Listeners:
Top listeners:
Radio Naša Riječ Chicago
Postoji mogućnost da autoritarne režime uskoro neće biti moguće iznenaditi kao tokom “Arapskog proljeća”
Entuzijasti smatraju da internet vodi direktno u demokratiju, jer, zahvaljujući digitalnoj komunikaciji, diktatorima ne uspijeva više da lako uguše revolucije, ali to u nekim zemljama, ipak, nema perspektivu.
Neposredno iza ponoći 28. januara ove godine egipatske vlasti onemogućile su internet komunikaciju. U zemlji su tada već dva dana trajali protesti protiv vlade. Malo prije tih događaja u Tunisu je višednevnim protestima srušen predsednik Ben Ali.
Sihem Benzedrine, glavni urednik radija “Kalima” u Tunisu, objašnjava zašto su se malobrojni sukobi pretvorili u revoluciju:
“To se dogodilo zato što su se informacije vrlo brzo proširile po cijeloj zemlji. Događaji su objelodanjeni pomoću ’Facebooka’, video-snimaka, mobilnih telefona i ’Twittera’ kao i preko disidentskog radija na internetu. Internet nije stvorio te događaje, ali jeste omogućio da se dese”.
Od tada se veoma često govori o “Facebook revoluciji”, koja se širi putem socijalnih mreža. Egipatskim vlastima nije pomoglo ukidanje internet veza.
Sada se postavlja pitanje da li u vrijeme globalne mreže autoritarni režimi uopšte mogu da prežive. Jan Rozum, urednik bjeloruskih internet novina “Telegraf.by” smatra da je to moguće. I u Bjelorusiji su opozicione grupe pokušale da organizuju proteste pomoću socijalne mreže, ali sa potpuno drugačijim posljedicama.
“Svako ima uvida u te liste i imena članova grupa. To, naravno, koristi i policija. Socijalne grupe nemaju mogućnost konspiracije. A organizovanje akcija unutar jedne diktature zahtijeva konspirativnost. Kod nas je bilo nekoliko uspješnih akcija, da bi zatim vođe tih grupa bile uhapšene i zatvorene. Bez vođa nestali su i pokreti”, kaže Rozum.
Sve više autoritarnih režima shvata da je kontrola socijalnih mreža odlučujuća za njihov opstanak na vlasti. Mihael Anti iz Kine, bloger i novinar, ne vjeruje da je revolucija prema arapskom modelu moguća u njegovoj zemlji.
Razlog je u dobrim ekonomskim perspektivama zbog kojih mladi Kinezi nisu spremni da se na ulici bore za slobodu mišljenja i demokratiju.
“U Kini su sve socijalne mreže kopirane. Umjesto ’Twittera’, Kinezi koriste portal za mikro-blogove ’Sina Vejbo’. Velika razlika između arapskog svijeta ili Zapada i Kine jeste ta što kineske vlasti mogu da kontrolišu taj portal” – navodi on.
Upravo zato postoji mogućnost da autoritarne režime uskoro neće biti moguće iznenaditi digitalnom komunikacijom. U tom slučaju arapske revolucije neće biti samo prve “Facebook revolucije” nego i posljednje – navode agencije.
Written by: hazmirmanija