Listeners:
Top listeners:
Radio Naša Riječ Chicago
Komisija za ratne ugovore SAD osnovana je 2008. godine, po ugledu na “Trumanovu komisiju”
Tokom posljednje decenije američka vlada je u Iraku i Afganistanu protraćila i do 60 milijardi dolara, procjenjuje se u izvještaju Komisije za ratne ugovore SAD.
Prema njihovom istraživanju osnovni razlozi su slabe kontrole kompanija sa kojima SAD imaju važeće ugovore, loše planiranje i potkupljivanje tamošnjih gospodara rata, prenosi Tanjug.
U svom konačnom izveštaju za Kongres, u koji je “Associated press” imao na uvid, komisija je ocijenila da se boljim planiranjem i agresivnijom kontrolom moglo izbjeći trošenje tog novca koji je otišao na nepotrebna razbacivanja i mutne radnje.
Da bi se izbjegle greške iz Iraka i Avganistana, vladine agencije bi trebale da reorganiziraju način plaćanja i realiziraju ugovore u ratnim zonama, preporučuje se u izvještaju na 240 stranica, koji treba da bude objavljen u srijedu.
Komisija od osam članova osnovana je 2008. godine, po ugledu na “Trumanovu komisiju” koja je kontrolisala ugovore iz Drugog svjetskog rata. Njen izvještaj predstavlja najkompletnije istraživanje američke zavisnosti od ugovora sa privatnim kompanijama, kao i vladine sposobnosti da sa time izađe na kraj u ratnim zonama. Komisija je provjeravala ugovore za vojsku, za obnovu i izgradnju, kao i za poslove obezbijeđenja.
Ukupan iznos je teško procijeniti, jer nema opšteprihvaćene metodologije, ali se u izveštaju zaključuje, da na osnovu informacija prikupljenjih u protekle tri godine, nema sumnje da je olako potrešeno između 31 i 60 milijardi dolara.
Komisija očekuje da će ukupan iznos ugovora sa privatnim kompanijama, radi podrške američkim operacijama u Iraku i Avganistanu, do kraja ove budžetske godine preći 206 milijardi dolara.
Zakon kojim je komisija formirana predviđa da ona svoj rad završi do septembra ove godine, iako se američke operacije u Iraku i Avganistanu, koje uključuju i kompanije po ugovoru, nastavljaju i poslije tog datuma.
Početkom avgusta, američke vojne vlasti u Kabulu procijenile su da je oko 360 miliona dolara američkih poreskih obveznika završilo u rukama lokalnih moćnika, uglavnom kroz profiterstvo, mito i iznuđivanje.
Komisija je, također, ocijenila da je oslanjanje na ljude iz privatnih kompanija prikrilo ukupan ljudski bilans ratova, jer ih ni vlada, ni mediji nisu ubrajali u žrtve.
Od oktobra 2001. do jula 2011. godine, prijavljena je pogibija 2.429 ljudi iz privatnih kompanija u Iraku I Avganistanu. U istom periodu poginulo je 6.131 američkih vojnika.
Written by: hazmirmanija