za Floa dao 300.000 funti. Nije bio ni blizu Marka Hjuza (Hughes), Đanfranka Zole (Gianfranco) ili Đanluke Vijalija (Gianluca Vialli), ali je na svoj konto upisao 50 golova, od kojih je 13 zabio ulazeći s klupe.
Šta je superzamjena
Šta radi superzamjena? Definiraju je kao nekategoriziranog, jedinstvenog i briljantnog igrača koji donosi premoć na terenu nakon što uđe s klupe. Superzamjene su gotovo uvijek ofanzivni igrači koji se uvode kada trener osjeti da mu u utakmici izmiče tlo pod nogama.
U Ernandezu i Džeki dva mančesterska kluba imaju fudbalere s potpuno drugačijom dinamikom u odnosu na napadače koji im uobičajeno započinju utakmice. Tevez i Aguero u Sitiju su slični fudbaleri – igraju visokim tempom s dosta rada za ekipu, imaju nizak centar gravitacije, odličnu kontrolu lopte i uzornu završnicu, ali nemaju fizičko prisustvo i nadmoć kakvu svojim ulaskom osigurava Džeko.
Engleski stručnjaci tvrde da su ove dvije superzamjene zapravo antiteze stila igre kakav žele gajiti njihovi klubovi. Oni smatraju da Džeko, kao što se pokazalo u nekoliko navrata, ne bi imao takvu učinkovitost da igra od početka, jer je njegova najveća snaga u različitosti koju donosi svojim ulaskom, jer su protivničke odbrane pred njegovim osobinama prisiljene radikalno mijenjati defanzivni stav, što im unosi opasnu pometnju.